Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Recyklace a bioplasty

V souvislosti s článkem Biopolymery a biodegradabilita uveřejněném na Průmyslové ekologii dnes uvádíme několik doplňujících poznámek k tomuto tématu.

Recyklace a bioplasty

zdroj: VŠCHT Praha

Do rodiny bio-plastů se řadí:

  • plasty vyrobené z obnovitelných, rostlinných zdrojů (brambory, kukuřice, cukrová třtina,
    celulóza). Mohou, ale nemusí být biodegradovatelné.
  • plasty, biologicky degradovatelné a kompostovatelné dle EN 13432 a EN 14995. Takovéto plasty mohou být vyrobeny i z petrochemických zdrojů. Schematicky je tato definice patrná z úvodního obrázku.
Degradace plastů: nevratný proces, při kterém materiál podléhá fyzikálním, chemickým, příp.biochemickým změnám.

Biodegradace plastů: degradace enzymatickým působením živých mikroorganismů, jako jsou bakterie, houby a řasy. Výsledkem je biomasa a CO2 v přítomnosti kyslíku, nebo biomasa, CO2 a metan v nepřítomnosti kyslíku.

Biodegradovatelný plast– za specifických podmínek prostředí podléhá v daném čase biodegradaci, měřené standardními testovacími metodami. Podle ČSN EN 13 432 musí být takový plast aerobně rozložený za 6 měsíců z 90%. Podle DIN a ASTM norem stačí rozklad ze 60%. Navíc obsah těžkých kovů nesmí překročit : Zn 150 ppm, Cr 50 ppm, Cu 50 ppm,

Mo 1 ppm, Ni 25 ppm, Se 0,75 ppm, Cd 0,5 ppm, As 5 ppm, Pb 50 ppm, Fe 100 ppm, Hg 0,5 ppm.

Kompostování – proces, při kterém se činností mikro a makroorganismů přeměňuje využitelný bioodpad za přístupu vzduchu na stabilizovaný výstup – kompost.

Významnou roli v oblasti bio-ekonomie sehrává německý nova-Institut. Byl založen jako privátní a nezávislý v roce 1994 a sídlí v Hürthu. V roce 2008 publikoval první rozsáhlejší studii o postavení bio-plastů. Podle jejich údajů byly v roce 2007 světové výrobní kapacity biologicky odbouratelných plastů ve výši 265 tis.tun, z toho v Evropě 140 tis.tun. Spotřebě v Evropě ve výši 60-70tis.tun dominovaly se 40% termoplastické škroby (TPS), následované kyselinou polymléčnou (PLA) a polyhydroxyalkaonáty (PHA).

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Větrná energie byla po hnědém uhlí loni druhým největším zdrojem elektřiny v Německu. Dvě události v prosinci ukázaly, s čímž je třeba v budoucnu počítat a proč jsou důležité technologie skladování.

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Zákon číslo 113/2018 Sb. poté, co nabyl účinnosti, vzbudil v oboru vodárenství negativní ohlasy. Nová legislativa mimo jiné nařizuje provozovatelům odlehčovacích komor na čistírnách odpadních vod nové platné vodopravní povolení pro vypouštění odpadních vod do vod povrchových.

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

Plány se týkají výstavby nového Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) na volném pozemku u elektrárny South Humber Bank.