Pollutec 2018
DOH2018
VŠCHT

Instalovaný výkon britských OZE překonal výkon zdrojů na fosilní paliva

Instalovaný výkon britských obnovitelných zdrojů poprvé převýšil výkon instalovaný v elektrárnách využívajících fosilní paliva. Důvodem je nejen výstavba nových OZE, zejména větrných elektráren, ale také odstavování elektráren konvenčních.

Instalovaný výkon britských OZE překonal výkon zdrojů na fosilní paliva

ilustrační foto/pixabay

  • Aktuality
  • 08.11.2018
  • oEnergetice.cz -Jiří Salavec

Objemem výroby ovšem OZE vzhledem k době využitelnosti nedominují. Do poloviny století by čisté zdroje v Británii měly zajistit letní výrobu elektrické energie kompletně, v zimě se však bez fosilních paliv země neobejde.

Výkon instalovaný v obnovitelných zdrojích ve Velké Británii dosáhl, dle dat Imperial College London (ICL), hodnoty 41,9 GW, čímž překonal instalovaný výkon uhelných a plynových elektráren (celkem 41,2 GW). Největším podílem přispívají větrné elektrárny s více než 20 GW, následované solárními elektrárnami a zdroji na biomasu.

Během posledních let se instalovaný výkon v OZE v Británii ztrojnásobil, zatímco výkon fosilních zdrojů o jednu třetinu klesl ať už z důvodu nerentability, tak stáří zařízení. Z toho jen během posledního roku zaznamenaly uhelné elektrárny čtvrtinový úbytek instalovaného výkonu.

„Britská energetická soustava se pomalu ale jistě odklání od využívání fosilních paliv a toto čtvrtletí zaznamenala významný milník na své cestě,“ uvedl Dr. Iain Staffell ICL, který prováděl výzkum.

V podílu na výrobě během třetího čtvrtletí tohoto roku ovšem obnovitelné zdroje (28 %) za fosilními zdroji (40 %) stále zaostávaly. Podíl čistých zdrojů, tedy OZE a jaderných elektráren za sledované období činil 57 %.

V létě jen na čisté zdroje a nulová cena?

Británie by se, dle zprávy Aurora Energy Research (AER), v roce 2050 mohla dočkat letních období, během kterých budou energii dodávat jen nízkoemisní zdroje. Zejména z důvodu nižší poptávky a vyšší výroby z větrných a solárních elektráren.

Analytici zároveň očekávají, že během období od dubna do října klesne cena silové elektřiny téměř k nulovým hodnotám. I přesto však věří, že pro vlastníky konvenčních zdrojů existuje smysluplný obchodní model, zejména kvůli vysokým cenám elektřiny v období od listopadu do února a kapacitním platbám.

„Dosažení vysokého scénáře obnovitelných zdrojů energie může splnit klimatické cíle ve Velké Británii i bez zhroucení velkoobchodního trhu,“ uvedl Weijie Mak, spoluautor zprávy.

Dosavadní rozvoj OZE přinesl pokles cen elektřiny ve výši zhruba 4 libry/MWh, nicméně dle AER by to do poloviny století mohlo být až 40 liber/MWh. Konečný zákazník ovšem tento pokles pravděpodobně příliš nepocítí vzhledem k nárůstu ostatních složek ceny za elektřinu.

Zdroj: oenergetice.cz


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Obnova záplavových oblastí by zlepšila stav vody, ekosystémů a ochranu klimatu v Evropě

Obnova záplavových oblastí by zlepšila stav vody, ekosystémů a ochranu klimatu v Evropě

Oblasti u řek mají potenciál nákladově efektivní protipovodňové ochrany a zlepšování zdraví celého říčního ekosystému.

Workshop „Elektromobilita“ 19. listopadu 2018

Workshop „Elektromobilita“ 19. listopadu 2018

19. listopadu 2018 se na Ministerstvu průmyslu a obchodu konal osmý ze série workshopů k Národnímu akčnímu plánu pro chytré sítě (NAP SG). Tématem diskuse s odbornou veřejností byla elektromobilita. Další workshopy plánuje MPO uspořádat v roce 2019.

Ostrava: Novinky v kotlíkových dotacích - možnost bezúročné půjčky

Ostrava: Novinky v kotlíkových dotacích - možnost bezúročné půjčky

S chystanou třetí etapou kotlíkových dotací stát zahájí na území Moravskoslezského kraje pilotní projekt.