Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Chcete zachránit oceány? Přestaňte recyklovat plasty!

Pouze malá část vyseparovaných plastů se skutečně recykluje. Materiál je kontaminovaný a tak smíchaný, že většina sesbíraných plastů se musí buď jednoduše spálit, nebo zaskládkovat. Kde? Na zemi, v řekách nebo dokonce přímo v oceánech.

Chcete zachránit oceány? Přestaňte recyklovat plasty!

Zdroj: GWPF

  • Publicistika
  • 07.02.2019
  • Mikko Paunio / Waste Management World / překlad Petr Jarolímek

Doktor Mikko Paunio, finský odborník na oblast veřejného zdraví a pomocný profesor v oblasti epidemiologie na univerzitě v Helsinkách, vyjadřuje svůj názor na recyklaci plastů.

V Evropě plníme cíle, které v Asii končí v mořích

Dávám recyklaci do uvozovek, protože jen malá část plastů získaná od spotřebitelů je skutečně recyklována: shromážděný materiál je špinavý a tak smíchaný, že není možné vyrábět vysoce jakostní surovinu požadovanou např. průmyslem potravinářských obalů. Většina znovuzískaných plastů se jednoduše spálí nebo skládkuje: na zemi, v řekách nebo dokonce přímo v oceánech.

Když nebylo možno recyklovat odpady v souladu s předepsanými cíli, bohaté země se rozhodly je vyvézt. Plasty, papír a lepenka končila většinou v nejchudších zemích světa, zejména v Číně.

Nižší environmentální standardy ve většině asijských zemí mají za následek, že zde nakládání s odpady vyjde mnohem levněji a že z těchto odpadních toků může být někdy výhodně produkován nekvalitní recyklovaný plast, i když ve vysoce nehygienických podmínkách.

V posledních letech se množství odpadu dodávaného do Číny překotně navýšilo. Roční dovoz dosáhl 85 milionů tun, z toho 8 milionů tun plastu. To je tak obrovské množství, že kontrola v přístavech se stala nemožnou.

Bezskrupulózní lidé brzy zjistili, že i smíšený nebo nebezpečný odpad může být se ziskem poslán pryč maskovaný za recyklaci", čímž se lze vyhnout skládkovacímu poplatku nebo vysokým nákladům při nakládání s odpady v bohatých zemích.

Když už Číňané nebyli schopni zvládnout toto odpadové tsunami, byli nuceni toto obrovské množství odpadů buď spálit nebo skládkovat. Neznámé množství odpadu skončilo v oceánech.

Když to nejde v Číně, půjde to jinde

Důsledky tohoto recyklačního" šílenství jsou pro životní prostředí naprosto příšerné a ve výsledku to pro Číňany bylo příliš. Dovoz odpadu tedy zcela zakázali.

Nedávné údaje naznačují, že recyklační podniky ve Spojeném království reagovaly jednoduše odvozem odpadů do jiných asijských zemí s ještě slabšími environmentálními standardy. Takže v budoucnu skončí ještě více odpadů v oceánech.

Mezitím EU nedělá téměř nic pro snížení produkce nebo přesměrování toku odpadu. Drží se svých idealistických environmentálních snů a tvrdí, že stojí v čele úsilí o zachování oceánů prostřednictvím strategie oběhového hospodářství".

Historie vypráví jiný příběh. Úsilí zaměřit se na recyklaci vedlo k jedné ekologické katastrofě za druhou, přičemž probíhající krize kolem plastů v oceánech je tou zatím poslední.

Řešení naznačuje Kampánie

Čtenáři si možná vzpomenou na odpadovou krizi v italském regionu Kampánie, který byl zaplaven tzv. ekoballs". Ulice byly zaplaveny odpadky, dioxiny byly rozptýleny po celém regionu a v konečném důsledku došlo k narušení veřejného pořádku.

Je třeba si uvědomit, že všechna recyklační schémata - včetně recyklace papíru – mají za následek únik plastového odpadu nebo mikroplastů do životního prostředí. Pokud nám opravdu záleží na záchraně oceánů, recyklace plastů a papíru by se měla zastavit.

Existuje také jasná a rozumná alternativa, kterou je energetické využití odpadu - spalování. To právě v Kampánii vrátilo systému tamního nakládání s odpady ztracenou rovnováhu. Je také základem strategie pro nakládání s odpady v mnoha zemích EU. Jednoduše už víme, že energetické využívání odpadu je nesmírně úspěšné ve všech směrech.

Kde někdo vidí hnůj, jiný vidí zisk

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (1)

  1. p.utekal@tiscali.cz18.02.2019 (08:43)
    Finský profesor sice není chemik, ani technolog, zato trefil jeden z mnoha hřebíčků souvisejících s odpady na hlavičku. Totiž to, že se za recyklaci vykazuje i prosté (mizerné) sebrání plastů a jejich vývoz. ČR v tom vyniká také, každoroční nadšené výkazy EKO-KOM to obsahují ve velké míře. Ovšem není pravda, že odpadní plast nelze recyklovat, protože je znečištěný a smíchaný. Toto tvrzení je založeno na mylném předpokladu, že z plastových výrobků je nutno zase dělat stejné výrobky. přitom existuje a velmi dobře funguje technologie recyklace plastů, která bez výraznějšího třídění a čištění vyrábí plastové palety (tedy výrobek, kterého je na celém světě nejvíc) nebo různé stavební prvky. Bohužel, odpadové mafie se tváří, jakoby to neexistovalo.

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Módní průmysl patří mezi významné znečišťovatele životního prostředí. Udržitelná móda, tzv. „slow fashion“, se tak dostává do popředí zájmu nejen ve světě, ale i v České republice.

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

V souvislosti s tzv. ekomodulací příspěvků za zpětný odběr se znovu otevírá debata o zákazu křížového financování“ mezi 6 skupinami elektroodpadu.

Polemika 1: Ekomodulace a křížové financování zpětného odběru elektroodpadu

Polemika 1: Ekomodulace a křížové financování zpětného odběru elektroodpadu

V souvislosti s tzv. ekomodulací příspěvků za zpětný odběr, se znovu otevírá debata o zákazu křížového financování“ mezi 6 skupinami elektroodpadu.