Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Prodej emisních povolenek přispěl do rozpočtu téměř 15 mld. korun

Saldo hospodaření státního rozpočtu dosáhlo přebytku ve výši 2,9 mld. Kč, což je druhý nejlepší výsledek od roku 1996. Na tomto výsledku se řádnou měrou podílely také zisky z prodeje emisních povolenek.

Prodej emisních povolenek přispěl do rozpočtu téměř 15. mld korun

ilustrační foto/pixabay

Ministerstvo financí se pochlubilo výsledkem státního rozpočtu za loňský rok, který dopadl podstatně lépe, než se plánovalo. Proti saldu z roku 2017 je to výsledek o 9,1 mld. Kč lepší a proti schválenému deficitu na rok 2018 dokonce o 52,9 mld. Kč lepší.

Na tomto výsledku se však značnou měrou podílely příjmy z prodeje emisních povolenek, které dosáhly téměř 15,0 mld. Kč, což bylo o 9,0 mld. Kč více než ve schváleném rozpočtu.

„Je potřeba si uvědomit, že peníze za povolenky nespadly do rozpočtu z nebe, zmizely z kapes podniků a občanů,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Cena emisní povolenky se promítá do cen elektřiny a také do cen tepla z tepláren pro 3,5 milionu lidí. Pro svou činnost je musí nakupovat také většina průmyslových podniků. Ve skutečnosti se jedná o skrytou daň, jejíž výše je navíc v rukou spekulantů. Cena povolenky po schválení nové legislativy v Bruselu vzrostla loni trojnásobně z necelých 8 Euro na začátku roku na téměř 25 Euro na jeho konci.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Moravskoslezský kraj trápí vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší v důsledku nepříznivých rozptylových podmínek. Podniky musely zastavit či omezit některé činnosti, aby pomohly snížit vliv průmyslu a zlepšit kvalitu ovzduší.

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Je tomu už 11 let, co začaly české společnosti bojovat o přívlastek „zelené firmy“. Stejnojmenný projekt, který začal nápadem zefektivnění sběru a recyklace elektrozařízení ve firmách, čítá aktuálně na 2 200 registrovaných subjektů.

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

Přípravy na letošní mezinárodní vodohospodářskou výstavu VODOVODY – KANALIZACE vrcholí. Zájemci o výstavní plochu za zvýhodněnou cenu mají už jen několik dnů.