http://www.dhplegal.com/
Ekolamp
VODKA

Odpovědí na nedostatek vody může být inteligentní zemědělství

Smart senzory poskytují přesné informace o spotřebě vody. Dokáží zvýšit výnosy a snížit plýtvání vodou až o 30 procent.

Odpovědí na nedostatek vody může být inteligentní zemědělství

Foto: CropX

Zemědělství a produkce lidských potravin budou v nadcházejících letech stále více postiženy nedostatkem vody.

Existuje mnoho důvodů, proč to tak je, a každý si zaslouží značnou veřejnou a občanskou diskusi. Dobrá zpráva však přichází v podobě „inteligentního zemědělství".

Co tento pojem vlastně představuje? Jde o technologie, které jsou částečně určeny k tomu, aby pomohli světovým zemědělcům co nejvíce šetřit vodu, kterou využívají v procesu pěstování plodin.

Zemědělství hltá vodu

Podle Světové banky zemědělství využívá přibližně 70% celosvětových zásob sladké vody, přičemž až 50% představuje zbytečné plýtvání jako důsledek neefektivního systému. Právě z tohoto důvodu se výzkumníci snaží vyvíjet systémy, které tyto problémy eliminují.

Jaké druhy technologií tedy přinášejí odpovědi? Společnosti stále více experimentují s nízkonákladovými senzory, které jsou založeny na mobilním a rádiovém připojení.

Když jsou umístěny po celé zemědělské ploše, tyto snímače mohou přijímat a přenášet údaje o slunečním světle po celé vegetační období, složení a bilanci živin v půdě, probíhajících teplotních výkyvech, ale i o úrovni vlhkosti a srážek.

Využívají optické spektrum

Existují různé typy senzorů. Například optické snímače využívají k měření vlastností půdy světlo. Měří různé frekvence odrazu světla v infračerveném, středně infračerveném a polarizovaném spektru.

Senzory mohou být umístěny na vozidlech nebo na zvedacích plošinách, jako jsou drony nebo dokonce satelity. Optické senzory tak dokáží určit organické látky či vlhkost v půdě.

Přesné informace o stavu vody

Mnohé aplikace v smartphonech začaly využívat přínosy takzvaného internetu věcí, a sice shromažďování údajů a jejich rychlé zpracování. Tím mají drobní zemědělci možnost získat aktuální informace o změnách kvality půdy.

Jeden z prvních agritech startupů v této oblasti, Hortau, vyvíjí od roku 2002 inteligentní zavlažovací řešení na bázi půdních senzorů.

soil-tension.jpg

Foto: Hortau

Monitorováním napětí půdy, které přímo ovlivňuje metabolismus a nasákavost rostlin systém Hortau může určit přesné množství vody, které má rostlina k dispozici.

Následně tak společnost může informovat zemědělce prostřednictvím své mobilní aplikace o získaných datech.


 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

S Petrem Cingrem o chemii

S Petrem Cingrem o chemii

Obor, bez kterého si život člověka v moderní době nelze představit, měl donedávna nelichotivé renomé. Chemie je přitom všude, kam se podíváme. O problémech, ale také úspěších chemického průmyslu jsme si promluvili s prezidentem Svazu chemického průmyslu České republiky Petrem Cingrem.

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Otázky tohoto typu řešila moderovaná debata Spotřebitelského fóra nazvaná Zálohování PET lahví očima (nejen) spotřebitele, která se konala 20.2.2019 v prostorách kavárny SmetanaQ. Moderátorem byl pan Kryštof Kruliš, předseda správní rady Spotřebitelského fóra, které celou akci pořádalo.

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Nezávislost na fosilních surovinách pravděpodobně nebude způsobena jedním velkým objevem, ale uskuteční se postupnými kroky.