Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Historický milník: 290 globálních producentů plastů se zavázalo k přechodu k nové plastové ekonomice

„A line in the sand“. Takhle zní název nového globálního závazku, který by mohl být interpretován jako bod, odkud není návratu. Jedná se o závazek odstranit plastový odpad a znečištění přímo u původce.

Historický milník: 290 globálních producentů plastů se zavázalo k přechodu k nové plastové ekonomice

  • Aktuality
  • 07.11.2018
  • zajimej.se / Štěpán Vaškevič

Závazek podepsalo více než 290 organizací, které jsou zodpovědné za produkci 20 % veškerých plastových obalů na světě. Dohoda byla zveřejněna dnes na konferenci Our Ocean na Bali v projevu Ellen MacArthur, která je globální lídryní cirkulární ekonomiky.

Globální závazek k nové plastové ekonomice je iniciativou vedenou Ellen MacArthur Foundation ve spolupráci s Programem OSN pro životní prostředí. Pod závazek se podepsali signatáři z řad největších světových výrobců obalů, největších značek, maloobchodníků a zpracovatelů druhotných surovin, stejně jako vlády a nevládní organizace.

Mezi signatáře se zařadili známé společnosti jako Danone, H&M Group, L’Oreal, Mars Incorporated, PepsiCo, Coca-Cola a Unilever; hlavní výrobci obalů, jako je Amcor; výrobci plastů včetně společnosti Novamont; a nebo také Veolia.

Agenturou Reuters byly firmy jako Coca-Cola, PepsiCo a Nestlé před nedávnem označeny za největší plastové znečišťovatele světa. V Severní Americe činí podíl jejich odpadu v této kategorii 64 procent.

„Víme, že vyčištění našich pláží a oceánů od plastů je životně důležité, ale to nezastaví příliv plastu, který se do oceánů každoročně dostává. Musíme jít ke zdroji.

Globální závazek k nové plastové ekonomice představuje nepřekročitelnou hranici, na které stojí byznys, vlády a jednotlivci po celém světě. Jsou spojené jedinou vizí toho, co je potřeba udělat abychom vytvořili cirkulární ekonomiku pro plast,“ prohlásila Ellen MacArthurová.

Globální závazek má za cíl vytvořit „novou normu“ pro plastové obaly. Cíle budou revidovány každých 18 měsíců a budou čím dál více ambiciózní v nadcházejících letech. Byznysy, které se podepsaly pod závazkem, budou reportovat stav svého pokroku každý rok.

Cíle globálního závazku:

ODSTRANIT

problémové nebo nepotřebné plastové obaly a přejít od jednorázových obalů k opakovanému použití

INOVOVAT

aby bylo možné do roku 2025 snadno a bezpečně znovu používat, recyklovat nebo kompostovat 100 % plastových obalů

DÁVAT ZNOVU DO OBĚHU

vyrobené plasty pomocí významného zvětšení znovupoužitého a recyklovaného plastu ve výrobě nových obalů nebo produktů.

Odstranění nepotřebných a problematických plastů je zásadní součástí vize globálního závazku a usnadní to, aby zbývající plasty zůstávaly v ekonomice a mimo životní prostředí.

“Zavázat se k výrobě recyklovatelných plastů znamená začít hledat cesty, jak uzavřít celý kruh. Na začátku je třeba, aby se výrobci začali bavit s lokálními zpracovateli plastů a hledali cesty spolupráce.

Za recyklovatelné plasty můžeme považovat jen ty, které je možné skutečně zpracovat v co nejmenší vzdálenosti od místa, kde se stanou odpadem a končí v nádobách na tříděné plasty.

Závazek firem je tak prvním krokem, druhým je dokonalé třídění, třetím efektivní transport ke zpracovateli a následné opětovné využití recyklátu v nových výrobcích. Právě v tom tkví celý princip cirkulární ekonomiky. Jsem ráda, že jsme si konečně uvědomili, že jen třídit nestačí.”, říká Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky.

Plné znění závazku najdete zde:

https://newplasticseconomy.org/assets/doc/global-commitment-download.pdf


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Královéhradecký kraj hospodaří s energiemi kraj efektivně. Potvrzuje to certifikát ISO

Královéhradecký kraj hospodaří s energiemi kraj efektivně. Potvrzuje to certifikát ISO

Královéhradecký kraj obdržel certifikát ISO 50001 za hospodaření s energiemi.

Otakar Tuček: Elektrárenská lokalita není jen o výrobě elektrické energie

Otakar Tuček: Elektrárenská lokalita není jen o výrobě elektrické energie

Poměrně jasno má Otakar Tuček, ředitel elektráren Tušimice a Prunéřov, jakým směrem se bude v letošním roce ubírat rozvoj této elektrárenské lokality Skupiny ČEZ na severu Čech.

Olomouc: Hejtmanství podpoří další rozvoj cyklodopravy

Olomouc: Hejtmanství podpoří další rozvoj cyklodopravy

Také letos bude Olomoucký kraj pokračovat v podpoře stavby cyklostezek v regionu. Vyplývá to z akčního plánu cyklodopravy na rok 2019.