Káčko
Ekolamp
VODKA

Dešťovku lze využít mnohem lépe, dokazuje výstava

Za rok spadne v Plzni 500 až 600 litrů dešťové vody na metr čtvereční, většina této vody ovšem skončí v kanalizaci, která dešťovku odnese do řeky a dál do moře.

Dešťovku lze využít mnohem lépe, dokazuje výstava

Fotografie z vernisáže: Adriana Jarošová Zdroj: Plzen.eu

Jak by bylo možné dešťovou vodu lépe využít pro město Plzeň, například na zavlažování parků a zahrad, k ochlazování města v parném létě, představuje venkovní výstava Ani kapka nazmar před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje, a to až do konce roku 2018.

Na panelech ve Smetanových sadech se zájemci dozvědí, jaké projekty, jež přispívají k lepšímu hospodaření s dešťovkou, byly podpořeny Nadačním fondem Zelený poklad. Vernisáže výstavy se za město Plzeň zúčastnil první náměstek primátora Martin Baxa.

Autorem výstavy je Nadační fond Zelený poklad, jenž se snaží o změnu přístupu k hospodaření s dešťovými vodami. Zřizovatelem fondu je město Plzeň a s každoročním vkladem je i jeho hlavním dárcem. Fond vznikl v roce 1996 a od té doby podpořil 280 projektů za více než 20 milionů korun.

Grantová výzva Ani kapka nazmar, podle níž je pojmenována celá výstava, je určena plzeňským školám, spolkům a organizacím. Podpora z grantu je poskytována již od roku 2016.

Díky tomu vznikají ve školách i školkách dešťové zahrádky, voda se zachytává do sudů a nádrží a již se plánují i první zelené střechy. S konkrétními projekty škol a školek se mohou zájemci seznámit na výstavě. Do současnosti podpořil Zelený poklad v daném grantu devět projektů v celkové výši 1,115 milionu korun.

„Grantová výzva Zeleného pokladu pro školy, školky a neziskové organizace bude pokračovat i v následujícím roce, další uzávěrka je plánována na duben 2019,“ upozornila Lucie Davídková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Zelený poklad.

Zdroj: plzen.eu


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Více než 40 milionů do vodárenství ve Štramberku

Více než 40 milionů do vodárenství ve Štramberku

Pro letošní rok jsou připraveny ve Štramberku tři významné stavby. Do modernizace čistírny odpadních vod v části Kanada bude investováno téměř 28 milionů korun.

UCEEB nabízí předpověď slunečního osvitu a produkce fotovoltaických elektráren

UCEEB nabízí předpověď slunečního osvitu a produkce fotovoltaických elektráren

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT nabízí provozovatelům fotovoltaických elektráren a bateriových úložišť po celé České republice novou on-line službu předpovědi intenzity slunečního záření, která jim umožní maximalizovat místní využití solární energie.

MMR: IROP má k dispozici v aktuální výzvě 2,5 miliardy na zateplení bytových domů

MMR: IROP má k dispozici v aktuální výzvě 2,5 miliardy na zateplení bytových domů

Vlastníci bytových domů, společenství vlastníků jednotek a bytová družstva mohou stále získat dotace na zateplování bytových domů.