http://www.dhplegal.com/
Ekolamp
EGEXPERT

I díky těmto technologiím vyhrává Izrael boj s vodní krizí

Izrael je pod značným vodním tlakem již několik let. Odolává však díky moderním technologiím, efektivnímu vodnímu managementu a aktivním startupům.

Izrael vyhrává boj s vodní krizí i díky těmto technologiím

Foto: Mekorot

  • Publicistika
  • 11.01.2019
  • Diana Motúzová / voda-portal.sk / překlad Petr Jarolímek

Tlak na vodní zdroje každým rokem narůstá. Přímo úměrně s tím narůstá i počet zemí, které čelí vodní krizi.

Jak jí však úspěšně odolávat? Je to vůbec možné? Izrael je jasným příkladem toho, že vodní krize zatím nepředstavuje předem prohraný zápas.

A není to díky využití jedné kouzelné technologie. Tato země totiž rozvíjí několik zásadních strategií, které výrazně snižují tlak na její vodní zdroje.

Samozřejmě, za všemi těmito technologiemi se skrývají obrovské množství peněz a lidského kapitálu, které jsou do takových projektů vložené.

Nezaprší a nezaprší

V důsledku klimatických změn je izraelské období dešťů, které běžně trvá od října do března, zredukováno na několik dravých dešťových dní.

Většina této vzácné kapaliny se tak ztratí v odtocích. Vodní zásoby na severu již nejsou hojným zdrojem pro většinu země, přičemž Galilejské jezero pomalu dosahuje své nejnižší hladiny za celou historii.

IDE Technologies.pngFoto: IDE Technologies

Právě z tohoto důvodu se Izraelci již více nemohou spoléhat na déšť. A tady přicházejí na řadu prvotřídní izraelské technologie.

Od roku 2005 se rekultivace odpadních vod a odsolování mořské vody staly klíčovými při zajišťování přiměřené dodávky vody pro izraelské domácnosti, průmysl i zemědělství. Průměrný roční objem těchto dodávek dosahuje hodnoty až 2,1 miliardy kubíků.

Izraelci upravují brakickou vodu

Asi nejznámější izraelskou společností, zabývající se úpravou vody, je Mekorot, která dodává přibližně 90 procent celého objemu vody pro domácnosti.

Asi 31 procent závlahové vody pochází z odpadní vody, kterou Izraelci upravují ve více než 150 zařízeních.

IDE technologies 2.jpg

Foto: IDE Technologies

Upravovaná brakická voda, tedy směs sladké a slané vody, je dodávána z 45 zařízení pro zemědělské i nezemědělské potřeby.

Šedesát až osmdesát procent vody ve městech proudí z velkých pobřežních závodů na odsolování.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Chytrá města: vize se začínají naplňovat

Chytrá města: vize se začínají naplňovat

Vize chytrých měst se naplňuje ne tehdy, když chudí začínají jezdit osobními vozy, nýbrž když bohatí začínají jezdit městskou hromadnou dopravou. Uvedenými slovy popsal starosta kolumbijského hlavního města Bogoty svou představu o tzv. smart cities.

Jak neplýtvat potravinami v domácnosti I.

Jak neplýtvat potravinami v domácnosti I.

Každý rok se celosvětově vyhodí 1,3 miliardy tun jídla. Jedná se o 45 % vypěstovaného ovoce a zeleniny, 35 % ryb a mořských plodů, 30 % obilovin, 20 % mléčných výrobků a stejné množství masa. Každý Čech vyhodí průměrně okolo 80 kg potravin ročně, což odpovídá částce zhruba 20 tisíc Kč.

Plasty: Situace v Evropě je neradostná

Plasty: Situace v Evropě je neradostná

V období 1965-2015 zaznamenaly plasty v globálním měřítku nejvyšší dynamiku růstu průměrné roční spotřeby o 6,4 %.