Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Na amerických silnicích jezdí již 1 milion elektromobilů. Prudce rostoucím prodejům dominuje Tesla

Prodeje čistě bateriových elektromobilů a plug-in hybridů v USA zaznamenaly loni průlomový rok, když meziročně vzrostly o téměř 78 % na 354 000 vozidel.

Na amerických silnicích jezdí již 1 milion elektromobilů. Prudce rostoucím prodejům dominuje Tesla

ilustrační foto/pixabay

  • Aktuality
  • 07.01.2019
  • oEnergetice.cz - Jan Budín

V současnosti tak na amerických silnicích jezdí již více než 1 milion automobilů do zásuvky. 

Prodejům nových čistě bateriových elektromobilů a plug-in hybridů v USA loni dominovala Tesla, které prodala přes 191 000 vozidel, což je téměř čtyřnásobek ve srovnání s předloňskými zhruba 50 000.

Nejvíce se dařilo Modelu 3, kterého se loni v USA prodalo téměř 140 tisíc kusů a stal se tak nejprodávanějším elektromobilem. Třetím nejprodávanějším elektromobilem byl Model X s 26 100 kusy a čtvrtým Model S s 25 745 kusy.

Na druhé místo se vklínil plug-in hybrid od Toyoty Prius Prime, kterého se v USA prodalo 27 595 kusů.

1 milion elektromobilů na amerických silnicích a další očekávaný rozvoj

Díky vysokým prodejům elektromobilů v loňském roce překonaly Spojené státy milník 1 milionu vozidel do zásuvky. Podle reportu od Edison Electric Institute a Institute for Electric Innovation se tak stalo v říjnu.

Autoři reportu uvedli, že výrobci automobilů odpovídají na poptávku zákazníků a přicházejí s novými elektromobily, a to jak čistě bateriovými tak plug-in hybridy.Tyto modely jsou podle nich navíc stále více konkurenceschopné ve srovnání s vozy se spalovacím motorem.

Edison Electric Institute předpokládá, že v roce 2030 dosáhne počet elektromobilů na amerických silnicích hodnoty 18,7 milionu.

„To je zhruba 7 % z předpokládaného počtu vozidel – automobilů a malých dodávek – na amerických silnicích v roce 2030,“ uvádí report.

Ročně by v roce 2030 mělo být ve Spojených státech prodáno 3,5 milionu elektromobilů, což je více než pětina z celkových očekávaných prodejů nových vozů.

Předpokládaný rozvoj dobíjecí infrastruktury

Report dále uvádí, že pro dobíjení uvedeného počtu elektromobilů v roce 2030 bude potřeba 9,6 milionu dobíjecích míst.

Podle zahraničního serveru Platts by roční spotřeba elektřiny na nabíjení elektromobilů měla v případě výše uvedeného rozvoje vzrůst z 5,3 TWh v roce 2018 na 64,4 TWh v roce 2030.

„Energetické společnosti věnují velké úsilí budování nabíječek pro elektromobily. Aby pokryly velkou poptávku, instalují nová vedení,“ řekl Zane McDonald, senior analytik v oblasti dopravy v Platts Analytics.

Zdroj: oenergetice.cz


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Německá ekonomická rada doporučuje rozšíření EU ETS

Německá ekonomická rada doporučuje rozšíření EU ETS

Německá rada ekonomických expertů vydala minulý pátek speciální zprávu, ve které na základě své analýzy představuje návrhy na úpravu německé a částečně i unijní klimatické politiky.

Praha se zaměří na emise vozidel v silničním provozu. Opatření pomůže zlepšit ovzduší v metropoli

Praha se zaměří na emise vozidel v silničním provozu. Opatření pomůže zlepšit ovzduší v metropoli

Zástupci metropole, Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy a vybraných stanic technické kontroly (STK) podepsali memorandum o spolupráci.

Za neoprávněné nakládání s nebezpečnými odpady a překročení kapacity kompostárny dostala firma pokutu 180 tisíc korun

Za neoprávněné nakládání s nebezpečnými odpady a překročení kapacity kompostárny dostala firma pokutu 180 tisíc korun

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 180 tisíc korun společnosti SAVE CZ s.r.o.