Káčko
DTE2019
EGEXPERT

Potravinovému odpadu lze vdechnout nový život

Odpad z potravin nemusí nutně skončit v odpadkovém koši. Veolia zveřejnila pozoruhodné metody, které nakládají s potravinovým odpadem jinak.

Potravinovému odpadu lze vdechnout nový život

ilustrační foto/pxhere

Každoročně se třetina vyrobených potravin vyhodí, ač by mohly pomoci lidem v nouzi. A přesto, že se jedná o biologicky odbouratelný odpad, i ten poškozuje životní prostředí. Na skládkách komunálních odpadů je totiž tento odpad jedním z hlavních zdrojů emisí skleníkových plynů.

Když se například rozkládají rajčata, uvolňují metan, což je plyn, který má 25krát vyšší potenciál oteplení planety, než CO2. Vylévání kuchyňského oleje do dřezu výrazně narušuje čištění odpadních vod. Odhaduje se, že 1 litr oleje kontaminuje 1000 litrů vody.

Vyvíjí se různá řešení, jenž by dala potravinovému odpadu další uplatnění. Jedná se o nové materiály, hnojiva, kosmetika, energie, a dokonce i chemikálie. Veolia dala dohromady seznam iniciativ, které potravinový odpad zapojují do kola cirkulární ekonomiky.

Znovuvyužití v restauracích

Po celém světě se už dnes objevují "udržitelné" restaurace. Na talíř vám naservírují jídlo, které bylo uvařeno za použití potravin, jenž nebyla prodána nebo nebyla vhodná k prodeji (protože neměla ten "správný" vzhled) a jinak by byla vyhozena.

Některé pivovary dostávají z pekáren a supermarketů neprodaný chléb, melou jej na mouku a používají při výrobě piva. Chléb může nahradit až třetinu obilovin, které se obvykle použijí v procesu vaření.

Použít jako hnojivo

V Plan d'Orgon, ve francouzském Bouches-du-Rhône, jsou zbytky ryb a další organické odpady z moře posílány do výrobních zařízení, kde z nich vyrábí hnojiva.

Vyrobit nové materiály

Flexibilní a odolná alternativa ke klasické kůži? Tu lze vyrobit z rybí kůže a vláken ananasových listů.

Vědci z Ohia přišli zase na metodu, ve které vaječné skořápky a rajčatové slupky částečně nahrazují saze, které se využívají k výrobě pneumatik.

Harvardští vědci zjistili, že po rozkrojení krevetových skořápek je možné z nich vyrobit bioplast, který je plně biologicky odbouratelný v pouhých 3 týdnech. Na stejném principu vyvinula společnost Decathlon obuv na vodní sporty. Obuv se vyrobí z lastur ústřic rozdrcených na prach.

I k výrobě stavebních materiálů lze využít organického odpadu: houbové cihly, banánový koberec a akustické panely ze sušených bramborových slupek.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Chemická recyklace se musí stát součástí způsobů využití plastových odpadů

Chemická recyklace se musí stát součástí způsobů využití plastových odpadů

Ve Strategii EK pro plasty v oběhové ekonomice z ledna 2018 je několik nepřesností, které je třeba ujasnit. Kromě nejednotnosti ve vykazování statistických údajů toků plastů, nepřesných definic, např. plastů pro jedno použití, recyklací, recyklovatelnosti, je z materiálu patrné přednostní zaměření na aplikace v obalech a využívání plastů po skončení jejich životnosti z tohoto segmentu.

Ach ty statistiky: Produkce a odpady z plastů

Ach ty statistiky: Produkce a odpady z plastů

Ve statistikách plastů, které jsou uváděny na trh, jsou velké diference. Ve statistikách recyklace, využití materiálového a rovněž energetického. Jak to doopravdy v posledních letech vypadá.

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

Společně s návrhy Zákonů o odpadech a obalech vešel do mezirezortního řízení i návrh Zákona o výrobcích s ukončenou životností.