http://www.dhplegal.com/
DTE2019
VODKA

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Větrná energie byla po hnědém uhlí loni druhým největším zdrojem elektřiny v Německu. Dvě události v prosinci ukázaly, s čímž je třeba v budoucnu počítat a proč jsou důležité technologie skladování.

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

ilustrační foto/pixabay

Německo je příkladem trhu s elektřinou s poměrně výrazným zastoupením obnovitelných zdrojů a zároveň stále využívanými konvenčními fosilními i jadernými zdroji. Jejich současné paralelní fungování ukazuje výhody, ale i slabiny takového energetického mixu.

Nestálost výkonu produkce obnovitelných zdrojů z větru a slunce a jejich vliv na ceny elektřiny bylo možné pozorovat na dvou událostech v prosinci.

Hodně větru

Příjemné počasí přes druhý prosincový víkend a nižší než obvyklá poptávka po elektřině rezultovaly do minimálního výkonu flexibilních fosilních zdrojů (uhlí, lignit, plyn) při konstantním výkonu atomových elektráren.

Větrné podmínky umožnily vysokou produkci větrných elektráren, které v tyto dny pokryly většinu potřeby elektrické energie.

Tento poměr způsobil pokles denní ceny elektřiny pod úroveň 10 € / MWh, přičemž v některých momentech byla i záporná. Nadbytečná levná elektřina byla dodána na okolní trhy v Rakousku, Dánsku, Česku, Holandsku, Švýcarsku.

Málo větru

Opačná situace nastala o pár dní později. Nízká produkce větrných turbín nutila uhelné a plynové elektrárny k plnému výkonu, přičemž se musely spustit i zdroje určené pro špičkovou zátěž.

Namísto exportu elektřiny muselo Německo tuto dovézt z Dánska a Švédska. Ceny elektřiny s dodáním následující den vzrostly na 90 € / MWh, přičemž v rámci dne se obchodovaly až za 175 eur.


 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

S Petrem Cingrem o chemii

S Petrem Cingrem o chemii

Obor, bez kterého si život člověka v moderní době nelze představit, měl donedávna nelichotivé renomé. Chemie je přitom všude, kam se podíváme. O problémech, ale také úspěších chemického průmyslu jsme si promluvili s prezidentem Svazu chemického průmyslu České republiky Petrem Cingrem.

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Otázky tohoto typu řešila moderovaná debata Spotřebitelského fóra nazvaná Zálohování PET lahví očima (nejen) spotřebitele, která se konala 20.2.2019 v prostorách kavárny SmetanaQ. Moderátorem byl pan Kryštof Kruliš, předseda správní rady Spotřebitelského fóra, které celou akci pořádalo.

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Nezávislost na fosilních surovinách pravděpodobně nebude způsobena jedním velkým objevem, ale uskuteční se postupnými kroky.