https://www.eversheds-sutherland.com/global/en/where/cee/czech-republic/-cz/index.page
Ekolamp
VODKA

To tu ještě nebylo: Orbitální recyklace plastů

Americká NASA informovala dne 17.11.2018, že na Mezinárodní orbitální stanici zahájilo činnost kombinované zařízení „Refabricator“na recyklaci plastů s následným 3D tiskem potřebných náhradních dílů.

To tu ještě nebylo: Orbitální recyklace plastů

pixabay

  • Publicistika
  • 06.12.2018
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Aditivní výroba, nebo též 3D tisk jsou definovány jako zpracovatelský proces, kdy výrobek je vytvořen pokládáním souvislých vrstev zpracovaného materiálu. Počátky této technologie se datují do osmdesátých let minulého století. Od roku 2003 se využívají k 3D tisku i polymery, z počátku polyetyleny a terpolymery ABS, v současnosti inženýrské plasty a ultrapolymery.

K vytištění plastového výrobku je nutné vytvořit jeho trojrozměrný model, následuje jeho převod speciálním softwarem a vlastní tisk pomocí vyhřívané hlavice, ve které se struna plastu roztaví a tavenina se pokládá dvojrozměrně na podstavec, který se pohybuje ve třetím směru.

Postupně se komercionalizuje téměř dvacítka technologií 3D tisku za aktivní účasti českých firem. Na letošním MSV v Brně proběhla konference „3D tisk -trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti“. Ve dnech 5. - 6. 2. 2019 se bude konat v Darmstadtu konference „Aditive Fertigung 2019 – Fokus: Kunststoff“.

Ještě nedávno se považoval 3D tisk plastů za okrajovou zpracovatelskou technologii, dnes se jeho význam zvyšuje. Např. druhá největší světová chemická firma BASF založila speciální útvar /BASF Venture Capital GmbH/, který řeší vyšší uplatnění vlastních produktů v 3D tisku.

Např. investují do vývoje softwaru spolu s americkým výrobcem tiskáren- firmou Essentium s cílem zvýšit rychlost tisku až na desetinásobek současných rychlostí. K inovacím 3D tisku větších výrobků pro lékařství se spojila firma BASF s čínskou firmou Prismalab, která vyrábí tiskárny v Šanghaji.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.