Káčko
DTE2019
VODKA

Budoucnost konstrukce mostů je v plastech. Včetně těch odpadních

V nedávné době jsme informovali o konstrukci mostu nedaleko německého Freiburgu. Most o hmotnosti 80 tun je 27 metrů dlouhý a 5 metrů široký a je vhodný pro všechny moderní dopravní prostředky.

Lávky a mosty z plastů, včetně plastů odpadních

V Číně otevírají první most pro chodce, vytištěný 3D technologií tisku. Zdroj: omnexus.specialchem.com

  • Publicistika
  • 16.01.2019
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Konstrukce mostu je bez použití nýtů a šroubů. Základem řešení je směs polyesterové pryskyřice a styrenu, vyztužená skleněnými vlákny. Takto připravená vozovka byla přilepena na ocelové nosníky.

Prefabrikát byl transportován na místo určení jako celek. Vlastní instalace trvala jeden den. Proti konvenčním mostům mají plastové kompozity výhodu v životnosti až 50 let bez nutnosti oprav, neboť nepodléhají korozi.

Mezitím bylo ve světě realizováno téměř tisíc plastových mostů a lávek, některé i z odpadních plastů, jedna lávka z plastového kompozitu na bázi bio.

První plastový most pro chodce a cyklisty v nizozemském Rotterdamu byl instalován v roce 2009. Byl zkonstruován firmou Fiber Core Europe s využitím kompozitního plastu vyztuženého skleněnými vlákny.

Instalace mostu byla rychlá, snadná, materiál je tvrdší než dřevo a má lepší vlastnosti než tradiční beton a ocel, zejména podstatně delší životnost. Následně bylo ve městě instalováno 850 různě tvarovaných mostů a lávek.


 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Vnímání plastů německou veřejností je tak špatné, jako ještě nebylo

Vnímání plastů německou veřejností je tak špatné, jako ještě nebylo

Na tiskové konferenci Plastics Europe Deutschland, konané 28.3.2019 ve Frankfurtu, vystoupil předseda asociace Ruediger Baunemann s prezentací o výsledcích posledního průzkumu veřejného mínění o plastech. Tyto průzkumy se provádějí každoročně od roku 1993.

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

Společně s návrhy Zákonů o odpadech a obalech vešel do mezirezortního řízení i návrh Zákona o výrobcích s ukončenou životností.

Keramická unie jednala o vypouštění CO2 do ovzduší, vlivech výrobků na životní prostředí a benchmarkingu

Keramická unie jednala o vypouštění CO2 do ovzduší, vlivech výrobků na životní prostředí a benchmarkingu

Dne 10. dubna 2019 se v sídle Cerame unie (The European Ceramic Indrustry Association) na třídě Belliard 12 v Bruselu uskutečnila konference za přítomnosti členů z mnoha evropských zemí, např. Belgie, Francie, Německa, Rakouska, Dánska a České republiky.