Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Větrná energie byla po hnědém uhlí loni druhým největším zdrojem elektřiny v Německu. Dvě události v prosinci ukázaly, s čímž je třeba v budoucnu počítat a proč jsou důležité technologie skladování.

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

ilustrační foto/pixabay

Německo je příkladem trhu s elektřinou s poměrně výrazným zastoupením obnovitelných zdrojů a zároveň stále využívanými konvenčními fosilními i jadernými zdroji. Jejich současné paralelní fungování ukazuje výhody, ale i slabiny takového energetického mixu.

Nestálost výkonu produkce obnovitelných zdrojů z větru a slunce a jejich vliv na ceny elektřiny bylo možné pozorovat na dvou událostech v prosinci.

Hodně větru

Příjemné počasí přes druhý prosincový víkend a nižší než obvyklá poptávka po elektřině rezultovaly do minimálního výkonu flexibilních fosilních zdrojů (uhlí, lignit, plyn) při konstantním výkonu atomových elektráren.

Větrné podmínky umožnily vysokou produkci větrných elektráren, které v tyto dny pokryly většinu potřeby elektrické energie.

Tento poměr způsobil pokles denní ceny elektřiny pod úroveň 10 € / MWh, přičemž v některých momentech byla i záporná. Nadbytečná levná elektřina byla dodána na okolní trhy v Rakousku, Dánsku, Česku, Holandsku, Švýcarsku.

Málo větru

Opačná situace nastala o pár dní později. Nízká produkce větrných turbín nutila uhelné a plynové elektrárny k plnému výkonu, přičemž se musely spustit i zdroje určené pro špičkovou zátěž.

Namísto exportu elektřiny muselo Německo tuto dovézt z Dánska a Švédska. Ceny elektřiny s dodáním následující den vzrostly na 90 € / MWh, přičemž v rámci dne se obchodovaly až za 175 eur.


 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Módní průmysl patří mezi významné znečišťovatele životního prostředí. Udržitelná móda, tzv. „slow fashion“, se tak dostává do popředí zájmu nejen ve světě, ale i v České republice.

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

V souvislosti s tzv. ekomodulací příspěvků za zpětný odběr se znovu otevírá debata o zákazu křížového financování“ mezi 6 skupinami elektroodpadu.

Polemika 1: Ekomodulace a křížové financování zpětného odběru elektroodpadu

Polemika 1: Ekomodulace a křížové financování zpětného odběru elektroodpadu

V souvislosti s tzv. ekomodulací příspěvků za zpětný odběr, se znovu otevírá debata o zákazu křížového financování“ mezi 6 skupinami elektroodpadu.