Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Letadlo poháněné palivem vyrobeným z mořských řas podniklo první komerční let

Boeing 787 letecké společnosti Etihad Airways, který pohání rostlinné biopalivo, úspěšně dokončil sedmihodinový let z Dubaje do Amsterdamu.

Letadlo poháněné palivem vyrobeným z mořských řas podniklo první komerční let

Foto: Facebook/Etihadairways

Společnost Etihad Airways uskutečnila první komerční let na světě s použitím lokálně vyráběného leteckého paliva získaného z rostlin, které rostou v slaných močálech a na plážích. Let, který je významným milníkem ve vývoji ekologických alternativ ropy byl dokončen ve středu 16. ledna.

Biopalivem poháněné motory další generace 1B od General Electric zvládly více než sedm hodin letu. Letadlo odstartovalo v hlavním městě Spojených arabských emirátů v 9:30 v úterý a do Amsterdamu přiletělo ve středu o druhé ráno místního času, potvrdilo Gulf News.

Použité palivo bylo vyrobeno ve Spojených arabských emirátech prostřednictvím Konsorcia pro výzkum udržitelné bioenergie (SBRC) - neziskového subjektu zřízeného společností Masdar Institute, která je součástí Khalifovy univerzity vědy a technologie.

Pro jeho výrobu byla použita rostlina slanorožec evropský (Salicornia europea) patřící mezi sukulenty - rostliny, které dokáží zadržovat vodu pro přežití delšího období sucha.

Slanorožec evropský.jpegSlanorožec evropský Foto: Wikipedia.org

Řadí se také k takzvaným holofytům - rostlinám odolným vůči soli. Tenké, dužnaté výhonky této řasy obsahují 30 % oleje a kromě výroby biopaliv se využívají jako zdravá potravina i v kulinářství.

Jsou slané chuti a připomínají divoký chřest. Rostliny byly vypěstovány ve městě Masdar na farmě SEAS (Seawater Energy and Agriculture System) s rozlohou dvou hektarů, která funguje od roku 2016.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Firma Borealis jako příklad rozšířené zodpovědnosti výrobce primárních plastů

Firma Borealis jako příklad rozšířené zodpovědnosti výrobce primárních plastů

Ve Strategii EU k cirkulární ekonomice plastů je značný důraz položen na rozšířenou zodpovědnost výrobců plastů. Jejich zodpovědnost je rozšířena z období, kdy spotřebitel výrobek užívá, také na období, kdy výrobek již dosloužil a ve kterém se ho chce dosavadní uživatel zbavit.

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Módní průmysl patří mezi významné znečišťovatele životního prostředí. Udržitelná móda, tzv. „slow fashion“, se tak dostává do popředí zájmu nejen ve světě, ale i v České republice.

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

V souvislosti s tzv. ekomodulací příspěvků za zpětný odběr se znovu otevírá debata o zákazu křížového financování“ mezi 6 skupinami elektroodpadu.