Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Jsou ekologické organizace mimo realitu?

Nedávno jsem byl upoután zajímavou reportáží v nejmenované televizi. Tématem bylo zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Chotíkově u Plzně. Lépe řečeno, reportáž byla odpadu, který se tam využívá, ještě lépe řečeno byla o plastech v odpadu, které by mohly být využity materiálově.

Jsou ekologické organizace mimo realitu?

Hlas zástupce ekologického Hnutí Duha zazněl ve zdařilé reportáži také. Upozorňoval na to, že tyto plasty mohly být využity, recyklovány a takhle o ně přicházíme. Naštěstí tam bylo více hlasů, které jsou blíže realitě a praxi, a které jasně a natvrdo řekly, že to, co nevyužije spalovna jde na nedalekou skládku.

Asi každý viděl někdy nějaké záběry ze skládky a moc dobře ví, jak to na skládce vypadá a kolik plastu hned na první pohled tam je.V tomto případě by se opravdu dalo říci, že o plasty přicházíme bez užitku.

To ale žádné z ušlechtilých nevládních neziskových ekologických organizací nevadí. Jako by žili zcela mimo realitu.

Vědí ekologické organizace, kolik procent vyprodukovaného komunálního odpadu je recyklovatelného? Opravdu reálně recyklovatelného? Vědí kolik je energeticky využitelného? Vědí kolik odpadu jsme schopni znovu využít či recyklovat za stávajících technologických a především ekonomických podmínek? Ví nějaká z těchto organizací, jak tyto všechny podmínky budou vypadat za 5, 10, 15, 20 let? Dle jejich aktivit je odpověď jednoznačná: Ani vzdáleně netuší.

Je nad mé síly pochopit, proč se ekologické organizace zabývají neustále velmi tvrdou kritikou energetického využití odpadu. Nástroje na manipulaci se širokou veřejností jsou mnohdy za hranicí morálu a vkusu. Polopravdy, neúplné pravdy.. Pokud je třeba, řekněme pouze A. Říci B by bylo kontraproduktivní.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Větrná energie byla po hnědém uhlí loni druhým největším zdrojem elektřiny v Německu. Dvě události v prosinci ukázaly, s čímž je třeba v budoucnu počítat a proč jsou důležité technologie skladování.

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Zákon číslo 113/2018 Sb. poté, co nabyl účinnosti, vzbudil v oboru vodárenství negativní ohlasy. Nová legislativa mimo jiné nařizuje provozovatelům odlehčovacích komor na čistírnách odpadních vod nové platné vodopravní povolení pro vypouštění odpadních vod do vod povrchových.

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

Plány se týkají výstavby nového Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) na volném pozemku u elektrárny South Humber Bank.