https://www.eversheds-sutherland.com/global/en/where/cee/czech-republic/-cz/index.page
Ekolamp
VODKA

I díky těmto technologiím vyhrává Izrael boj s vodní krizí

Izrael je pod značným vodním tlakem již několik let. Odolává však díky moderním technologiím, efektivnímu vodnímu managementu a aktivním startupům.

Izrael vyhrává boj s vodní krizí i díky těmto technologiím

Foto: Mekorot

  • Publicistika
  • 11.01.2019
  • Diana Motúzová / voda-portal.sk / překlad Petr Jarolímek

Tlak na vodní zdroje každým rokem narůstá. Přímo úměrně s tím narůstá i počet zemí, které čelí vodní krizi.

Jak jí však úspěšně odolávat? Je to vůbec možné? Izrael je jasným příkladem toho, že vodní krize zatím nepředstavuje předem prohraný zápas.

A není to díky využití jedné kouzelné technologie. Tato země totiž rozvíjí několik zásadních strategií, které výrazně snižují tlak na její vodní zdroje.

Samozřejmě, za všemi těmito technologiemi se skrývají obrovské množství peněz a lidského kapitálu, které jsou do takových projektů vložené.

Nezaprší a nezaprší

V důsledku klimatických změn je izraelské období dešťů, které běžně trvá od října do března, zredukováno na několik dravých dešťových dní.

Většina této vzácné kapaliny se tak ztratí v odtocích. Vodní zásoby na severu již nejsou hojným zdrojem pro většinu země, přičemž Galilejské jezero pomalu dosahuje své nejnižší hladiny za celou historii.

IDE Technologies.pngFoto: IDE Technologies

Právě z tohoto důvodu se Izraelci již více nemohou spoléhat na déšť. A tady přicházejí na řadu prvotřídní izraelské technologie.

Od roku 2005 se rekultivace odpadních vod a odsolování mořské vody staly klíčovými při zajišťování přiměřené dodávky vody pro izraelské domácnosti, průmysl i zemědělství. Průměrný roční objem těchto dodávek dosahuje hodnoty až 2,1 miliardy kubíků.

Izraelci upravují brakickou vodu

Asi nejznámější izraelskou společností, zabývající se úpravou vody, je Mekorot, která dodává přibližně 90 procent celého objemu vody pro domácnosti.

Asi 31 procent závlahové vody pochází z odpadní vody, kterou Izraelci upravují ve více než 150 zařízeních.

IDE technologies 2.jpg

Foto: IDE Technologies

Upravovaná brakická voda, tedy směs sladké a slané vody, je dodávána z 45 zařízení pro zemědělské i nezemědělské potřeby.

Šedesát až osmdesát procent vody ve městech proudí z velkých pobřežních závodů na odsolování.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.