http://www.dhplegal.com/
Ekolamp
VODKA

Budoucnost konstrukce mostů je v plastech. Včetně těch odpadních

V nedávné době jsme informovali o konstrukci mostu nedaleko německého Freiburgu. Most o hmotnosti 80 tun je 27 metrů dlouhý a 5 metrů široký a je vhodný pro všechny moderní dopravní prostředky.

Lávky a mosty z plastů, včetně plastů odpadních

V Číně otevírají první most pro chodce, vytištěný 3D technologií tisku. Zdroj: omnexus.specialchem.com

  • Publicistika
  • 16.01.2019
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Konstrukce mostu je bez použití nýtů a šroubů. Základem řešení je směs polyesterové pryskyřice a styrenu, vyztužená skleněnými vlákny. Takto připravená vozovka byla přilepena na ocelové nosníky.

Prefabrikát byl transportován na místo určení jako celek. Vlastní instalace trvala jeden den. Proti konvenčním mostům mají plastové kompozity výhodu v životnosti až 50 let bez nutnosti oprav, neboť nepodléhají korozi.

Mezitím bylo ve světě realizováno téměř tisíc plastových mostů a lávek, některé i z odpadních plastů, jedna lávka z plastového kompozitu na bázi bio.

První plastový most pro chodce a cyklisty v nizozemském Rotterdamu byl instalován v roce 2009. Byl zkonstruován firmou Fiber Core Europe s využitím kompozitního plastu vyztuženého skleněnými vlákny.

Instalace mostu byla rychlá, snadná, materiál je tvrdší než dřevo a má lepší vlastnosti než tradiční beton a ocel, zejména podstatně delší životnost. Následně bylo ve městě instalováno 850 různě tvarovaných mostů a lávek.


 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

S Petrem Cingrem o chemii

S Petrem Cingrem o chemii

Obor, bez kterého si život člověka v moderní době nelze představit, měl donedávna nelichotivé renomé. Chemie je přitom všude, kam se podíváme. O problémech, ale také úspěších chemického průmyslu jsme si promluvili s prezidentem Svazu chemického průmyslu České republiky Petrem Cingrem.

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Otázky tohoto typu řešila moderovaná debata Spotřebitelského fóra nazvaná Zálohování PET lahví očima (nejen) spotřebitele, která se konala 20.2.2019 v prostorách kavárny SmetanaQ. Moderátorem byl pan Kryštof Kruliš, předseda správní rady Spotřebitelského fóra, které celou akci pořádalo.

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Nezávislost na fosilních surovinách pravděpodobně nebude způsobena jedním velkým objevem, ale uskuteční se postupnými kroky.