Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Čína a odpadní plasty

Na světové spotřebě plastů ve výši 348 mil. tun v roce 2017 se Asie podílela polovinou, samotná Čína 29,4%. Podíl ostatních regionů je patrný z následujícího obrázku.

Čína a odpadní plasty

PlasticEurope

Plasty mají různě dlouhou aplikační životnost – od dnů v případě obalů, po více než 50 let v případě aplikací ve stavebnictví. Z hlediska životnosti jsou prakticky všechny plasty jednorázově užívané /SUP/.Většina termoplastů bez příměsí je snadno a vícenásobně recyklovatelná. Problémy nastávají s recyklovatelností některých aplikací plastů- kombinace s jinými materiály, ale i s vzájemně nemísitelnými a směsnými plasty.

Mezinárodní obchod s odpadními materiály je citlivé téma, neboť bývá spojen s mimořádnými zisky. V dovozech dominuje Čína s 32,7% podílem na globálních importech, následuje Indie s 11,7%. Od 1.1.2018 omezila Čína import 24 druhů odpadů, mezi nimi i odpadních plastů.

Vědecký tým, vedený Amy Brooks z Georgijské university zveřejnil 20.6.2018 studii „The Chinese import ban and its impact on global plastic waste trade“, z níž vyplývá, že Čína, včetně Hongkongu v období 1988 – 2016 importovala 170,5 mil. tun odpadních plastů , což představuje 72,4% podíl na veškerých dovozech.

V roce 2013 se stávala situace v dovozech plastů neúnosná a Vláda vyhlásila akci „Green Fence“, která byla zaměřena na zlepšení kvality a na zamezení ilegálních dovozů. Došlo sice ke snížení dovozu, avšak kvalita odpadních plastů nebyla stále na patřičné úrovni.

Celkový dovoz odpadních plastů do Číny dosáhl v roce 2017 výše 9 mil, když hlavními dovozci plastových odpadů byly USA a Evropa. USA exportovaly 70% plastových odpadů.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Větrná energie byla po hnědém uhlí loni druhým největším zdrojem elektřiny v Německu. Dvě události v prosinci ukázaly, s čímž je třeba v budoucnu počítat a proč jsou důležité technologie skladování.

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Zákon číslo 113/2018 Sb. poté, co nabyl účinnosti, vzbudil v oboru vodárenství negativní ohlasy. Nová legislativa mimo jiné nařizuje provozovatelům odlehčovacích komor na čistírnách odpadních vod nové platné vodopravní povolení pro vypouštění odpadních vod do vod povrchových.

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

Plány se týkají výstavby nového Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) na volném pozemku u elektrárny South Humber Bank.