http://www.dhplegal.com/
DTE2019
VODKA

Plastikáři varují před tvrdým Brexitem

K finálnímu odchodu Velké Británie z EU již nezbývá mnoho času. Zda to bude podle dohody nebo bez ní, není stále jasné.

Plastikáři varují před tvrdým Brexitem

ilustrační foto/commons.wikimedia

Bez dohody bude problém

Experti očekávají, že VB zaplatí za tvrdý Brexit dlouholetým zpomalením ekonomického růstu, který by bylo možné odchodem dohodou zmírnit. Konkrétně v chemii pokračováním v bezcelním obchodování, pokračováním ve spolupráci s Evropskou agenturou ECHA /REACH, BAT, BREF/. Vždyť 80 % ekologické legislativy VB je odvozeno z EU zákonů.

Problém se týká nejenom 66 milionu občanů VB a 450 milionu občanů EU- 27, ale i budoucích ekonomických, obchodních a výrobních vztahů. Projeví se v poklesu HDP EU z dnešních 456 bilionů Kč o 57 bilionu Kč.

Chemický průmysl je jádrem každé ekonomiky. Jeho vývoj bývá považován za nejlepší indikátor pro globální ekonomiku. Očekává se těsná spolupráce evropské chemické asociace CEFIC s britskou asociací CIA, v případě plastů pak spolupráce evropské asociace Plastics Europe s britskou British Plastics Federation/BPF/.

Evropa je druhým největším producentem chemikálií, po Číně a těsně před uskupením NAFTA. VB se podílí 6,7 % na obratu evropského chemického průmyslu. Celkem 60 % exportu chemických produktů z VB směřuje do zemí EU-27, podíl na importu z EU je dokonce 75 %.

Produkce plastů se podílí pětinou na globálním trhu chemikálií. Na celkové světové spotřebě plastů v roce 2017 ve výši 348 milionu tun se Evropa podílí 51,2 miliony tun, z toho VB 3,8 miliony a 7,3 % podílem zaujímá 5. místo. Podíly ve výrobě monomerů a primárních polymerů jsou nižší – 5,7 %, resp. 3,4 %. Až polovina potřebných primárních plastů se dováží.

Chemická produkce oproti očekávání neroste

Rok 2018, ale i letošní se nejeví pro chemii zcela příznivě. Podle údajů Americké chemické asociace /ACC/ z letošního ledna je vykazován za 11 měsíců pokles světové chemické produkce proti stejnému období v roce 2017 o 0,1 %. Růst o 4,8 % zaznamenají USA /vliv najíždění nových technologií výroby plastů s využitím břidlicového plynu/ a také VB o 1,0 %. Největší pokles očekávají u Číny – o 3,2 % a v Evropě – o 1,7 %.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
brexitPlasty

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

S Petrem Cingrem o chemii

S Petrem Cingrem o chemii

Obor, bez kterého si život člověka v moderní době nelze představit, měl donedávna nelichotivé renomé. Chemie je přitom všude, kam se podíváme. O problémech, ale také úspěších chemického průmyslu jsme si promluvili s prezidentem Svazu chemického průmyslu České republiky Petrem Cingrem.

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Otázky tohoto typu řešila moderovaná debata Spotřebitelského fóra nazvaná Zálohování PET lahví očima (nejen) spotřebitele, která se konala 20.2.2019 v prostorách kavárny SmetanaQ. Moderátorem byl pan Kryštof Kruliš, předseda správní rady Spotřebitelského fóra, které celou akci pořádalo.

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Nezávislost na fosilních surovinách pravděpodobně nebude způsobena jedním velkým objevem, ale uskuteční se postupnými kroky.