Reachspektrum
DTE2019
EGEXPERT

Potravinovému odpadu lze vdechnout nový život

Odpad z potravin nemusí nutně skončit v odpadkovém koši. Veolia zveřejnila pozoruhodné metody, které nakládají s potravinovým odpadem jinak.

Potravinovému odpadu lze vdechnout nový život

ilustrační foto/pxhere

Každoročně se třetina vyrobených potravin vyhodí, ač by mohly pomoci lidem v nouzi. A přesto, že se jedná o biologicky odbouratelný odpad, i ten poškozuje životní prostředí. Na skládkách komunálních odpadů je totiž tento odpad jedním z hlavních zdrojů emisí skleníkových plynů.

Když se například rozkládají rajčata, uvolňují metan, což je plyn, který má 25krát vyšší potenciál oteplení planety, než CO2. Vylévání kuchyňského oleje do dřezu výrazně narušuje čištění odpadních vod. Odhaduje se, že 1 litr oleje kontaminuje 1000 litrů vody.

Vyvíjí se různá řešení, jenž by dala potravinovému odpadu další uplatnění. Jedná se o nové materiály, hnojiva, kosmetika, energie, a dokonce i chemikálie. Veolia dala dohromady seznam iniciativ, které potravinový odpad zapojují do kola cirkulární ekonomiky.

Znovuvyužití v restauracích

Po celém světě se už dnes objevují "udržitelné" restaurace. Na talíř vám naservírují jídlo, které bylo uvařeno za použití potravin, jenž nebyla prodána nebo nebyla vhodná k prodeji (protože neměla ten "správný" vzhled) a jinak by byla vyhozena.

Některé pivovary dostávají z pekáren a supermarketů neprodaný chléb, melou jej na mouku a používají při výrobě piva. Chléb může nahradit až třetinu obilovin, které se obvykle použijí v procesu vaření.

Použít jako hnojivo

V Plan d'Orgon, ve francouzském Bouches-du-Rhône, jsou zbytky ryb a další organické odpady z moře posílány do výrobních zařízení, kde z nich vyrábí hnojiva.

Vyrobit nové materiály

Flexibilní a odolná alternativa ke klasické kůži? Tu lze vyrobit z rybí kůže a vláken ananasových listů.

Vědci z Ohia přišli zase na metodu, ve které vaječné skořápky a rajčatové slupky částečně nahrazují saze, které se využívají k výrobě pneumatik.

Harvardští vědci zjistili, že po rozkrojení krevetových skořápek je možné z nich vyrobit bioplast, který je plně biologicky odbouratelný v pouhých 3 týdnech. Na stejném principu vyvinula společnost Decathlon obuv na vodní sporty. Obuv se vyrobí z lastur ústřic rozdrcených na prach.

I k výrobě stavebních materiálů lze využít organického odpadu: houbové cihly, banánový koberec a akustické panely ze sušených bramborových slupek.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Větrná energie byla po hnědém uhlí loni druhým největším zdrojem elektřiny v Německu. Dvě události v prosinci ukázaly, s čímž je třeba v budoucnu počítat a proč jsou důležité technologie skladování.

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Zákon číslo 113/2018 Sb. poté, co nabyl účinnosti, vzbudil v oboru vodárenství negativní ohlasy. Nová legislativa mimo jiné nařizuje provozovatelům odlehčovacích komor na čistírnách odpadních vod nové platné vodopravní povolení pro vypouštění odpadních vod do vod povrchových.

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

Plány se týkají výstavby nového Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) na volném pozemku u elektrárny South Humber Bank.