Enviro
Ekolamp
VODKA

Biopaliva první generace dostala v europarlamentu červenou. Mají přijít o pobídky

Biopaliva první generace jsou podle obhájců nové směrnice spojené s vysokým rizikem takzvané nepřímé změny ve využívání půdy. Snižovat emise v dopravě mají zejména biopaliva druhé generace.

Biopaliva první generace dostaly v europarlamentu červenou. Mají přijít o pobídky

pixabay

Poslanci Evropského parlamentu velkou většinou odklepli návrh, podle kterého se biopaliva první generace přestanou zahrnovat do cílů EU v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE).

"Zrušili jsme pobídky pro investice do nové produkce biopaliv z potravinových plodin a podpořili jsme moderní biopaliva," shrnul zpravodajce směrnice o OZE José Blanco López.

Plénum schválilo novou směrnici o OZE výraznou většinou 495 hlasů. Proti bylo 68 europoslanců, 61 se zdrželo. Podívejte se na záznam tiskové konference k celému legislativnímu balíčku po hlasování.

Biopaliva první generace mimo cíle EU

Využívání biopaliv první generace je podle obhájců nové směrnice spojené s vysokým rizikem takzvané nepřímé změny ve využívání půdy (ILUC), tedy konverze půdy, na níž nedocházelo ke kultivaci plodin. V praxi jde například o přeměnu pozemků s travnatými porosty či lesy na půdu využívanou k produkci potravin.

"Využívání biopaliv první generace se proto od roku 2030 nebude považovat za součást úsilí o dosažení cílů EU v oblasti obnovitelných zdrojů energie," uvedl europarlament po přijetí nové právní normy.

Při vyhodnocování toho, jak se členským zemím daří dosahovat cílů pro OZE, má být příspěvek těchto biopaliv od příštího roku postupně snižován. V roce 2030 se biopaliva první generace už nemají započítávat vůbec.

Namísto nich mají podle poslanců při snižování uhlíkové stopy hrát významnou roli v odvětví dopravy biopaliva druhé generace. Na základě nové legislativy by přitom alespoň 14% paliva používaného v dopravě mělo do roku 2030 pocházet z obnovitelných zdrojů.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Fotografické momentky přibližují atmosféru Dnů teplárenství a energetiky 2019

Fotografické momentky přibližují atmosféru Dnů teplárenství a energetiky 2019

Galerie složená z fotografií Tomáše Trojana přibližuje ve zpětném pohledu hlavní momenty z letošní konference Dny teplárenství a energetiky v Hradci Králové, která se uskutečnila ve dnech 24. - 25. dubna.

Nerovné podmínky a nedodržování pravidel brzdí rozvoj systému zpětného odběru elektrozařízení v Evropě

Nerovné podmínky a nedodržování pravidel brzdí rozvoj systému zpětného odběru elektrozařízení v Evropě

Na výroční konferenci asociace EucoLight, která sdružuje organizace zabývající se recyklací světelných zdrojů a svítidel, se účastníci shodli na prioritách rozvoje evropského odpadového hospodářství.

Úloha energetických sítí v přechodu na čistou energii je letos v centru Fóra o energetické infrastruktuře

Úloha energetických sítí v přechodu na čistou energii je letos v centru Fóra o energetické infrastruktuře

Fórum bylo zřízeno jako součást strategie energetické unie a jejím cílem je odstranit technické a regulační překážky bránící energetice v rámci EU a diskutovat o hlavních otázkách týkajících se infrastruktury a energetické politiky EU.