MŽP
DOH2018
VŠCHT

Jsou ekologické organizace mimo realitu?

Nedávno jsem byl upoután zajímavou reportáží v nejmenované televizi. Tématem bylo zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Chotíkově u Plzně. Lépe řečeno, reportáž byla odpadu, který se tam využívá, ještě lépe řečeno byla o plastech v odpadu, které by mohly být využity materiálově.

Jsou ekologické organizace mimo realitu?

Hlas zástupce ekologického Hnutí Duha zazněl ve zdařilé reportáži také. Upozorňoval na to, že tyto plasty mohly být využity, recyklovány a takhle o ně přicházíme. Naštěstí tam bylo více hlasů, které jsou blíže realitě a praxi, a které jasně a natvrdo řekly, že to, co nevyužije spalovna jde na nedalekou skládku.

Asi každý viděl někdy nějaké záběry ze skládky a moc dobře ví, jak to na skládce vypadá a kolik plastu hned na první pohled tam je.V tomto případě by se opravdu dalo říci, že o plasty přicházíme bez užitku.

To ale žádné z ušlechtilých nevládních neziskových ekologických organizací nevadí. Jako by žili zcela mimo realitu.

Vědí ekologické organizace, kolik procent vyprodukovaného komunálního odpadu je recyklovatelného? Opravdu reálně recyklovatelného? Vědí kolik je energeticky využitelného? Vědí kolik odpadu jsme schopni znovu využít či recyklovat za stávajících technologických a především ekonomických podmínek? Ví nějaká z těchto organizací, jak tyto všechny podmínky budou vypadat za 5, 10, 15, 20 let? Dle jejich aktivit je odpověď jednoznačná: Ani vzdáleně netuší.

Je nad mé síly pochopit, proč se ekologické organizace zabývají neustále velmi tvrdou kritikou energetického využití odpadu. Nástroje na manipulaci se širokou veřejností jsou mnohdy za hranicí morálu a vkusu. Polopravdy, neúplné pravdy.. Pokud je třeba, řekněme pouze A. Říci B by bylo kontraproduktivní.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Textilní průmysl je druhým největším znečišťovatelem životního prostředí

Textilní průmysl je druhým největším znečišťovatelem životního prostředí

Textilní průmysl se drží v těsném závěsu za průmyslem ropným. Proč tomu tak je?

Plasty v obalových aplikacích na vzestupu

Plasty v obalových aplikacích na vzestupu

I přes masivní protiplastovou kampaň je poptávka po plastových odpadech velká jako nikdy, sděluje ve svém článku „Kampf gegen Einwegplastik“ německý Frankfurter Allgemeinen Zeitung.

Jak se vyrobilo vaše tričko?

Jak se vyrobilo vaše tričko?

Koupě nového kusu oblečení je dnes často levná záležitost. Existuje velké množství textilních řetězců, které mají pravidelně nové kolekce a tak je zcela běžné, že nové tričko pořídíme za pouhých sto korun. Co těch 100 Kč vlastně obnáší?