MŽP
DTE2019
EGEXPERT

I v ČR umíme recyklovat nápojové kartony

V návaznosti na článek ze dne 22. 11. 2018 na tomto webu „Tetra Pak a Veolia se spojují při recyklaci všech složek nápojových kartonů“ bych chtěl uvést několik doplňujících informací. V prvé řadě uvádím obrázek od firmy Veolia k jimi navrženému procesu recyklací všech komponent výrobku.

I v ČR umíme recyklovat nápojové kartony

commons.wikimedia.org

  • Publicistika
  • 04.12.2018
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Ve strategii EK k cirkulární ekonomii plastových obalů je kladen důraz na zodpovědnost výrobců za recyklovatelnost svých produktů. V případě nápojových kartonů se jedná o poměrně složitou kombinaci několika produktů, konkrétně 75% kartonu, 5% hliníku a 20% dvou typů polyetylenu.

Je známo, že polyetyleny lze snadno mechanicky i násobně recyklovat, pokud jsou dobře separovány od ostatních složek , v daném případě od kartonu a hliníku.

veolia.jpg

Z prezentace Radima Lovětínského ze společnosti Flexibau „Navracení obalů od mléka,džusů apod. zpět do oběhu“ vyplývá, že obal tetrapak byl vyvinut v roce 1943 u švédské firmy Ruben Rausing. V roce 2016 bylo v EU vyrobeno 920 tis. tun nápojových tetrapaků ve 20 závodech s 3000 zaměstnan- ci.

Stupeň recyklací nápojových kartonů se v EU zvýšil z 12% v roce 1995 na 47% v roce 2016. Výše uvedená recyklační iniciativa má přispět ke splnění cílů EU v recyklacích v roce 2025.

Podle údajů Institutu cirkulární ekonomiky se v roce 2016 v ČR aplikovalo 20 tis. tun nápojových kartonů, přičemž zrecyklováno bylo 4800 tun, tj. poloviční procento proti EU. Již několik let je v ČR zaveden progresivní systém samostatného sběru nápojových kartonů. Jeden z možných systémů využití takto separovaných tetrapaků využívá firma Flexibau, která na lince v Milevsku vyrábí desky pro stavebnictví.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kde je a kde není vhodná elektromobilita?

Kde je a kde není vhodná elektromobilita?

Rozvoj elektromobility má řadu problematických bodů, které bude nutné vyřešit. Je potřeba vytvořit odpovídající infrastrukturu, upravit ceny vozidel, aby byly dostupnější a chybí zpracovatelské kapacity na likvidaci baterií. Obrátili jsme se proto na Iva Hykyše, který má na starosti elektromobilitu ve společnosti Siemens, a položili mu pár otázek.

Textil v oběhovém hospodářství: Proč to moc nefunguje?

Textil v oběhovém hospodářství: Proč to moc nefunguje?

Od roku 2024 na nás čeká povinnost separovat textil. Zdá se, že pokud do té doby nebudeme mít vyřešeno, co s ním lokálně dělat, budeme mít velký problém. Evropa i ostatní kontinenty jsou už nyní textilem přehlceny, není jej kam vozit a na koho přehazovat odpovědnost. To, co se děje s plastem, nás velmi brzy čeká i s textilem.

Máme všechno, mějme i rozum

Máme všechno, mějme i rozum

Blíží se Vánoce. Čas, kdy se plní kasy obchodníků a lidé skupují kvanta potravin, dekorací a všemožných výrobků, kterými chtějí obdarovat své blízké.