Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Pardubice: „Zelených“ popelnic přibývá, město je dotuje

U pardubických rodinných domů se stále častěji objevují vedle klasických popelnic i hnědé nádoby na biologický odpad.

Pardubice: „Zelených“ popelnic přibývá, město je dotuje

ilustrační foto/pixabay

V loňském roce ukládalo odděleně odpad ze zahrad zhruba 37 procent obyvatel rodinných domů. Zájem o tuto službu roste přesto, že je placená. Za svoz biodpadu zaplatí účastníci 300 korun ročně, což je zhruba třetina nákladů na její provoz. Zbytek hradí město.

„Každoročně nám přibývají desítky nových zájemců o svoz biologicky rozložitelného odpadu a tedy logicky i množství hmoty, která se po zpracování v kompostárně opět vrací do přírody a to je dobrá zpráva.

Navíc, zelený odpad, v tomto případě cenná surovina, končil dříve většinou v popelnicích na směsný komunální odpad, zvyšoval tedy objem odpadu, za jehož skládkování platíme nemalé prostředky,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

V roce 2018 bylo do kompostárny Dražkovice odvezeno z města Pardubic 2952 tun bioodpadu. Přibližně polovinu z toho množství tvořil právě odpad svezený od obyvatel, kteří možnosti zbavit se zeleného odpadu takříkajíc bezpracně, využívají.

Lidé odkládají do „zelených“ kontejnerů odpad ze zahrad, ať je to tráva, listí, ovoce nebo zelenina. Ročně si pak mohou z kompostárny bezplatně odvézt 50 kilogramů kompostu.

Od dubna do listopadu Služby města Pardubic kontejnery vyvážejí jednou týdně, v době nižší produkce zeleného odpadu jednou či dvakrát měsíčně. Kontejnery na ukládání bioodpadu město zájemcům zapůjčí bezplatně, za svoz zaplatí každý účastník sběru 300 korun ročně.

Skutečné náklady na svoz jedné popelnice přitom letos budou 879 korun. Město tak bude svoz bioodpadu dotovat téměř třemi miliony korun.

Projekt separace bioodpadu zahájily Pardubice v roce 2007. Jsou do něj zapojeny nejen rodinné domky, ale od roku 2014 také pardubické základní školy a mateřské školky zřizované městem. Pro ně je služba poskytována zdarma. Mimo to mohou obyvatelé Pardubic biologicky rozložitelný odpad ukládat i na sedmi sběrných dvorech.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Prioritou MPO je účinné využívání zdrojů, které je zásadní pro zajištění surovinové bezpečnosti státu

Prioritou MPO je účinné využívání zdrojů, které je zásadní pro zajištění surovinové bezpečnosti státu

Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na krátkém pracovním jednání s panem Jean-Marcem Boursierem, prezidentem Evropské federace FEAD (Evropské asociace odpadového hospodářství a environmentálních služeb) diskutoval na téma oběhové hospodářství.

Přihlašování do kurzu Oběhového hospodářství VŠCHT Praha

Přihlašování do kurzu Oběhového hospodářství VŠCHT Praha

VŠCHT Praha a INCIEN otevírají přihlášky ke třetímu ročníku kurzu celoživotního vzdělávání Oběhového hospodářství. Odborným partnerem je SUEZ.

Výrobce pelet dostal pokutu za skladování odpadu na venkovní ploše mimo určenou halu

Výrobce pelet dostal pokutu za skladování odpadu na venkovní ploše mimo určenou halu

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení odpadového hospodářství v Plzni uložili pokutu 150 tisíc korun společnosti GSIS Production s.r.o.