Reachspektrum
DTE2019
VODKA

První svetr z kokosového odpadu je na světě

Australská společnost využívá při výrobě viskózového vlákna odpad z kokosových ořechů.

Prvý svetr z kokosového odpadu je na světě

pixabay

Snahy o ekologičtější alternativy produktů a vyšší využívání odpadů v procesech se nevyhýbají ani oděvnímu a textilnímu průmyslu. Australská technologická společnost Nanollose vyvinula jako první na světě oblečení, jehož vlákna pocházejí z kokosového odpadu.

Unikátní svetr předznamenává, jakou cestou se bude ubírat oděvní průmysl při nabízení udržitelných alternativ v módě a nahrazování tradičních materiálů jako je viskóza a bavlna.

„Vytvořili jsme oblečení z odpadu v souladu se standardy oděvního průmyslu. Naše vlákno jsme přeměnili na přízi a dále na tkaninu. Z ní jsme vyrobili tento oděv za použití stávajících průmyslových zařízení. Tímto se potvrzuje celý proces," uvádí výkonný ředitel Nanollose Alfie Germano.

Ušetřené stromy, využitý kokosový odpad

Oděvní průmysl při výrobě viskózových vláken spotřebuje ročně přes sto miliónů stromů, ze kterých se po zpracování a ošetření chemickými prostředky získává žádaná surovina. Naopak, technologie vlákna Nullarbor nemá ohrožovat žádný strom.

„Nemuseli jsme porazit žádný strom, abychom vyrobili svetr. Ukázali jsme, že naše viskózové vlákno lze využít stejným způsobem jako běžně používaná vlákna při výrobě textilu a oděvů, a to bez velké environmentální stopy," tvrdí Germano.

Technologie výroby biotkaniny se skládá z několika základních kroků. Nejprve je to působení bakterií na odpad z kokosových ořechů v tekutém nálevu. Během procesu fermentace odpadu vzniká celulóza, surovina podobající se bavlně, která se následně přeměňuje na vlákno, ze kterého vznikají výsledné produkty.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
OdpadyTextil

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Moravskoslezský kraj trápí vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší v důsledku nepříznivých rozptylových podmínek. Podniky musely zastavit či omezit některé činnosti, aby pomohly snížit vliv průmyslu a zlepšit kvalitu ovzduší.

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Je tomu už 11 let, co začaly české společnosti bojovat o přívlastek „zelené firmy“. Stejnojmenný projekt, který začal nápadem zefektivnění sběru a recyklace elektrozařízení ve firmách, čítá aktuálně na 2 200 registrovaných subjektů.

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

Přípravy na letošní mezinárodní vodohospodářskou výstavu VODOVODY – KANALIZACE vrcholí. Zájemci o výstavní plochu za zvýhodněnou cenu mají už jen několik dnů.