Reachspektrum
DTE2019
VODKA

I díky těmto technologiím vyhrává Izrael boj s vodní krizí

Izrael je pod značným vodním tlakem již několik let. Odolává však díky moderním technologiím, efektivnímu vodnímu managementu a aktivním startupům.

Izrael vyhrává boj s vodní krizí i díky těmto technologiím

Foto: Mekorot

  • Publicistika
  • 11.01.2019
  • Diana Motúzová / voda-portal.sk / překlad Petr Jarolímek

Tlak na vodní zdroje každým rokem narůstá. Přímo úměrně s tím narůstá i počet zemí, které čelí vodní krizi.

Jak jí však úspěšně odolávat? Je to vůbec možné? Izrael je jasným příkladem toho, že vodní krize zatím nepředstavuje předem prohraný zápas.

A není to díky využití jedné kouzelné technologie. Tato země totiž rozvíjí několik zásadních strategií, které výrazně snižují tlak na její vodní zdroje.

Samozřejmě, za všemi těmito technologiemi se skrývají obrovské množství peněz a lidského kapitálu, které jsou do takových projektů vložené.

Nezaprší a nezaprší

V důsledku klimatických změn je izraelské období dešťů, které běžně trvá od října do března, zredukováno na několik dravých dešťových dní.

Většina této vzácné kapaliny se tak ztratí v odtocích. Vodní zásoby na severu již nejsou hojným zdrojem pro většinu země, přičemž Galilejské jezero pomalu dosahuje své nejnižší hladiny za celou historii.

IDE Technologies.pngFoto: IDE Technologies

Právě z tohoto důvodu se Izraelci již více nemohou spoléhat na déšť. A tady přicházejí na řadu prvotřídní izraelské technologie.

Od roku 2005 se rekultivace odpadních vod a odsolování mořské vody staly klíčovými při zajišťování přiměřené dodávky vody pro izraelské domácnosti, průmysl i zemědělství. Průměrný roční objem těchto dodávek dosahuje hodnoty až 2,1 miliardy kubíků.

Izraelci upravují brakickou vodu

Asi nejznámější izraelskou společností, zabývající se úpravou vody, je Mekorot, která dodává přibližně 90 procent celého objemu vody pro domácnosti.

Asi 31 procent závlahové vody pochází z odpadní vody, kterou Izraelci upravují ve více než 150 zařízeních.

IDE technologies 2.jpg

Foto: IDE Technologies

Upravovaná brakická voda, tedy směs sladké a slané vody, je dodávána z 45 zařízení pro zemědělské i nezemědělské potřeby.

Šedesát až osmdesát procent vody ve městech proudí z velkých pobřežních závodů na odsolování.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Větrná energie byla po hnědém uhlí loni druhým největším zdrojem elektřiny v Německu. Dvě události v prosinci ukázaly, s čímž je třeba v budoucnu počítat a proč jsou důležité technologie skladování.

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Zákon číslo 113/2018 Sb. poté, co nabyl účinnosti, vzbudil v oboru vodárenství negativní ohlasy. Nová legislativa mimo jiné nařizuje provozovatelům odlehčovacích komor na čistírnách odpadních vod nové platné vodopravní povolení pro vypouštění odpadních vod do vod povrchových.

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

Plány se týkají výstavby nového Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) na volném pozemku u elektrárny South Humber Bank.