MŽP
DTE2019
EGEXPERT

Biopaliva první generace dostala v europarlamentu červenou. Mají přijít o pobídky

Biopaliva první generace jsou podle obhájců nové směrnice spojené s vysokým rizikem takzvané nepřímé změny ve využívání půdy. Snižovat emise v dopravě mají zejména biopaliva druhé generace.

Biopaliva první generace dostaly v europarlamentu červenou. Mají přijít o pobídky

pixabay

Poslanci Evropského parlamentu velkou většinou odklepli návrh, podle kterého se biopaliva první generace přestanou zahrnovat do cílů EU v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE).

"Zrušili jsme pobídky pro investice do nové produkce biopaliv z potravinových plodin a podpořili jsme moderní biopaliva," shrnul zpravodajce směrnice o OZE José Blanco López.

Plénum schválilo novou směrnici o OZE výraznou většinou 495 hlasů. Proti bylo 68 europoslanců, 61 se zdrželo. Podívejte se na záznam tiskové konference k celému legislativnímu balíčku po hlasování.

Biopaliva první generace mimo cíle EU

Využívání biopaliv první generace je podle obhájců nové směrnice spojené s vysokým rizikem takzvané nepřímé změny ve využívání půdy (ILUC), tedy konverze půdy, na níž nedocházelo ke kultivaci plodin. V praxi jde například o přeměnu pozemků s travnatými porosty či lesy na půdu využívanou k produkci potravin.

"Využívání biopaliv první generace se proto od roku 2030 nebude považovat za součást úsilí o dosažení cílů EU v oblasti obnovitelných zdrojů energie," uvedl europarlament po přijetí nové právní normy.

Při vyhodnocování toho, jak se členským zemím daří dosahovat cílů pro OZE, má být příspěvek těchto biopaliv od příštího roku postupně snižován. V roce 2030 se biopaliva první generace už nemají započítávat vůbec.

Namísto nich mají podle poslanců při snižování uhlíkové stopy hrát významnou roli v odvětví dopravy biopaliva druhé generace. Na základě nové legislativy by přitom alespoň 14% paliva používaného v dopravě mělo do roku 2030 pocházet z obnovitelných zdrojů.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kolem Vánoc narůstá spotřeba baterií, nezapomínejte na recyklaci

Kolem Vánoc narůstá spotřeba baterií, nezapomínejte na recyklaci

V České republice se ročně do prodejní sítě dostane zhruba 3 600 tun baterií. Jen těch nejběžnějších tužkových baterií typu AA se denně v průměru prodá přes 400 tisíc kusů. Nejvíce baterií lidé nakupují v posledním čtvrtletí roku v předvánočním a povánočním čase.

Sucho ode dneška monitoruje nový systém MŽP - HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence)

Sucho ode dneška monitoruje nový systém MŽP - HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence)

Ministerstvo životního prostředí dnes spustilo v ostrém provozu online předpovědní systém pro zvládání sucha s názvem HAMR.

Ambiciózní emisní limity pro elektrárny by vedly v EU k významnému snížení emisí

Ambiciózní emisní limity pro elektrárny by vedly v EU k významnému snížení emisí

Členské státy Evropské unie mají příležitost stanovit pro emise znečišťujících látek z elektráren ambiciózní limity.