http://www.dhplegal.com/
Ekolamp
VODKA

Mikroplasty už pronikly i do podzemní vody

Pravděpodobně se tam dostaly přes vodonosnou vrstvu z povrchových vod.

Mikroplasty už pronikly i do podzemní vody

ilustrační foto/pixabay

Zkoumali vodonosnou vrstvu

Je známo, že mikroplasty kontaminují povrchové vody, ale vědci se nyní začali zabývat jejich přítomností v systémech podzemních vod. Nová studie výzkumníků z University of Illinois at Urbana-Champaign je první, která odhaluje přítomnost mikroplastů ve vodonosné vrstvě ve vápencových trhlinách. Ty jsou zdrojem podzemní vody, který představuje 25 % celosvětové zásoby pitné vody.

Podzemní voda proudí prasklinami a dutinami vápence a někdy s sebou nese i splašky nebo masu odteklou z cest, skládek a zemědělských ploch.

Studie identifikovala přítomnost mikroplastových vláken spolu s různými druhy léků a znečišťujícími látkami pocházejícími z domácností. Vědci zkoumali dva systémy zvodnělých vrstev v Illinois.

„Plasty se v životním prostředí rozpadají na mikroplasty, které často končí ve vnitřnostech mořských živočichů, čímž jsou tito živočichové vystaveni chemikáliím," vysvětluje John Scott, výzkumný pracovník z Illinois Sustainable Technology Center a jeden z autorů studie.

„Když se plasty rozkládají, chovají se jako houby, které pohlcují kontaminanty a mikroby a nakonec se mohou dostat až do našeho potravinového řetězce."

Sedmnáct vzorků

Výzkumníci shromáždili sedmnáct vzorků podzemních vod ze studní a pramenů - jedenáct z vodonosné vrstvy protékající vápencem s mnoha puklinami, která se nachází blízko metropolitní oblasti St. Louis, a šest z vodonosné vrstvy s mnohem méně puklinami z venkovské oblasti na severozápadě Illinois.

Mikroplasty obsahovaly všechny vzorky kromě jednoho. Maximální zaznamenaná koncentrace byla 15,2 částic na litr - naměřili ji ve vzorku z pramene v oblasti St. Louis. Scott uvádí, že není jasné, co toto zjištění vlastně znamená, jelikož zatím neexistují žádné studie nebo nařízení, které by vyhodnocovaly podobné riziko.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

S Petrem Cingrem o chemii

S Petrem Cingrem o chemii

Obor, bez kterého si život člověka v moderní době nelze představit, měl donedávna nelichotivé renomé. Chemie je přitom všude, kam se podíváme. O problémech, ale také úspěších chemického průmyslu jsme si promluvili s prezidentem Svazu chemického průmyslu České republiky Petrem Cingrem.

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Otázky tohoto typu řešila moderovaná debata Spotřebitelského fóra nazvaná Zálohování PET lahví očima (nejen) spotřebitele, která se konala 20.2.2019 v prostorách kavárny SmetanaQ. Moderátorem byl pan Kryštof Kruliš, předseda správní rady Spotřebitelského fóra, které celou akci pořádalo.

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Nezávislost na fosilních surovinách pravděpodobně nebude způsobena jedním velkým objevem, ale uskuteční se postupnými kroky.