Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Prodej emisních povolenek přispěl do rozpočtu téměř 15 mld. korun

Saldo hospodaření státního rozpočtu dosáhlo přebytku ve výši 2,9 mld. Kč, což je druhý nejlepší výsledek od roku 1996. Na tomto výsledku se řádnou měrou podílely také zisky z prodeje emisních povolenek.

Prodej emisních povolenek přispěl do rozpočtu téměř 15. mld korun

ilustrační foto/pixabay

Ministerstvo financí se pochlubilo výsledkem státního rozpočtu za loňský rok, který dopadl podstatně lépe, než se plánovalo. Proti saldu z roku 2017 je to výsledek o 9,1 mld. Kč lepší a proti schválenému deficitu na rok 2018 dokonce o 52,9 mld. Kč lepší.

Na tomto výsledku se však značnou měrou podílely příjmy z prodeje emisních povolenek, které dosáhly téměř 15,0 mld. Kč, což bylo o 9,0 mld. Kč více než ve schváleném rozpočtu.

„Je potřeba si uvědomit, že peníze za povolenky nespadly do rozpočtu z nebe, zmizely z kapes podniků a občanů,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Cena emisní povolenky se promítá do cen elektřiny a také do cen tepla z tepláren pro 3,5 milionu lidí. Pro svou činnost je musí nakupovat také většina průmyslových podniků. Ve skutečnosti se jedná o skrytou daň, jejíž výše je navíc v rukou spekulantů. Cena povolenky po schválení nové legislativy v Bruselu vzrostla loni trojnásobně z necelých 8 Euro na začátku roku na téměř 25 Euro na jeho konci.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Obaly, které nelze recyklovat, musí být minulostí

Obaly, které nelze recyklovat, musí být minulostí

V nadpisu je uvedeno zaměření 22. mezinárodní konference o recyklaci plastů, která proběhla ve dnech 4. a 5. června v německém Bad Neuenahru za rekordní účasti 450 posluchačů a 130 expertů na následném workshopu na téma „100 - procentní recyklace plastového odpadu “.

Ministr průmyslu a obchodu Havlíček jednal se starosty kvůli úložišti radioaktivního odpadu

Ministr průmyslu a obchodu Havlíček jednal se starosty kvůli úložišti radioaktivního odpadu

Diskuze o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu dostává jiný rozměr. Klíčová bude polovina příštího roku, uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na setkání se starosty obcí z devíti lokalit, kde by hlubinné úložiště potenciálně mohlo být.

Výhody energetického využití odpadů budou znát žáci základních a středních škol

Výhody energetického využití odpadů budou znát žáci základních a středních škol

Během června navštívili zástupci Energy financial group (EFG) celkem tři základní a jednu střední školu, kde o problematice nakládání s odpady a jejich využití v energetice diskutovali s více jak 400 žáky.