https://www.eversheds-sutherland.com/global/en/where/cee/czech-republic/-cz/index.page
Ekolamp
EGEXPERT

Plastikáři varují před tvrdým Brexitem

K finálnímu odchodu Velké Británie z EU již nezbývá mnoho času. Zda to bude podle dohody nebo bez ní, není stále jasné.

Plastikáři varují před tvrdým Brexitem

ilustrační foto/commons.wikimedia

Bez dohody bude problém

Experti očekávají, že VB zaplatí za tvrdý Brexit dlouholetým zpomalením ekonomického růstu, který by bylo možné odchodem dohodou zmírnit. Konkrétně v chemii pokračováním v bezcelním obchodování, pokračováním ve spolupráci s Evropskou agenturou ECHA /REACH, BAT, BREF/. Vždyť 80 % ekologické legislativy VB je odvozeno z EU zákonů.

Problém se týká nejenom 66 milionu občanů VB a 450 milionu občanů EU- 27, ale i budoucích ekonomických, obchodních a výrobních vztahů. Projeví se v poklesu HDP EU z dnešních 456 bilionů Kč o 57 bilionu Kč.

Chemický průmysl je jádrem každé ekonomiky. Jeho vývoj bývá považován za nejlepší indikátor pro globální ekonomiku. Očekává se těsná spolupráce evropské chemické asociace CEFIC s britskou asociací CIA, v případě plastů pak spolupráce evropské asociace Plastics Europe s britskou British Plastics Federation/BPF/.

Evropa je druhým největším producentem chemikálií, po Číně a těsně před uskupením NAFTA. VB se podílí 6,7 % na obratu evropského chemického průmyslu. Celkem 60 % exportu chemických produktů z VB směřuje do zemí EU-27, podíl na importu z EU je dokonce 75 %.

Produkce plastů se podílí pětinou na globálním trhu chemikálií. Na celkové světové spotřebě plastů v roce 2017 ve výši 348 milionu tun se Evropa podílí 51,2 miliony tun, z toho VB 3,8 miliony a 7,3 % podílem zaujímá 5. místo. Podíly ve výrobě monomerů a primárních polymerů jsou nižší – 5,7 %, resp. 3,4 %. Až polovina potřebných primárních plastů se dováží.

Chemická produkce oproti očekávání neroste

Rok 2018, ale i letošní se nejeví pro chemii zcela příznivě. Podle údajů Americké chemické asociace /ACC/ z letošního ledna je vykazován za 11 měsíců pokles světové chemické produkce proti stejnému období v roce 2017 o 0,1 %. Růst o 4,8 % zaznamenají USA /vliv najíždění nových technologií výroby plastů s využitím břidlicového plynu/ a také VB o 1,0 %. Největší pokles očekávají u Číny – o 3,2 % a v Evropě – o 1,7 %.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
brexitPlasty

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Firma Borealis jako příklad rozšířené zodpovědnosti výrobce primárních plastů

Firma Borealis jako příklad rozšířené zodpovědnosti výrobce primárních plastů

Ve Strategii EU k cirkulární ekonomice plastů je značný důraz položen na rozšířenou zodpovědnost výrobců plastů. Jejich zodpovědnost je rozšířena z období, kdy spotřebitel výrobek užívá, také na období, kdy výrobek již dosloužil a ve kterém se ho chce dosavadní uživatel zbavit.

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Módní průmysl patří mezi významné znečišťovatele životního prostředí. Udržitelná móda, tzv. „slow fashion“, se tak dostává do popředí zájmu nejen ve světě, ale i v České republice.

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

V souvislosti s tzv. ekomodulací příspěvků za zpětný odběr se znovu otevírá debata o zákazu křížového financování“ mezi 6 skupinami elektroodpadu.