Enviro
Ekolamp
VODKA

I v ČR umíme recyklovat nápojové kartony

V návaznosti na článek ze dne 22. 11. 2018 na tomto webu „Tetra Pak a Veolia se spojují při recyklaci všech složek nápojových kartonů“ bych chtěl uvést několik doplňujících informací. V prvé řadě uvádím obrázek od firmy Veolia k jimi navrženému procesu recyklací všech komponent výrobku.

I v ČR umíme recyklovat nápojové kartony

commons.wikimedia.org

  • Publicistika
  • 04.12.2018
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Ve strategii EK k cirkulární ekonomii plastových obalů je kladen důraz na zodpovědnost výrobců za recyklovatelnost svých produktů. V případě nápojových kartonů se jedná o poměrně složitou kombinaci několika produktů, konkrétně 75% kartonu, 5% hliníku a 20% dvou typů polyetylenu.

Je známo, že polyetyleny lze snadno mechanicky i násobně recyklovat, pokud jsou dobře separovány od ostatních složek , v daném případě od kartonu a hliníku.

veolia.jpg

Z prezentace Radima Lovětínského ze společnosti Flexibau „Navracení obalů od mléka,džusů apod. zpět do oběhu“ vyplývá, že obal tetrapak byl vyvinut v roce 1943 u švédské firmy Ruben Rausing. V roce 2016 bylo v EU vyrobeno 920 tis. tun nápojových tetrapaků ve 20 závodech s 3000 zaměstnan- ci.

Stupeň recyklací nápojových kartonů se v EU zvýšil z 12% v roce 1995 na 47% v roce 2016. Výše uvedená recyklační iniciativa má přispět ke splnění cílů EU v recyklacích v roce 2025.

Podle údajů Institutu cirkulární ekonomiky se v roce 2016 v ČR aplikovalo 20 tis. tun nápojových kartonů, přičemž zrecyklováno bylo 4800 tun, tj. poloviční procento proti EU. Již několik let je v ČR zaveden progresivní systém samostatného sběru nápojových kartonů. Jeden z možných systémů využití takto separovaných tetrapaků využívá firma Flexibau, která na lince v Milevsku vyrábí desky pro stavebnictví.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.