MŽP
DTE2019
EGEXPERT

Evropská komise schválila Francii podporu solárních elektráren ve výši 600 mil €

Evropská komise minulý týden schválila podporu solárních elektráren ve Francii. Tato podpora podle závěrů komise nevede k narušení hospodářské soutěže na jednotném energetickém trhu.

Evropská komise schválila Francii podporu solárních elektráren ve výši 600 mil €

ilustrační foto/pixabay

  • Aktuality
  • 04.12.2018
  • OEnergetice.cz - Jan Kroneisl

Celková podpora ve výši 600 mil. € (15,6 mld. Kč) bude vyplácena projektům solárních elektráren s inovativními technologiemi. Celý program je financován z francouzského státního rozpočtu a má zajistit výstavbu 350 MW výkonu solárních zdrojů.

Podpora má směřovat na inovativní projekty o velikosti od 100 kW do 5 MW na zemi i na střechách. Vítězné projekty budou vybrány v aukci. Podpora bude přidělována buď formou feed in tarifu, či prémie vyplácené k tržní ceně elektřiny po dobu 20 let.

„Obnovitelné zdroje budou energií naší budoucnosti. Francouzská iniciativa, kterou dnes schvaluje Komise podpoří investice do inovačních solárních instalací. To povede k přechodu Francie k nízkouhlíkové enviromentálně udržitelné energetice v souladu s cíli EU,” řekla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrete Vestager.

Závěrem přezkoumání podpory Evropskou komisí je tedy konstatovaní, že podpora, kterou bude Francie vyplácet solárním projektům je v souladu s politikou a cíli EU a daný krok nenaruší konkurenční soutěž na trhu s elektřinou.

Francie tak podnikla další malý krok, aby svůj energetický mix nasměrovala k 23 % cíli podílu OZE na konečné spotřebě v roce 2020. Podle dostupných dat z Eurostatu dosahovala Francie v roce 2016 podílu 16 % a pokud bude chtít cíle splnit, bude muset významně pobízet k jejich výstavbě.

Zdroj: oenergetice.cz


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Dohoda ohledně ACER

Dohoda ohledně ACER

Zástupci Rady EU, Evropské komise a Evropského parlamentu dosáhli politické dohody ohledně revize nařízení zřizujícího Agenturu pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER).

Vodárna Plzeň chystá nové investice i služby

Vodárna Plzeň chystá nové investice i služby

V příštím roce jde zejména o zahájení budování retenční nádrže Vinice zhruba za 190 milionů korun, která má zadržovat a postupně uvolňovat až šest tisíc kubíků dešťových vod. 

Praha má vítěze tendrů na nakládání s komunálním bioodpadem a nebezpečným komunálním odpadem

Praha má vítěze tendrů na nakládání s komunálním bioodpadem a nebezpečným komunálním odpadem

Rada hl. m. Prahy rozhodla o výsledcích výběrových řízení na nakládání s některými složkami komunálního odpadu.