MŽP
DTE2019
EGEXPERT

Autorizace zatím v nedohlednu

Už je to dva a tři čtvrtě roku, co se na Ministerstvu životního prostředí řeší žádost o autorizaci společnosti REMA AOS. Konec je zatím v nedohlednu. Obě strany prozatím mlčí.

Autorizace zatím v nedohlednu

prumyslovaekologie.cz

Důvodů může být několik. Nedostatečná dokumentace, špatně administrovaná žádost, nebo také něco jiného. Kdo dělá v oboru, může si různé neznámé dosadit sám.

Faktem ovšem zůstává, že MŽP je v patové situaci, neboť na případné odmítnutí žádosti mělo již času více než dost. REMA AOS tak dle všeho žádost vypracovala důsledně, splňuje všechny možné administrativní požadavky, zřejmě je i kompetentní k tomu, postavit se vedle stávající autorizované společnosti a zajišťovat sběr odpadu z obalů.

Bohužel jsou tu také „argumenty“ proti REMA. Nějaké „boty“ z minulosti a s tím spojený soudní spor o náhradu škody proti MŽP táhnoucí se léta, dlouhodobé očividně nadstandardní vztahy MŽP s EKO-KOMem. To vše sice nemá do správního řízení co mluvit, ale dle doby dosavadního řízení mluví. Tyto okolnosti vždy prostě budou rozhodovací řízení ovlivňovat, a to nejen u nás, ale všude na světě. Záleží pak na samotném MŽP, jak dokáže být nestranným orgánem státní správy.

Jedno je jisté, zpětný odběr nějak funguje. Chápu ministerstvo, že do zaběhnutého a fungujícího mechanismu nechce sahat. Je ovšem nemálo obcí, které by jistě uvítaly změnu či možnost výběru. Nikde totiž není dáno, že by nové prostředí nemohlo být efektivnější a pro životní prostředí přínosnější.

Navíc v současné době přicházejí nové iniciativy EU, které současný systém významným způsobem změní, a to jak v rozsahu komodit podléhajících zpětnému odběru, tak v navýšení kvalitativních parametrů systémů sběru a nakládání s odpady. Všude na světě se tyto přístupy označují jako zdravé ekonomické prostředí a opravdu to zdravé je.

V současné době jsou známí již další dva zájemci o autorizaci, kteří se hlásí o své místo na slunci. Snahy konkurovat EKO-KOMmu ale stále naráží na neproniknutelnou zeď, alespoň zatím. Jak moc je tato pozice MŽP udržitelná ukáže čas. Pevně věřím, že to nebude trvat dlouho.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kde je a kde není vhodná elektromobilita?

Kde je a kde není vhodná elektromobilita?

Rozvoj elektromobility má řadu problematických bodů, které bude nutné vyřešit. Je potřeba vytvořit odpovídající infrastrukturu, upravit ceny vozidel, aby byly dostupnější a chybí zpracovatelské kapacity na likvidaci baterií. Obrátili jsme se proto na Iva Hykyše, který má na starosti elektromobilitu ve společnosti Siemens, a položili mu pár otázek.

Textil v oběhovém hospodářství: Proč to moc nefunguje?

Textil v oběhovém hospodářství: Proč to moc nefunguje?

Od roku 2024 na nás čeká povinnost separovat textil. Zdá se, že pokud do té doby nebudeme mít vyřešeno, co s ním lokálně dělat, budeme mít velký problém. Evropa i ostatní kontinenty jsou už nyní textilem přehlceny, není jej kam vozit a na koho přehazovat odpovědnost. To, co se děje s plastem, nás velmi brzy čeká i s textilem.

Máme všechno, mějme i rozum

Máme všechno, mějme i rozum

Blíží se Vánoce. Čas, kdy se plní kasy obchodníků a lidé skupují kvanta potravin, dekorací a všemožných výrobků, kterými chtějí obdarovat své blízké.