http://www.dhplegal.com/
Ekolamp
VODKA

Biorecyklace - netradiční způsoby využití plastových odpadů

V poslední publikaci asociace výrobců plastů – Plastics Europe „Plastics – the Facts 2018“ jsou uvedeny údaje o výskytu plastových odpadů v EU 28 plus Norsko a Švýcarsko za rok 2016 ve výši 27,1 mil. tun. Z toho bylo 31,1 % recyklováno /63 % v EU a 37 % mimo EU/, 41,6 % bylo využito energeticky a 27,3 % bylo uloženo na skládky.

Biorecyklace - netradiční způsoby využití plastových odpadů

Larvy potemníka moučného při „konzumaci“ pěnového polystyrenu (EPS). Zdroj: Environmental Science & Technology

Ve výše uvedených statistikách se pod pojem recyklace zahrnuje tzv. mechanický způsob, tzn. drcení a ev. regranulace odpadních plastů. Hlavní podmínkou pro tento způsob recyklací je perfektní roztřídění plastů dle typů a v některých případech i dle aditiv (barvy, plnidla aj..). Procesy třídění jsou složité a ekonomicky nákladné.

V posledním období se objevují procesy využití plastových odpadů na fyzikálním způsobu, např. rozpouštění a následná separace polymeru, nebo chemické, např. depolymerace na monomery nebo pyrolýzy a krakování směsných odpadních plastů.

Pod bombastickými titulky, jako např.“Zvrat ve světové ekologické krizi? Plastů se můžeme zbavit v řádu týdnů, tvrdí vědci“, nebo „Vědecká náhoda možná zachrání planetu. V laboratoři omylem vznikl enzym požírající plasty“, se můžeme dočíst o možnostech využití plastových odpadů biorecyklací.

Vědci skutečně hledají mikroby, enzymy, bakterie, houby a červy, které mohou biodegradovat polymery na monomery nebo na CO2 a vodu.

Ve své prezentaci na konferenci o předcházení vzniku odpadů v říjnu 2015 v Praze jsem si dovolil tvrdit, že data za ČR jsou „cinknutá“. Od té doby se nic moc nezměnilo, nebo vlastně ano. Stali jsme se mistry Evropy v recyklacích odpadních plastů z obalů. Viz ZDE.

Mnohem větší pozornost než rozdíly ve statistikách zaujala na konferenci moje stručná informace, o vědecké studii, z níž vyplývá, že se podařilo analyzovat výsledky působení červů na pojídání EPS odpadů.

Tým 9 vědců rozdělený do tří týmů, první tým v čele s p.Yang z pekingské univerzity, druhý tým v čele s p. Jiao z univerzity v Shenzhen (Čína) a třetí tým v čele s p. Wei ze Standfordské univerzity v Kalifornii publikovali 21.9.2015 v odborném časopisu Environmental Science & Technology dvě statě o biodegradaci a mineralizaci pěnového polystyrenu působením červů.

Obecně se plasty, včetně polystyrenu, řadí mezi látky, jejichž životnost je vyšší než 100 let. Dosud se uvádělo, že PS není degradovatelný pomocí mikroorganismů. Testovalo se neúspěšně mnoho půdních bezobratlých živočichů, jako žížaly, mnohonožky, slimáci, šneci s ohledem na možnost požírat PS. Některý hmyz byl schopen žvýkat a jíst folie z PVC, PE a PP. Mnoho informací pro ev. realizaci se však nezískalo.

Výsledky pokusů s larvami potemníka moučného nebo Tenebrio molitor Linnaeus jsou nadějnější i proto, že se jedná o larvy s délkou 25 mm – viz obrázek. Tento škodlivý brouk má čtyři stádia života: vajíčka, larva, kukla a brouk. Larvy bývají běžně k dispozici v obchodech specializovaných pro zvířata a jejich životnost je kolem 30 dní.

Vědecké týmy prováděly pokusy při 4, 8, 12 a 16 – denním působení larev na desky z pěnového PS. Již po 4 dnech došlo k přeměně použitého EPS na CO2 z 20,7 %, po 16 dnech již z 47,7 % a vyloučený zbytek tvořil biomasu ve formě lipidů. Tato „strava“ nezpůsobovala larvám zkrácení života. Za jeden den je schopno 100 červů pozřít 34-39 miligramů EPS.

Po zveřejnění těchto šokujících vědeckých pokusů se v tisku objevila řada nadšených článků o možnostech snižování odpadních EPS plastů biorecyklací. Výsledky následně potvrdil v roce 2017 i německý Fraunhofer Institut. Bádání pokračují, praktické využití je však v nedohlednu.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

S Petrem Cingrem o chemii

S Petrem Cingrem o chemii

Obor, bez kterého si život člověka v moderní době nelze představit, měl donedávna nelichotivé renomé. Chemie je přitom všude, kam se podíváme. O problémech, ale také úspěších chemického průmyslu jsme si promluvili s prezidentem Svazu chemického průmyslu České republiky Petrem Cingrem.

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Otázky tohoto typu řešila moderovaná debata Spotřebitelského fóra nazvaná Zálohování PET lahví očima (nejen) spotřebitele, která se konala 20.2.2019 v prostorách kavárny SmetanaQ. Moderátorem byl pan Kryštof Kruliš, předseda správní rady Spotřebitelského fóra, které celou akci pořádalo.

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Nezávislost na fosilních surovinách pravděpodobně nebude způsobena jedním velkým objevem, ale uskuteční se postupnými kroky.