http://www.dhplegal.com/
DTE2019
VODKA

Letadlo poháněné palivem vyrobeným z mořských řas podniklo první komerční let

Boeing 787 letecké společnosti Etihad Airways, který pohání rostlinné biopalivo, úspěšně dokončil sedmihodinový let z Dubaje do Amsterdamu.

Letadlo poháněné palivem vyrobeným z mořských řas podniklo první komerční let

Foto: Facebook/Etihadairways

Společnost Etihad Airways uskutečnila první komerční let na světě s použitím lokálně vyráběného leteckého paliva získaného z rostlin, které rostou v slaných močálech a na plážích. Let, který je významným milníkem ve vývoji ekologických alternativ ropy byl dokončen ve středu 16. ledna.

Biopalivem poháněné motory další generace 1B od General Electric zvládly více než sedm hodin letu. Letadlo odstartovalo v hlavním městě Spojených arabských emirátů v 9:30 v úterý a do Amsterdamu přiletělo ve středu o druhé ráno místního času, potvrdilo Gulf News.

Použité palivo bylo vyrobeno ve Spojených arabských emirátech prostřednictvím Konsorcia pro výzkum udržitelné bioenergie (SBRC) - neziskového subjektu zřízeného společností Masdar Institute, která je součástí Khalifovy univerzity vědy a technologie.

Pro jeho výrobu byla použita rostlina slanorožec evropský (Salicornia europea) patřící mezi sukulenty - rostliny, které dokáží zadržovat vodu pro přežití delšího období sucha.

Slanorožec evropský.jpegSlanorožec evropský Foto: Wikipedia.org

Řadí se také k takzvaným holofytům - rostlinám odolným vůči soli. Tenké, dužnaté výhonky této řasy obsahují 30 % oleje a kromě výroby biopaliv se využívají jako zdravá potravina i v kulinářství.

Jsou slané chuti a připomínají divoký chřest. Rostliny byly vypěstovány ve městě Masdar na farmě SEAS (Seawater Energy and Agriculture System) s rozlohou dvou hektarů, která funguje od roku 2016.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

S Petrem Cingrem o chemii

S Petrem Cingrem o chemii

Obor, bez kterého si život člověka v moderní době nelze představit, měl donedávna nelichotivé renomé. Chemie je přitom všude, kam se podíváme. O problémech, ale také úspěších chemického průmyslu jsme si promluvili s prezidentem Svazu chemického průmyslu České republiky Petrem Cingrem.

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Otázky tohoto typu řešila moderovaná debata Spotřebitelského fóra nazvaná Zálohování PET lahví očima (nejen) spotřebitele, která se konala 20.2.2019 v prostorách kavárny SmetanaQ. Moderátorem byl pan Kryštof Kruliš, předseda správní rady Spotřebitelského fóra, které celou akci pořádalo.

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Nezávislost na fosilních surovinách pravděpodobně nebude způsobena jedním velkým objevem, ale uskuteční se postupnými kroky.