Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Zakladatelé Googlu spouštějí technologickou firmu zaměřenou na skladování elektřiny

Společnost Malta Inc vyvíjí technologii odlišnou od bateriových zásobníků. Mezi investory jsou i Bill Gates a Jeff Bezos.

Zakladatelé Googlu spouštějí technologickou firmu zaměřenou na skladování elektřiny

Foto: Malta Inc

  • Zpravodajství
  • 10.01.2019
  • Martin Rojko / energie-portal.sk / překlad Petr Jarolímek

Původně technologické oddělení Google s názvem X, které je již v současnosti samostatnou dceřinou společností mateřské Alphabet, oznámilo koncem minulého roku vznik společnosti Malta Inc. Jde o firmu vyvíjející technologii skladování energie.

Technologie je založena na skladování energie ve formě teplotního rozdílu mezi horkým a studeným médiem. Používá elektrickou energii na ohřívání solného roztoku a ochlazování nemrznoucí kapaliny. Uskladněná energie podle potřeby ohřívá vzduch kolem chladného prostředí. Takto vytvořená tepelná energie pohání turbínu, která vyrábí elektrickou energii.

Gates investuje do technologie skladování energie

„Fyzika i chemie procesu jsou velmi dobře známé, ale ne malou výzvou je spojit je dohromady do jednoho systému při nákladech a účinnosti, které by přinesly na trh změnu," říká Ramya Swaminathanová, výkonná ředitelka Malta Inc.

Solný roztok se používá i v jiných energetických zařízeních z důvodu schopnosti udržovat teplotu okolo 500 stupňů. Tuto vlastnost využívají například některé solární elektrárny, kde se sluneční paprsky koncentrují do zásobníků se solí.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Moravskoslezský kraj trápí vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší v důsledku nepříznivých rozptylových podmínek. Podniky musely zastavit či omezit některé činnosti, aby pomohly snížit vliv průmyslu a zlepšit kvalitu ovzduší.

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Je tomu už 11 let, co začaly české společnosti bojovat o přívlastek „zelené firmy“. Stejnojmenný projekt, který začal nápadem zefektivnění sběru a recyklace elektrozařízení ve firmách, čítá aktuálně na 2 200 registrovaných subjektů.

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

Přípravy na letošní mezinárodní vodohospodářskou výstavu VODOVODY – KANALIZACE vrcholí. Zájemci o výstavní plochu za zvýhodněnou cenu mají už jen několik dnů.