Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Bude pračka vzduchu separující nečistoty v budoucnu v každé domácnosti?

Na Fakultě chemické VUT Brno mají novou pračku vzduchu, neboli kapalinový chemisorpční Scrubber. Jeho účinnost v čištění vzduchu je až 90 %, zatímco podobná zařízení dosahují většinou účinnosti jen okolo 50 %.

Pračka vzduchu separujucí nečistoty v budoucnu v každé domácnosti?

Foto: Igor Šefr Zdroj: VUT Brno

O podstatné zvýšení účinnosti stávajících čističek vzduchu usiluje kapalinový chemisorpční Scrubber, tzv. pračka vzduchu. Tým okolo profesora Tomáše Svěráka na něm pracoval ve spolupráci Fakulty chemické, Fakulty strojního inženýrství a opavské společnosti MVB Opava.

Dnes se podobné pračky vzduchu využívají u větších výrobců v chemickém či farmaceutickém průmyslu, cílem brněnských vědců je vytvořit malé intenzivní zařízení, které by si za přiměřené peníze mohla v budoucnu pořídit prakticky jakákoliv domácnost.

Prototyp zařízení, které by mohlo v budoucnu vyčistit až 90 % škodlivin ze vzduchu, byl v prosinci výrobcem předán brněnské technice.

„Když se něco vypustí do vody, vznikne stopa, pomocí které lze obvykle najít viníka, takže lidi už si přece jen dávají větší pozor, ale vzduch se chrání velice obtížně. Proto čistotu ovzduší, jak chemickou, tak prašnou, je třeba hlídat a investovat do toho,“ říká Tomáš Svěrák, duchovní otec Scrubberu, který je určen především pro separaci chemických nečistot.

Scrubber přitom dosahuje účinku poměrně jednoduchým způsobem. „Vytváříme clonu roztoku s příslušnými chemikáliemi, kterou prochází vzduch, a tím dochází k čištění. Přitom se snažíme dosáhnout optimální kvality kontaktu vzduch-kapalina,“ objasňuje Svěrák.

Své myšlenky se snaží přenášet i na mezinárodní půdu European Federation of Chemical Engineering, kde v pracovní skupině Separačních procesů zastupuje již řadu let Českou republiku.

VUT_FCH_T.Sverak_Cisticka-vzduchu_2018-11-28_002.jpg

„Účinnost současných Scrubberů je kolem 50 procent a my jsme schopni to vytáhnout už k 90 procentům,“ popisuje zvýšení efektivity Svěrák. Před dvěma lety byla už první varianta tohoto zařízení s úspěchem zkušebně nainstalována u největšího výrobce léčiv na Ukrajině PJSC Farmak, kde čistí veškeré výdechy rozsáhlé chemické výroby.

„My chceme oproti tomu dělat malé, intenzivní zařízení, které si za přiměřené peníze bude moci pořídit v podstatě kdokoliv. Naše ideální představa je, že Scrubber pro zachytávání prachu bude časem na každém domě,“ naznačuje svou budoucí vizi Svěrák.

Toto zařízení je v současné době nejzajímavějším projektem jeho Skupiny chemického inženýrství. Ta vznikla před lety díky spolupráci mezi Ústavem chemie materiálů Fakulty chemické a Laboratoří přenosu tepla a proudění Fakulty strojního inženýrství VUT.

Velmi důležitým prvkem spojeným s instalací Scrubberu na Fakultě chemické je zapojení studentů a doktorandů. Ti se mohou prostřednictvím zařízení seznámit s principy odstraňování plynných složek a par, které znečišťují ovzduší. V současnosti zde testují především separaci CO2 z ovzduší, na čemž pracuje například Josef Kalivoda.

Martin Žůrek, ředitel společnosti MVB Opava, která zařízení v ceně 10 milionů korun brněnské technice bezplatně zapůjčila, zdůrazňuje: „Účast vysokých škol na vývoji takových technologií přispívá nejen k realizaci pro trh velmi žádoucího moderního ekologického zařízení, ale také pomáhá vytvářet u studentů pocit zodpovědnosti za stav našeho životního prostředí. Jsem přesvědčen, že vzdělávat lidi a dělat něco pro ekologii je to nejlepší, co může naše generace dát generacím příštím.“


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Moravskoslezský kraj trápí vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší v důsledku nepříznivých rozptylových podmínek. Podniky musely zastavit či omezit některé činnosti, aby pomohly snížit vliv průmyslu a zlepšit kvalitu ovzduší.

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Je tomu už 11 let, co začaly české společnosti bojovat o přívlastek „zelené firmy“. Stejnojmenný projekt, který začal nápadem zefektivnění sběru a recyklace elektrozařízení ve firmách, čítá aktuálně na 2 200 registrovaných subjektů.

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

Přípravy na letošní mezinárodní vodohospodářskou výstavu VODOVODY – KANALIZACE vrcholí. Zájemci o výstavní plochu za zvýhodněnou cenu mají už jen několik dnů.