http://www.dhplegal.com/
Ekolamp
VODKA

V Saúdské Arábii vyvinuli převratné zařízení na sběr vody ze vzduchu

Systém nevyžaduje žádnou elektrickou energii a svou jednoduchostí a nízkou cenou vážně konkuruje solárním destilátorům.

V Saúdské Arábii vyvinuli převratné zařízení na sběr vody ze vzduchu

ilustrační foto/pixabay

Nové prototypové zařízení vyvinuli vědci na Univerzitě vědy a techniky krále Abdullaha (KAUST) v Saúdské Arábii. Systém je schopen absorbovat vodu a následně ji uvolnit na požádání, informuje portál Science Alert.

Vynález by mohl pomoci zejména obyvatelům v vyprahlých pouštních oblastech, kde je nedostatek vody. Výsledky tohoto výzkumu byly publikovány v časopise Enviromental Science & Technology.

Klíčovou součástí zařízení je speciální hydrogel na bázi soli chloridu vápenatého. Taková látka je pro vodu „neodolatelná" a běžně se změní na solnou kapalinu, protože absorbuje výpary.

Avšak díky inovaci inženýrů tato hydrogelová směs dokáže udržet kapalinu v pevné formě, dokud není potřebná.

723.jpg

Foto: KAUST

„Hydrogel je nejdůležitějším aspektem vysokého výkonu a nízkých nákladů," řekl pro KAUST Discovery jeden z členů výzkumného týmu, Renyuan Li.

S odhadovanými 13 triliony tun vodní páry v atmosféře by byla možnost ziskat část této vody bezpochyby přínosem. Ocenili by to zejména stovky miliónů lidí světa, kteří žijí bez vhodného zdroje vody.

Chlorid vápenatý byl zkoumán již v minulosti, avšak přizpůsobit ho jako prostředek pro skladování vody nebylo jednoduché.

Tým pomohl tento problém vyřešit přeměnou soli na polymer, díky čemuž si dokáže udržet svůj tvar až do chvíle, dokud se nezačne zahřívat. Navíc uhlíkové nanotrubice mu pomáhají nahromaděnou vodu uvolnit.


 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

S Petrem Cingrem o chemii

S Petrem Cingrem o chemii

Obor, bez kterého si život člověka v moderní době nelze představit, měl donedávna nelichotivé renomé. Chemie je přitom všude, kam se podíváme. O problémech, ale také úspěších chemického průmyslu jsme si promluvili s prezidentem Svazu chemického průmyslu České republiky Petrem Cingrem.

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Otázky tohoto typu řešila moderovaná debata Spotřebitelského fóra nazvaná Zálohování PET lahví očima (nejen) spotřebitele, která se konala 20.2.2019 v prostorách kavárny SmetanaQ. Moderátorem byl pan Kryštof Kruliš, předseda správní rady Spotřebitelského fóra, které celou akci pořádalo.

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Nezávislost na fosilních surovinách pravděpodobně nebude způsobena jedním velkým objevem, ale uskuteční se postupnými kroky.