Enviro
Ekolamp
EGEXPERT

Přítomnost olova ve vodě bude možné zjistit pomocí smartphonu

Výzkumníci vyvinuli levný systém, který prostřednictvím mobilního telefonu a speciální čočky odhaluje kontaminaci pitné vody olovem.

Přítomnost olova ve vodě bude možné zjistit pomocí smartphonu

pixabay

Smartphone se přeměňuje na mikroskop

Vědci z University of Houston vyvinuli inteligentní mikroskop, který byl nainstalován na běžný mobilní telefon Lumina 640 s osmi megapixelovým fotoaparátem.

Technologie vychází z předcházejícího výzkumu odborníka v oblasti elektroinženýrství a počítačového inženýrství Wei-Chuan Shiha a jeho týmu, kterému se podařilo vybudovat levnou elastomerovou čočku, která dokáže přeměnit téměř jakýkoli smartphone na mikroskop.

Zařízení vědců z Houstonu kombinuje nano-kolorimetrii a mikroskopii v černém poli do mikroskopu, který lze upevnit na smartphone.

Odhalí i minimální množství olova

Pomůcka dokáže odhalit i hodnoty pod limitem stanoveným Agenturou pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency, dále jen EPA - pozn. red.). Představili jej ve vědeckém časopise Analytical Chemistry.

"Smartphonová nano-kolorimetrie je rychlá, levná a má potenciál umožnit spotřebitelům vlastnoručně se přesvědčit, že voda, kterou pijí, neobsahuje olovo," tvrdí výzkumníci.

I malé množství olova může způsobit vážné zdravotní problémy. Nebezpečné je zejména pro malé děti, u nichž může dojít k neurologickým poškození.

Normy EPA stanovují, že hladina olova v pitné vodě musí být nižší než 15 jednotek částic v poměru k miliónu vodních částic.

Profesor Shih uvádí, že testovací soupravy, které jsou v současné době k dispozici pro spotřebitele, nejsou dostatečně citlivé, aby dokázaly přesně určit hladinu olova.

Systém, který však nyní přinášejí vědci, je přenosný, snadno se používá a je schopen odhalit přítomnost olova i v koncentraci pěti částic olova na miliardu částic pitné vody. Speciální čočka je přitom vyrobena na inkoustové tiskárně.

Čočka analyzuje barvy

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Fotografické momentky přibližují atmosféru Dnů teplárenství a energetiky 2019

Fotografické momentky přibližují atmosféru Dnů teplárenství a energetiky 2019

Galerie složená z fotografií Tomáše Trojana přibližuje ve zpětném pohledu hlavní momenty z letošní konference Dny teplárenství a energetiky v Hradci Králové, která se uskutečnila ve dnech 24. - 25. dubna.

Nerovné podmínky a nedodržování pravidel brzdí rozvoj systému zpětného odběru elektrozařízení v Evropě

Nerovné podmínky a nedodržování pravidel brzdí rozvoj systému zpětného odběru elektrozařízení v Evropě

Na výroční konferenci asociace EucoLight, která sdružuje organizace zabývající se recyklací světelných zdrojů a svítidel, se účastníci shodli na prioritách rozvoje evropského odpadového hospodářství.

Úloha energetických sítí v přechodu na čistou energii je letos v centru Fóra o energetické infrastruktuře

Úloha energetických sítí v přechodu na čistou energii je letos v centru Fóra o energetické infrastruktuře

Fórum bylo zřízeno jako součást strategie energetické unie a jejím cílem je odstranit technické a regulační překážky bránící energetice v rámci EU a diskutovat o hlavních otázkách týkajících se infrastruktury a energetické politiky EU.