http://www.dhplegal.com/
Ekolamp
VODKA

Dočká se Evropa nového „Marshallova plánu" pro recyklaci plastů?

Jak známo, plán amerického ministra zahraničí George Marshalla z 5.6.1947, oficiálně nazvaný “Plán evropské obnovy“ představoval pomoc Evropě ve výši 190 mil. USD /v cenách r.2016/ k obnově zničeného území po skončení druhé světové války.

Dočká se Evropa nového „Marshallova plánu" pro recyklaci plastů?

V poslední době řada odborníků vyjadřuje názor, že cíle Strategie EU k cirkulární ekonomice plastů do roku 2025 z hlediska mechanických recyklací jsou nesplnitelné bez značných investic, většinou formou dotací do sběru, třídění a mechanických recyklací. Experti z chemického průmyslu docházejí k názoru, že systém mechanických recyklací je nutno podpořit dotacemi, avšak cíle je možno splnit pouze za předpokladu realizací chemických postup recyklací odpadních plastů.

Problematice se věnovali špičkový manažeři chemického průmyslu na 13. Konferenci GPCA / Gulf Petrochemicals and Chemicals Association ve dnech 26.-28.11.2018 V Dubaji. Např. president ExxonMobil Andrew sdělil, že ročně ztráci svět odpady v hodnotě 300-400 miliard USD, přičemž 70 milionů tun plastů se nevyužívá.

Za posledních 15 let se spotřeba plastů zdvojnásobila, přičemž množství plastových odpadů se zvýšilo čtyřnásobně. Představitelka firmy Dow pí. Francourt informovala o jejich dobrovolném závazku využívat od roku 2025 recyklované plasty ve výši 100 tis. tun/rok.

President SABIC informoval o značných investicích do rozvoje petrochemie v Saudské Arabii, USA a Číně. V Evropě investují do chemické recyklaci směsných odpadních plastů, když realizuji v nizozemském Gellenu demonstrační pyrolyzní jednotku na směsné odpadní plasty jako surovinu. Zařadí se tak k firmám Total,Nesté, INEOS, které nečekají na „Marshallův plán“ a investují.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
OdpadyPlasty

Diskuse (1)

  1. p.utekal@tiscali.cz04.12.2018 (09:22)
    Technologie recyklace plastových odpadů jsou dávno vymyšleny a dokonce realizovány a dokonce fungují. Ovšem pohříchu jen za peníze soukromých osob, které do nich investovaly. protože mafiáni v oboru to bojkotují. Takže - EU dělá, jako že nic takového neexistuje. Proč asi? Patrně se chystá další tunel pro vybrané subjekty - nejdřív se udělá kampaň, že to vyžaduje obří investice, pak to někdo jako vymyslí - za ty obří peníze - no a pak to nejspíš skončí v šuplíku, protože skládkovací a spalovací lobby si přece nenechají vzít zdroj příjmů. Kdyby přišla EU za mnou, prodám jim tu technologii za zlomek těch mega odhadů. A bude to fungovat. A investice do pořízení se vrátí za rok.

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

S Petrem Cingrem o chemii

S Petrem Cingrem o chemii

Obor, bez kterého si život člověka v moderní době nelze představit, měl donedávna nelichotivé renomé. Chemie je přitom všude, kam se podíváme. O problémech, ale také úspěších chemického průmyslu jsme si promluvili s prezidentem Svazu chemického průmyslu České republiky Petrem Cingrem.

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Může zálohování PET lahví nahradit nebo doplnit stávající systém sběru plastů?

Otázky tohoto typu řešila moderovaná debata Spotřebitelského fóra nazvaná Zálohování PET lahví očima (nejen) spotřebitele, která se konala 20.2.2019 v prostorách kavárny SmetanaQ. Moderátorem byl pan Kryštof Kruliš, předseda správní rady Spotřebitelského fóra, které celou akci pořádalo.

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Fosilní suroviny nelze nahradit v jediném okamžiku, nýbrž postupnými kroky

Nezávislost na fosilních surovinách pravděpodobně nebude způsobena jedním velkým objevem, ale uskuteční se postupnými kroky.