Pollutec 2018
DOH2018
VŠCHT

Dešťovku lze využít mnohem lépe, dokazuje výstava

Za rok spadne v Plzni 500 až 600 litrů dešťové vody na metr čtvereční, většina této vody ovšem skončí v kanalizaci, která dešťovku odnese do řeky a dál do moře.

Dešťovku lze využít mnohem lépe, dokazuje výstava

Fotografie z vernisáže: Adriana Jarošová Zdroj: Plzen.eu

Jak by bylo možné dešťovou vodu lépe využít pro město Plzeň, například na zavlažování parků a zahrad, k ochlazování města v parném létě, představuje venkovní výstava Ani kapka nazmar před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje, a to až do konce roku 2018.

Na panelech ve Smetanových sadech se zájemci dozvědí, jaké projekty, jež přispívají k lepšímu hospodaření s dešťovkou, byly podpořeny Nadačním fondem Zelený poklad. Vernisáže výstavy se za město Plzeň zúčastnil první náměstek primátora Martin Baxa.

Autorem výstavy je Nadační fond Zelený poklad, jenž se snaží o změnu přístupu k hospodaření s dešťovými vodami. Zřizovatelem fondu je město Plzeň a s každoročním vkladem je i jeho hlavním dárcem. Fond vznikl v roce 1996 a od té doby podpořil 280 projektů za více než 20 milionů korun.

Grantová výzva Ani kapka nazmar, podle níž je pojmenována celá výstava, je určena plzeňským školám, spolkům a organizacím. Podpora z grantu je poskytována již od roku 2016.

Díky tomu vznikají ve školách i školkách dešťové zahrádky, voda se zachytává do sudů a nádrží a již se plánují i první zelené střechy. S konkrétními projekty škol a školek se mohou zájemci seznámit na výstavě. Do současnosti podpořil Zelený poklad v daném grantu devět projektů v celkové výši 1,115 milionu korun.

„Grantová výzva Zeleného pokladu pro školy, školky a neziskové organizace bude pokračovat i v následujícím roce, další uzávěrka je plánována na duben 2019,“ upozornila Lucie Davídková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Zelený poklad.

Zdroj: plzen.eu


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Obnova záplavových oblastí by zlepšila stav vody, ekosystémů a ochranu klimatu v Evropě

Obnova záplavových oblastí by zlepšila stav vody, ekosystémů a ochranu klimatu v Evropě

Oblasti u řek mají potenciál nákladově efektivní protipovodňové ochrany a zlepšování zdraví celého říčního ekosystému.

Workshop „Elektromobilita“ 19. listopadu 2018

Workshop „Elektromobilita“ 19. listopadu 2018

19. listopadu 2018 se na Ministerstvu průmyslu a obchodu konal osmý ze série workshopů k Národnímu akčnímu plánu pro chytré sítě (NAP SG). Tématem diskuse s odbornou veřejností byla elektromobilita. Další workshopy plánuje MPO uspořádat v roce 2019.

Ostrava: Novinky v kotlíkových dotacích - možnost bezúročné půjčky

Ostrava: Novinky v kotlíkových dotacích - možnost bezúročné půjčky

S chystanou třetí etapou kotlíkových dotací stát zahájí na území Moravskoslezského kraje pilotní projekt.