Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Odpovědí na nedostatek vody může být inteligentní zemědělství

Smart senzory poskytují přesné informace o spotřebě vody. Dokáží zvýšit výnosy a snížit plýtvání vodou až o 30 procent.

Odpovědí na nedostatek vody může být inteligentní zemědělství

Foto: CropX

Zemědělství a produkce lidských potravin budou v nadcházejících letech stále více postiženy nedostatkem vody.

Existuje mnoho důvodů, proč to tak je, a každý si zaslouží značnou veřejnou a občanskou diskusi. Dobrá zpráva však přichází v podobě „inteligentního zemědělství".

Co tento pojem vlastně představuje? Jde o technologie, které jsou částečně určeny k tomu, aby pomohli světovým zemědělcům co nejvíce šetřit vodu, kterou využívají v procesu pěstování plodin.

Zemědělství hltá vodu

Podle Světové banky zemědělství využívá přibližně 70% celosvětových zásob sladké vody, přičemž až 50% představuje zbytečné plýtvání jako důsledek neefektivního systému. Právě z tohoto důvodu se výzkumníci snaží vyvíjet systémy, které tyto problémy eliminují.

Jaké druhy technologií tedy přinášejí odpovědi? Společnosti stále více experimentují s nízkonákladovými senzory, které jsou založeny na mobilním a rádiovém připojení.

Když jsou umístěny po celé zemědělské ploše, tyto snímače mohou přijímat a přenášet údaje o slunečním světle po celé vegetační období, složení a bilanci živin v půdě, probíhajících teplotních výkyvech, ale i o úrovni vlhkosti a srážek.

Využívají optické spektrum

Existují různé typy senzorů. Například optické snímače využívají k měření vlastností půdy světlo. Měří různé frekvence odrazu světla v infračerveném, středně infračerveném a polarizovaném spektru.

Senzory mohou být umístěny na vozidlech nebo na zvedacích plošinách, jako jsou drony nebo dokonce satelity. Optické senzory tak dokáží určit organické látky či vlhkost v půdě.

Přesné informace o stavu vody

Mnohé aplikace v smartphonech začaly využívat přínosy takzvaného internetu věcí, a sice shromažďování údajů a jejich rychlé zpracování. Tím mají drobní zemědělci možnost získat aktuální informace o změnách kvality půdy.

Jeden z prvních agritech startupů v této oblasti, Hortau, vyvíjí od roku 2002 inteligentní zavlažovací řešení na bázi půdních senzorů.

soil-tension.jpg

Foto: Hortau

Monitorováním napětí půdy, které přímo ovlivňuje metabolismus a nasákavost rostlin systém Hortau může určit přesné množství vody, které má rostlina k dispozici.

Následně tak společnost může informovat zemědělce prostřednictvím své mobilní aplikace o získaných datech.


 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Módní průmysl patří mezi významné znečišťovatele životního prostředí. Udržitelná móda, tzv. „slow fashion“, se tak dostává do popředí zájmu nejen ve světě, ale i v České republice.

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

V souvislosti s tzv. ekomodulací příspěvků za zpětný odběr se znovu otevírá debata o zákazu křížového financování“ mezi 6 skupinami elektroodpadu.

Polemika 1: Ekomodulace a křížové financování zpětného odběru elektroodpadu

Polemika 1: Ekomodulace a křížové financování zpětného odběru elektroodpadu

V souvislosti s tzv. ekomodulací příspěvků za zpětný odběr, se znovu otevírá debata o zákazu křížového financování“ mezi 6 skupinami elektroodpadu.