Káčko
Ekolamp
EGEXPERT

V Saúdské Arábii vyvinuli převratné zařízení na sběr vody ze vzduchu

Systém nevyžaduje žádnou elektrickou energii a svou jednoduchostí a nízkou cenou vážně konkuruje solárním destilátorům.

V Saúdské Arábii vyvinuli převratné zařízení na sběr vody ze vzduchu

ilustrační foto/pixabay

Nové prototypové zařízení vyvinuli vědci na Univerzitě vědy a techniky krále Abdullaha (KAUST) v Saúdské Arábii. Systém je schopen absorbovat vodu a následně ji uvolnit na požádání, informuje portál Science Alert.

Vynález by mohl pomoci zejména obyvatelům v vyprahlých pouštních oblastech, kde je nedostatek vody. Výsledky tohoto výzkumu byly publikovány v časopise Enviromental Science & Technology.

Klíčovou součástí zařízení je speciální hydrogel na bázi soli chloridu vápenatého. Taková látka je pro vodu „neodolatelná" a běžně se změní na solnou kapalinu, protože absorbuje výpary.

Avšak díky inovaci inženýrů tato hydrogelová směs dokáže udržet kapalinu v pevné formě, dokud není potřebná.

723.jpg

Foto: KAUST

„Hydrogel je nejdůležitějším aspektem vysokého výkonu a nízkých nákladů," řekl pro KAUST Discovery jeden z členů výzkumného týmu, Renyuan Li.

S odhadovanými 13 triliony tun vodní páry v atmosféře by byla možnost ziskat část této vody bezpochyby přínosem. Ocenili by to zejména stovky miliónů lidí světa, kteří žijí bez vhodného zdroje vody.

Chlorid vápenatý byl zkoumán již v minulosti, avšak přizpůsobit ho jako prostředek pro skladování vody nebylo jednoduché.

Tým pomohl tento problém vyřešit přeměnou soli na polymer, díky čemuž si dokáže udržet svůj tvar až do chvíle, dokud se nezačne zahřívat. Navíc uhlíkové nanotrubice mu pomáhají nahromaděnou vodu uvolnit.


 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Z osmi recyklovaných lahví lze vyrobit fotbalový dres

Módní průmysl patří mezi významné znečišťovatele životního prostředí. Udržitelná móda, tzv. „slow fashion“, se tak dostává do popředí zájmu nejen ve světě, ale i v České republice.

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

Polemika 2: Mělo by se křížové financování sběru elektroodpadu zakázat?

V souvislosti s tzv. ekomodulací příspěvků za zpětný odběr se znovu otevírá debata o zákazu křížového financování“ mezi 6 skupinami elektroodpadu.

Polemika 1: Ekomodulace a křížové financování zpětného odběru elektroodpadu

Polemika 1: Ekomodulace a křížové financování zpětného odběru elektroodpadu

V souvislosti s tzv. ekomodulací příspěvků za zpětný odběr, se znovu otevírá debata o zákazu křížového financování“ mezi 6 skupinami elektroodpadu.