Káčko
DTE2019
VODKA

Mikroplasty už pronikly i do podzemní vody

Pravděpodobně se tam dostaly přes vodonosnou vrstvu z povrchových vod.

Mikroplasty už pronikly i do podzemní vody

ilustrační foto/pixabay

Zkoumali vodonosnou vrstvu

Je známo, že mikroplasty kontaminují povrchové vody, ale vědci se nyní začali zabývat jejich přítomností v systémech podzemních vod. Nová studie výzkumníků z University of Illinois at Urbana-Champaign je první, která odhaluje přítomnost mikroplastů ve vodonosné vrstvě ve vápencových trhlinách. Ty jsou zdrojem podzemní vody, který představuje 25 % celosvětové zásoby pitné vody.

Podzemní voda proudí prasklinami a dutinami vápence a někdy s sebou nese i splašky nebo masu odteklou z cest, skládek a zemědělských ploch.

Studie identifikovala přítomnost mikroplastových vláken spolu s různými druhy léků a znečišťujícími látkami pocházejícími z domácností. Vědci zkoumali dva systémy zvodnělých vrstev v Illinois.

„Plasty se v životním prostředí rozpadají na mikroplasty, které často končí ve vnitřnostech mořských živočichů, čímž jsou tito živočichové vystaveni chemikáliím," vysvětluje John Scott, výzkumný pracovník z Illinois Sustainable Technology Center a jeden z autorů studie.

„Když se plasty rozkládají, chovají se jako houby, které pohlcují kontaminanty a mikroby a nakonec se mohou dostat až do našeho potravinového řetězce."

Sedmnáct vzorků

Výzkumníci shromáždili sedmnáct vzorků podzemních vod ze studní a pramenů - jedenáct z vodonosné vrstvy protékající vápencem s mnoha puklinami, která se nachází blízko metropolitní oblasti St. Louis, a šest z vodonosné vrstvy s mnohem méně puklinami z venkovské oblasti na severozápadě Illinois.

Mikroplasty obsahovaly všechny vzorky kromě jednoho. Maximální zaznamenaná koncentrace byla 15,2 částic na litr - naměřili ji ve vzorku z pramene v oblasti St. Louis. Scott uvádí, že není jasné, co toto zjištění vlastně znamená, jelikož zatím neexistují žádné studie nebo nařízení, které by vyhodnocovaly podobné riziko.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.



Mohlo by vás zajímat

Vnímání plastů německou veřejností je tak špatné, jako ještě nebylo

Vnímání plastů německou veřejností je tak špatné, jako ještě nebylo

Na tiskové konferenci Plastics Europe Deutschland, konané 28.3.2019 ve Frankfurtu, vystoupil předseda asociace Ruediger Baunemann s prezentací o výsledcích posledního průzkumu veřejného mínění o plastech. Tyto průzkumy se provádějí každoročně od roku 1993.

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

Společně s návrhy Zákonů o odpadech a obalech vešel do mezirezortního řízení i návrh Zákona o výrobcích s ukončenou životností.

Keramická unie jednala o vypouštění CO2 do ovzduší, vlivech výrobků na životní prostředí a benchmarkingu

Keramická unie jednala o vypouštění CO2 do ovzduší, vlivech výrobků na životní prostředí a benchmarkingu

Dne 10. dubna 2019 se v sídle Cerame unie (The European Ceramic Indrustry Association) na třídě Belliard 12 v Bruselu uskutečnila konference za přítomnosti členů z mnoha evropských zemí, např. Belgie, Francie, Německa, Rakouska, Dánska a České republiky.