Ecomondo
Ekolamp
VODKA

Názory plné nové energie - co zaznělo na talk show o aktuálních tématech v energetice

Talk show o trendech v moderní energetice proběhla 28.11. v pražských Holešovicích. Pořadal ji Svaz moderní energetiky ve spolupráci s Hospodářskými novinami a časopisem Respekt.

Názory plné nové energie - co zaznělo na talk show

Foto: Petr Jarolímek, Průmyslová ekologie

Na talk show, kterou moderovali Petr Zenkner (HN) a Jiří Nádoba (Respekt) bylo pozváno šest debatujících, z nichž každý hovořil přibližně 15 minut.

Marián Jurečka (poslanec, místopředseda Hospodářského výboru) se domnívá, že do tématu energetiky by měla vstupovat více odbornost, než politika. „Jsme zaslepení diskusí, kdo postaví nové jaderné bloky a ujíždí nám vlak, co se týče potenciálu a dynamiky OZE. Přitom jádro by mohlo být slepou cestou.“

OZE jsou podle Mariána Jurečky trendem a měly by se rozvíjet více. Zmínil v této souvislosti nové faktory - růst FVE, větrných elektráren i nových bateriových technologií. Navrhuje „maximálním možným způsobem využívat potenciál OZE. Možná, že pak jádro ani nebudeme potřebovat. Klimatickou hrozbu (navýšení teplot) bychom měli zahrnout do diskuse."

Domnívá se, že pro OZE je potřeba využívat nejsnadněji dostupné možnosti: plochy střech, nevyužívanou neefektivní zemědělskou půdu, brownfieldy. Pro bioplynové stanice využívat odpadní biozdoje, senáž. V Česku se nabízí 1 mil. ha půdy pro pěstování plodin z tohoto hlediska vhodných.

V otázkách vodíku, bioplynu, fotovoltaiky vidí cesty k efektivnímu skladování. Je zde třeba „otevřít oči a sledovat trendy."

Pokud chce Česko zdostupnit tyto zdroje energie širokým vrstvám, je pro daňové pobídky, slevy a bonusy. U vysoko- a středněpříjmových skupin by byl pro daňové slevy, u nízkopříjmových skupin pro slevy a daňové bonusy. "Nyní je obrovská šance, aby se v oblasti moderní energetiky nastavily příhodné parametry," řekl Marián Jurečka.

Kamil Čermák (generální ředitel ČEZ ESCO) sdělil, že firma Energy Service Company má obrat 1 miliardu euro a pokrývá celé energetické portfolio, i když historicky byl její úspěch zprvu založen na kogeneraci. Trh, o který hraje, má hodnotu cca 70 miliard korun, přičemž zde jde i o prostředí firem, které neměly historicky s energetikou nic společného.

Kamil Čermák mimo jiné prohlásil: „Určitě si umíme představit daleko lepší legislativní podmínky. Na Slovensku mají v tomto ohledu mnohem lepší legislativu. Máme dobré zkušenosti s municipalitami, naproti tomu špatné se státní správou. Hlásíme se k silným centrálním zdrojům, ale současně i k OZE."

Společnost ČEZ ESCO zaznamenává 35-37% meziroční růst. Z poloviny roste organicky, tedy efektem "nabalování" dalších firem.

Diskutují se dotkl infrastrukturních výzev, především spolupráce se Škodou Auto na vytváření sítě dobíjecích stanic pro elektromobily. Souvisí to s cílem koncernu VW-Škoda Auto pokrývat do r.2025 25% výroby elektromobily a taktéž s NAP CM, tedy Národním akčním plánem čisté mobility. Z hlediska ČR je důležité, aby dala těmto věcem podporu.

Zmínil nedostatek pracovníků, a to především odborníků, kterých je velmi málo a navzájem o ně bojují s jinými firmami. Dělníky dováží z balkánských zemí.

Velkou (i obchodní) výzvu spatřuje např.v současném boomu rodinných domů, které využívají fotovoltaiku. Zde by bylo vhodné rovnou zakomponovat i nabíjecí zařízení pro elektromobil.

Josef Jeleček (zakladatel společnosti Tedom, předseda sdružení COGEN Czech) uvedl, že Tedom (zal.1991) není čistě „zelená" firma, i když v rámci kogenerace částečně využívá OZE (bioplyn).

„Umísťujeme výrobu elektřiny tam, kde je zároveň spotřeba tepla. Máme tedy dva produkty." Kombinovaná výroba má tu výhodu, že je využívána ve chvíli, kdy je skutečně potřeba.„Zapínáme a vypínáme podle toho, jak je decentralizovaná výroba potřeba."

Vyzdvihl v této souvislosti především spolehlivost dodávek a zároveň poukázal, že společnost funguje bez vnější podpory - bez příšpěvků. „Vnímáme náš produkt jako doplněk k OZE."

Dále nastínil výhled pro kogeneraci v Česku z hlediska množství, přičemž sdělil, že ročně vyrobí asi 400 strojů. Asi 140 jednotek se vyrobí prostřednictvím firmy Schnell v Německu, zvláště pak kogenerační jednotky pro bioplynové stanice. V samotné České republice se vyrobí asi 250-300 jednotek, z nichž část se vyváží i do světa.

Josef Jeleček dále uvedl: „Česko má dobrou základnu založenou na robustní energetice. OZE ovšem již dávno nejsou drahé. Drahé byly v době, kdy technologie stála více. Kromě někdejšího přešlapu s fotovoltaikou jsou na tom OZE dobře.


 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.