Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Udržitelné Vánoce jsou hlavním tématem prosincového Zpravodaje MŽP ČR

Prosincové číslo je plné nápadů a tipů, jak si užít vánoční svátky a přitom nezatížit životní prostředí.

Udržitelné Vánoce jsou hlavním tématem prosincového Zpravodaje MŽP ČR

ilustrační foto/pixabay

Dozvíte se, jak se šetrněji snaží žít v soukromí ministr Brabec, jaké dotace Ministerstva životního prostředí můžete napřesrok využít pro zlepšení svého bydlení i jak se s novým rokem změní vodní legislativa.

Nabízíme pohled na Vánoce v duchu českých tradic, ale s ohleduplným přístupem ke zdrojům i odpadům. Ve článku „Udržitelné Vánoce" a desateru „Kam s ním" nabízíme hned několik tipů, jak si Vánoce užít v klidu a pohodě se svými blízkými.

Zajímavé možnosti z vlastní zkušenosti nabídli v anketě na Facebooku MŽP také jeho čtenáři. Nejzajímavější z nich jsme vybrali a jsou vám všem k dispozici v naší anketě.

I v novém roce můžete upravovat svá obydlí i zahradu s využitím dotací MŽP na chytrý a udržitelný provoz vaší domácnosti.

Váš dům tak může získat zateplením lepší vzhled, spotřebovávat méně energie na vytápění a ohřívání vody, nebo využívat ke svému provozu ekologicky šetrně vyráběnou energii z obnovitelných zdrojů, můžete zalévat zahradu nebo splachovat toaletu akumulovanou dešťovou vodou, nebo se dá využít přečištěná voda odpadní a to vše za pomoci financí z MŽP a SFŽP ČR.

Pokud se na větší rekonstrukci nebo přímo stavbu domu nechystáte, ale máte stále ještě starý kotel na tuhá paliva, je nejvyšší čas přemýšlet o jeho výměně. Od roku 2022 bude totiž provoz kotlů 1. a 2. emisní třídy zakázán.

V novém roce MŽP se ve spolupráci s kraji spouští další vlnu kotlíkových dotací a vaše domácnost může na nový ekologičtější zdroj získat až 127 tisíc korun.

V programech Nová zelená úsporám, Dešťovka a kotlíkové dotace jsou i různé možnosti kombinací mezi nimi a několik způsobů financování, to vše se dozvíte ve článku „O co si můžete požádat v roce 2019: tři klíčové dotační programy MŽP pro domácnosti“.

Rok 2018 byl opět extrémně suchý a přinesl další nepříznivé změny v krajině. MŽP tento měsíc spustilo pilotní online předpovědní systém HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie, retence), kde každý může najít široké penzum aktuálních užitečných dat.

Od léta 2019 systém zohlednění i úpravy vodního zákona a systém bude důležitým a komplexním podkladem pro rozhodování tzv. komisí pro sucho.

Všechny informace, jaké údaje v HAMRu jsou již nyní k dispozici, co se chystá a kde webový portál najdete, si můžete přečíst v článku „HAMR – aktuální novinka MŽP v boji proti suchu“.

Ohlédnutí za letošním Ekofilmem s tématem Voda v krajině včetně fotek, seznamu vítězných snímků a nabídkou na možnost uspořádat zdarma nekomerční „Ozvěny Ekofilmu“ - přehlídku těchto filmů - přímo ve vaší obci či městské čtvrti, najdete také v prosincovém Zpravodaji.

Přejeme vám klidné a „udržitelné“ Vánoce a v novém roce ať je vám příroda inspirací.

Prosincové číslo Zpravodaje MŽP ZDE


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Německá ekonomická rada doporučuje rozšíření EU ETS

Německá ekonomická rada doporučuje rozšíření EU ETS

Německá rada ekonomických expertů vydala minulý pátek speciální zprávu, ve které na základě své analýzy představuje návrhy na úpravu německé a částečně i unijní klimatické politiky.

Praha se zaměří na emise vozidel v silničním provozu. Opatření pomůže zlepšit ovzduší v metropoli

Praha se zaměří na emise vozidel v silničním provozu. Opatření pomůže zlepšit ovzduší v metropoli

Zástupci metropole, Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy a vybraných stanic technické kontroly (STK) podepsali memorandum o spolupráci.

Za neoprávněné nakládání s nebezpečnými odpady a překročení kapacity kompostárny dostala firma pokutu 180 tisíc korun

Za neoprávněné nakládání s nebezpečnými odpady a překročení kapacity kompostárny dostala firma pokutu 180 tisíc korun

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 180 tisíc korun společnosti SAVE CZ s.r.o.