Káčko
DTE2019
VODKA

Biorecyklace - netradiční způsoby využití plastových odpadů

V poslední publikaci asociace výrobců plastů – Plastics Europe „Plastics – the Facts 2018“ jsou uvedeny údaje o výskytu plastových odpadů v EU 28 plus Norsko a Švýcarsko za rok 2016 ve výši 27,1 mil. tun. Z toho bylo 31,1 % recyklováno /63 % v EU a 37 % mimo EU/, 41,6 % bylo využito energeticky a 27,3 % bylo uloženo na skládky.

Biorecyklace - netradiční způsoby využití plastových odpadů

Larvy potemníka moučného při „konzumaci“ pěnového polystyrenu (EPS). Zdroj: Environmental Science & Technology

Ve výše uvedených statistikách se pod pojem recyklace zahrnuje tzv. mechanický způsob, tzn. drcení a ev. regranulace odpadních plastů. Hlavní podmínkou pro tento způsob recyklací je perfektní roztřídění plastů dle typů a v některých případech i dle aditiv (barvy, plnidla aj..). Procesy třídění jsou složité a ekonomicky nákladné.

V posledním období se objevují procesy využití plastových odpadů na fyzikálním způsobu, např. rozpouštění a následná separace polymeru, nebo chemické, např. depolymerace na monomery nebo pyrolýzy a krakování směsných odpadních plastů.

Pod bombastickými titulky, jako např.“Zvrat ve světové ekologické krizi? Plastů se můžeme zbavit v řádu týdnů, tvrdí vědci“, nebo „Vědecká náhoda možná zachrání planetu. V laboratoři omylem vznikl enzym požírající plasty“, se můžeme dočíst o možnostech využití plastových odpadů biorecyklací.

Vědci skutečně hledají mikroby, enzymy, bakterie, houby a červy, které mohou biodegradovat polymery na monomery nebo na CO2 a vodu.

Ve své prezentaci na konferenci o předcházení vzniku odpadů v říjnu 2015 v Praze jsem si dovolil tvrdit, že data za ČR jsou „cinknutá“. Od té doby se nic moc nezměnilo, nebo vlastně ano. Stali jsme se mistry Evropy v recyklacích odpadních plastů z obalů. Viz ZDE.

Mnohem větší pozornost než rozdíly ve statistikách zaujala na konferenci moje stručná informace, o vědecké studii, z níž vyplývá, že se podařilo analyzovat výsledky působení červů na pojídání EPS odpadů.

Tým 9 vědců rozdělený do tří týmů, první tým v čele s p.Yang z pekingské univerzity, druhý tým v čele s p. Jiao z univerzity v Shenzhen (Čína) a třetí tým v čele s p. Wei ze Standfordské univerzity v Kalifornii publikovali 21.9.2015 v odborném časopisu Environmental Science & Technology dvě statě o biodegradaci a mineralizaci pěnového polystyrenu působením červů.

Obecně se plasty, včetně polystyrenu, řadí mezi látky, jejichž životnost je vyšší než 100 let. Dosud se uvádělo, že PS není degradovatelný pomocí mikroorganismů. Testovalo se neúspěšně mnoho půdních bezobratlých živočichů, jako žížaly, mnohonožky, slimáci, šneci s ohledem na možnost požírat PS. Některý hmyz byl schopen žvýkat a jíst folie z PVC, PE a PP. Mnoho informací pro ev. realizaci se však nezískalo.

Výsledky pokusů s larvami potemníka moučného nebo Tenebrio molitor Linnaeus jsou nadějnější i proto, že se jedná o larvy s délkou 25 mm – viz obrázek. Tento škodlivý brouk má čtyři stádia života: vajíčka, larva, kukla a brouk. Larvy bývají běžně k dispozici v obchodech specializovaných pro zvířata a jejich životnost je kolem 30 dní.

Vědecké týmy prováděly pokusy při 4, 8, 12 a 16 – denním působení larev na desky z pěnového PS. Již po 4 dnech došlo k přeměně použitého EPS na CO2 z 20,7 %, po 16 dnech již z 47,7 % a vyloučený zbytek tvořil biomasu ve formě lipidů. Tato „strava“ nezpůsobovala larvám zkrácení života. Za jeden den je schopno 100 červů pozřít 34-39 miligramů EPS.

Po zveřejnění těchto šokujících vědeckých pokusů se v tisku objevila řada nadšených článků o možnostech snižování odpadních EPS plastů biorecyklací. Výsledky následně potvrdil v roce 2017 i německý Fraunhofer Institut. Bádání pokračují, praktické využití je však v nedohlednu.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Vnímání plastů německou veřejností je tak špatné, jako ještě nebylo

Vnímání plastů německou veřejností je tak špatné, jako ještě nebylo

Na tiskové konferenci Plastics Europe Deutschland, konané 28.3.2019 ve Frankfurtu, vystoupil předseda asociace Ruediger Baunemann s prezentací o výsledcích posledního průzkumu veřejného mínění o plastech. Tyto průzkumy se provádějí každoročně od roku 1993.

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

Společně s návrhy Zákonů o odpadech a obalech vešel do mezirezortního řízení i návrh Zákona o výrobcích s ukončenou životností.

Keramická unie jednala o vypouštění CO2 do ovzduší, vlivech výrobků na životní prostředí a benchmarkingu

Keramická unie jednala o vypouštění CO2 do ovzduší, vlivech výrobků na životní prostředí a benchmarkingu

Dne 10. dubna 2019 se v sídle Cerame unie (The European Ceramic Indrustry Association) na třídě Belliard 12 v Bruselu uskutečnila konference za přítomnosti členů z mnoha evropských zemí, např. Belgie, Francie, Německa, Rakouska, Dánska a České republiky.