Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Budoucnost konstrukce mostů je v plastech. Včetně těch odpadních

V nedávné době jsme informovali o konstrukci mostu nedaleko německého Freiburgu. Most o hmotnosti 80 tun je 27 metrů dlouhý a 5 metrů široký a je vhodný pro všechny moderní dopravní prostředky.

Lávky a mosty z plastů, včetně plastů odpadních

V Číně otevírají první most pro chodce, vytištěný 3D technologií tisku. Zdroj: omnexus.specialchem.com

  • Publicistika
  • 16.01.2019
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Konstrukce mostu je bez použití nýtů a šroubů. Základem řešení je směs polyesterové pryskyřice a styrenu, vyztužená skleněnými vlákny. Takto připravená vozovka byla přilepena na ocelové nosníky.

Prefabrikát byl transportován na místo určení jako celek. Vlastní instalace trvala jeden den. Proti konvenčním mostům mají plastové kompozity výhodu v životnosti až 50 let bez nutnosti oprav, neboť nepodléhají korozi.

Mezitím bylo ve světě realizováno téměř tisíc plastových mostů a lávek, některé i z odpadních plastů, jedna lávka z plastového kompozitu na bázi bio.

První plastový most pro chodce a cyklisty v nizozemském Rotterdamu byl instalován v roce 2009. Byl zkonstruován firmou Fiber Core Europe s využitím kompozitního plastu vyztuženého skleněnými vlákny.

Instalace mostu byla rychlá, snadná, materiál je tvrdší než dřevo a má lepší vlastnosti než tradiční beton a ocel, zejména podstatně delší životnost. Následně bylo ve městě instalováno 850 různě tvarovaných mostů a lávek.


 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Módní průmysl patří mezi významné znečišťovatele životního prostředí. Udržitelná móda, tzv. „slow fashion“, se tak dostává do popředí zájmu nejen ve světě, ale i v České republice.

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

V souvislosti s tzv. ekomodulací příspěvků za zpětný odběr se znovu otevírá debata o zákazu křížového financování“ mezi 6 skupinami elektroodpadu.

Polemika 1: Ekomodulace a křížové financování zpětného odběru elektroodpadu

Polemika 1: Ekomodulace a křížové financování zpětného odběru elektroodpadu

V souvislosti s tzv. ekomodulací příspěvků za zpětný odběr, se znovu otevírá debata o zákazu křížového financování“ mezi 6 skupinami elektroodpadu.