https://www.eversheds-sutherland.com/global/en/where/cee/czech-republic/-cz/index.page
Ekolamp
VODKA

Sedm zlozvyků, kvůli kterým plýtváte v kuchyni energií

Neplýtváte náhodou v kuchyni nic netušíc energií? Těchto sedm zlozvyků v domácnostech zbytečně zvyšuje spotřebu elektřiny, plynu i teplé vody.

Sedm zlozvyků, kvůli kterým plýtváte v kuchyni energií

ilustrační foto/fotolia

  • Publicistika
  • 25.02.2019
  • Radovan Potočár / energie-portal.sk

Na sporáku se páří z hrnce bez pokličky, v chladničce stoupá pára z dosud teplého jídla a z kohoutku kape do dřezu voda. I pokud vaše kuchyň nevypadá takto, ujistěte se, že kvůli následujícím zlozvykům  nic netušíc neplýtváte energiemi.

1. Špinavá dvířka na troubě

Chystáte se péct? Zkontrolujte nejprve, zda máte přes skleněná dvířka trouby dobrý výhled. Pokud budete při každé kontrole jídla troubu otevírat kvůli špinavému sklu, zbytečně se z ní uvolní teplo a vy plýtváte energií. Každé otevření trouby spojené s únikem tepla pouze prodlužuje dobu pečení.

pizza v troubě.jpgFoto: Flickr

2. Kapání z kohoutku

Nenápadným žroutem energie ve vaší domácnosti může být také kapání z kohoutku. V případě, že do vašeho dřezu kape ohřátá voda, plýtváte energií, kterou bylo nutné vynaložit na ohřev vody.

3. Neplánujete si vaření

Nemalé množství energie v kuchyni můžete ušetřit, pokud si budete vaření plánovat předem. V případě, že se chystáte tepelně upravovat ovesné a jiné vločky, fazole a další luštěniny, vyplatí se je pár hodin či den předem namočit do vody. Po namočení je uvaříte rychleji, čímž ušetříte nejen zemní plyn či elektřinu na vaření, ale i čas.

Pokud připravujete jídlo ze zmrazených surovin nebo pracujete s mraženým polotovarem, určitě se vyplatí myslet na rozmrazování předem. Přirozeným rozmrazením při pokojové teplotě se vyhnete tomu, že budete zbytečně spotřebovávat energii na rozmrazení potraviny, například v mikrovlnce.

Fotolia_65106311_Subscription_Monthly_M.jpgFoto: Fotolia

Kromě toho díky lepšímu plánování můžete omezit i potravinový odpad ve své domácnosti. Statistiky říkají, že kdo plánuje nákupy a vaření, potravin vyhazuje méně.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.