http://www.dhplegal.com/
DTE2019
VODKA

To tu ještě nebylo: Orbitální recyklace plastů

Americká NASA informovala dne 17.11.2018, že na Mezinárodní orbitální stanici zahájilo činnost kombinované zařízení „Refabricator“na recyklaci plastů s následným 3D tiskem potřebných náhradních dílů.

To tu ještě nebylo: Orbitální recyklace plastů

pixabay

  • Publicistika
  • 06.12.2018
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Aditivní výroba, nebo též 3D tisk jsou definovány jako zpracovatelský proces, kdy výrobek je vytvořen pokládáním souvislých vrstev zpracovaného materiálu. Počátky této technologie se datují do osmdesátých let minulého století. Od roku 2003 se využívají k 3D tisku i polymery, z počátku polyetyleny a terpolymery ABS, v současnosti inženýrské plasty a ultrapolymery.

K vytištění plastového výrobku je nutné vytvořit jeho trojrozměrný model, následuje jeho převod speciálním softwarem a vlastní tisk pomocí vyhřívané hlavice, ve které se struna plastu roztaví a tavenina se pokládá dvojrozměrně na podstavec, který se pohybuje ve třetím směru.

Postupně se komercionalizuje téměř dvacítka technologií 3D tisku za aktivní účasti českých firem. Na letošním MSV v Brně proběhla konference „3D tisk -trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti“. Ve dnech 5. - 6. 2. 2019 se bude konat v Darmstadtu konference „Aditive Fertigung 2019 – Fokus: Kunststoff“.

Ještě nedávno se považoval 3D tisk plastů za okrajovou zpracovatelskou technologii, dnes se jeho význam zvyšuje. Např. druhá největší světová chemická firma BASF založila speciální útvar /BASF Venture Capital GmbH/, který řeší vyšší uplatnění vlastních produktů v 3D tisku.

Např. investují do vývoje softwaru spolu s americkým výrobcem tiskáren- firmou Essentium s cílem zvýšit rychlost tisku až na desetinásobek současných rychlostí. K inovacím 3D tisku větších výrobků pro lékařství se spojila firma BASF s čínskou firmou Prismalab, která vyrábí tiskárny v Šanghaji.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

S Petrem Cingrem o chemii

S Petrem Cingrem o chemii

Obor, bez kterého si život člověka v moderní době nelze představit, měl donedávna nelichotivé renomé. Chemie je přitom všude, kam se podíváme. O problémech, ale také úspěších chemického průmyslu jsme si promluvili s prezidentem Svazu chemického průmyslu České republiky Petrem Cingrem.

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Otázky tohoto typu řešila moderovaná debata Spotřebitelského fóra nazvaná Zálohování PET lahví očima (nejen) spotřebitele, která se konala 20.2.2019 v prostorách kavárny SmetanaQ. Moderátorem byl pan Kryštof Kruliš, předseda správní rady Spotřebitelského fóra, které celou akci pořádalo.

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Nezávislost na fosilních surovinách pravděpodobně nebude způsobena jedním velkým objevem, ale uskuteční se postupnými kroky.