http://www.dhplegal.com/
Ekolamp
VODKA

Prodej emisních povolenek přispěl do rozpočtu téměř 15 mld. korun

Saldo hospodaření státního rozpočtu dosáhlo přebytku ve výši 2,9 mld. Kč, což je druhý nejlepší výsledek od roku 1996. Na tomto výsledku se řádnou měrou podílely také zisky z prodeje emisních povolenek.

Prodej emisních povolenek přispěl do rozpočtu téměř 15. mld korun

ilustrační foto/pixabay

Ministerstvo financí se pochlubilo výsledkem státního rozpočtu za loňský rok, který dopadl podstatně lépe, než se plánovalo. Proti saldu z roku 2017 je to výsledek o 9,1 mld. Kč lepší a proti schválenému deficitu na rok 2018 dokonce o 52,9 mld. Kč lepší.

Na tomto výsledku se však značnou měrou podílely příjmy z prodeje emisních povolenek, které dosáhly téměř 15,0 mld. Kč, což bylo o 9,0 mld. Kč více než ve schváleném rozpočtu.

„Je potřeba si uvědomit, že peníze za povolenky nespadly do rozpočtu z nebe, zmizely z kapes podniků a občanů,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Cena emisní povolenky se promítá do cen elektřiny a také do cen tepla z tepláren pro 3,5 milionu lidí. Pro svou činnost je musí nakupovat také většina průmyslových podniků. Ve skutečnosti se jedná o skrytou daň, jejíž výše je navíc v rukou spekulantů. Cena povolenky po schválení nové legislativy v Bruselu vzrostla loni trojnásobně z necelých 8 Euro na začátku roku na téměř 25 Euro na jeho konci.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Siemens uvádí na trh bateriový systém pro rodinné domy

Siemens uvádí na trh bateriový systém pro rodinné domy

Siemens začal nabízet Junelight Smart Battery, akumulátorový systém určený pro domy s vlastní výrobou z obnovitelných zdrojů. Lithium-iontové úložiště kombinuje inteligentní a bezpečný energetický management s moderním designem.

Indie kráčí ve šlépějích Číny, zakazuje dovoz plastového odpadu

Indie kráčí ve šlépějích Číny, zakazuje dovoz plastového odpadu

Další dveře byly zabouchnuty před nadějemi západních zemí, že svůj odpad vyhodí v zámoří. Zdá se, že je nejvyšší čas přejít na jiný model.

Češi loni vytřídili a k recyklaci předali 1 645 tun baterií

Češi loni vytřídili a k recyklaci předali 1 645 tun baterií

V loňském roce Češi odevzdali k recyklaci 1 645 tun použitých baterií, což v průměru představuje 155 gramů baterií na jednoho obyvatele. Účinnost sběru baterií dosahuje v České republice 45 %. Na recyklaci tedy končí necelá polovina všech baterií, které byly dány do oběhu.