Káčko
Ekolamp
VODKA

Autorizace zatím v nedohlednu

Už je to dva a tři čtvrtě roku, co se na Ministerstvu životního prostředí řeší žádost o autorizaci společnosti REMA AOS. Konec je zatím v nedohlednu. Obě strany prozatím mlčí.

Autorizace zatím v nedohlednu

prumyslovaekologie.cz

Důvodů může být několik. Nedostatečná dokumentace, špatně administrovaná žádost, nebo také něco jiného. Kdo dělá v oboru, může si různé neznámé dosadit sám.

Faktem ovšem zůstává, že MŽP je v patové situaci, neboť na případné odmítnutí žádosti mělo již času více než dost. REMA AOS tak dle všeho žádost vypracovala důsledně, splňuje všechny možné administrativní požadavky, zřejmě je i kompetentní k tomu, postavit se vedle stávající autorizované společnosti a zajišťovat sběr odpadu z obalů.

Bohužel jsou tu také „argumenty“ proti REMA. Nějaké „boty“ z minulosti a s tím spojený soudní spor o náhradu škody proti MŽP táhnoucí se léta, dlouhodobé očividně nadstandardní vztahy MŽP s EKO-KOMem. To vše sice nemá do správního řízení co mluvit, ale dle doby dosavadního řízení mluví. Tyto okolnosti vždy prostě budou rozhodovací řízení ovlivňovat, a to nejen u nás, ale všude na světě. Záleží pak na samotném MŽP, jak dokáže být nestranným orgánem státní správy.

Jedno je jisté, zpětný odběr nějak funguje. Chápu ministerstvo, že do zaběhnutého a fungujícího mechanismu nechce sahat. Je ovšem nemálo obcí, které by jistě uvítaly změnu či možnost výběru. Nikde totiž není dáno, že by nové prostředí nemohlo být efektivnější a pro životní prostředí přínosnější.

Navíc v současné době přicházejí nové iniciativy EU, které současný systém významným způsobem změní, a to jak v rozsahu komodit podléhajících zpětnému odběru, tak v navýšení kvalitativních parametrů systémů sběru a nakládání s odpady. Všude na světě se tyto přístupy označují jako zdravé ekonomické prostředí a opravdu to zdravé je.

V současné době jsou známí již další dva zájemci o autorizaci, kteří se hlásí o své místo na slunci. Snahy konkurovat EKO-KOMmu ale stále naráží na neproniknutelnou zeď, alespoň zatím. Jak moc je tato pozice MŽP udržitelná ukáže čas. Pevně věřím, že to nebude trvat dlouho.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Vnímání plastů německou veřejností je tak špatné, jako ještě nebylo

Vnímání plastů německou veřejností je tak špatné, jako ještě nebylo

Na tiskové konferenci Plastics Europe Deutschland, konané 28.3.2019 ve Frankfurtu, vystoupil předseda asociace Ruediger Baunemann s prezentací o výsledcích posledního průzkumu veřejného mínění o plastech. Tyto průzkumy se provádějí každoročně od roku 1993.

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

Společně s návrhy Zákonů o odpadech a obalech vešel do mezirezortního řízení i návrh Zákona o výrobcích s ukončenou životností.

Keramická unie jednala o vypouštění CO2 do ovzduší, vlivech výrobků na životní prostředí a benchmarkingu

Keramická unie jednala o vypouštění CO2 do ovzduší, vlivech výrobků na životní prostředí a benchmarkingu

Dne 10. dubna 2019 se v sídle Cerame unie (The European Ceramic Indrustry Association) na třídě Belliard 12 v Bruselu uskutečnila konference za přítomnosti členů z mnoha evropských zemí, např. Belgie, Francie, Německa, Rakouska, Dánska a České republiky.