Káčko
Ekolamp
VODKA

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Poradíme vám, co musíte zohlednit při výběru materiálu pro vaši novou nádrž na dešťovou vodu. Zaměříme se na ceny, odolnost, náklady na přepravu i údržbu.

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

pixabay

Dešťová voda začíná být na vzestupu i u nás. Věděli jste, že vám může ušetřit i více, než polovinu výdajů za vodu? Není to však úplně jednoduché. Výběr správné podzemní nádrže mnohdy potrápil mnoho zájemců o tuto metodu využívání vody.

My vám však poradíme, jak na to. Zaměříme na hlavní skutečnosti, kterým byste se při nákupu měli vyvarovat. Díky tomu vaše peněženka rozhodně pocítí viditelnou úlevu.

Nadzemní či podzemní nádrže?

Dešťovou vodu poměrně často uchováváme v sezónních nadzemních nádržích. Je to zejména z toho důvodu, že k vodě tak získáme snadný přístup a nemusíme instalovat žádné čerpadlo. Další výhodou je jejich snadná údržba.

Uvědomte si však, že voda v takových nádržích snadno podléhá snížení kvality v důsledku změny teplot či intenzity světla. V období sucha jí také není povětšinou dostatek.

Chcete-li mít po ruce kvalitní a vždy přístupný zdroj dešťové vody, v tomto případě se určitě vyplatí zainvestovat do podzemní nádrže. Tu nainstalujete do nezamrzávající hloubky. Díky tomu budete moci vodu využívat v každém měsíci, přičemž její kvalita bude rozhodně zachována.

Kombinace akumulace a retence

V případě nádrží na dešťovou vodu lze zkombinovat akumulaci i retenci v jedné nádobě. Výhody jsou rozsáhlé - šetříte objem, ale i vaše rodinné finance.Takový systém funguje tak, že jedna část objemu slouží k akumulaci, přičemž zbytek zdržuje přívalový déšť a chrání kanalizační síť před přetížením.

Regulaci odtoku z retence můžete uskutečnit za pomoci škrticího otvoru. Variantou je i čerpání v případě, že výškové poměry nedovolí gravitační napojení na dešťovou kanalizaci.

Materiál nádrže

Obrovskou výhodou podzemních nádrží je skutečnost, že výrazně šetří místo na zahradě a nekazí estetický dojem, neboť pouhým okem uvidíte jen poklop. Po poklopu mohou dokonce projíždět i osobní automobily. Vše samozřejmě závisí na materiálu.

V současnosti je trh s těmito produkty poměrně pestrý. Můžete si vybrat mezi ocelovými, betonovými, sklolaminátovými či plastovými (zejména polyethylenovými) provedeními.

Spočítejte si náklady

Pokud jste se rozhodli zakoupit objemově menší nádrž, zvládnete ji pod zem uložit i ručně. Stačí, když budete mít k dispozici několik lidí, kteří vám s tím pomohou.

Pokud jste se však rozhodli pro větší nádrž, na její instalaci budete potřebovat stavební mechanizaci. Nejsložitější instalace vás čeká, pokud jste si zakoupili sklolaminátové, svařované nádrže nebo takové, které jsou vyrobeny z polypropylenových desek na obetonování.

Právě z tohoto důvodu doporučujeme předem si spočítat náklady na armování, bednění, betonáž, ale i na cenu práce a stavební mechanizace.

Betonové nádrže

Betonové nádrže rozhodně nepotěší vaše peněženku. Přesto jsou však poměrně oblíbené, protože je můžete použít i při vysoké hladině spodní vody. V tomto případě však nevýhody zčásti převažují potenciální benefity. Jsou velmi těžké a náklady na jejich pořízení se mohou vyšplhat do obrovských částek.

Počítejte s tím, že při koupi budete mít vysoké náklady na dopravu. Vše závisí na vzdálenosti, ale připravte se, že do samotné dopravy zainvestujete nemalé peníze, nemluvě o tom, že do nákladů musíte započítat i jeřáb, který nádrž uloží do země.

Právě z tohoto důvodu doporučujeme sáhnout po plastových nádržích. Můžete si vybrat mezi několika variantami. V obchodech najdete provedení určené na menší objemy, ale i takové nádrže, které mají objem až do 18 tisíc litrů. Musíte se samozřejmě připravit na to, že s narůstajícím objemem vzrůstají i ceny.

Plastové nádrže

Hlavní výhodou plastových nádrží je nenáročná manipulace s nimi. Kromě toho vám také jejich montáž nezabere mnoho času. Údržba je rovněž jednoduchá a životnost poměrně dlouhá. Monolitické samonosné nádrže nemusíte obetonovat a oproti svařovaným nádržím přinášejí značnou úsporu.

Takový typ je vyroben z jednoho kusu plastu, což eliminuje riziko poškození svarů, popraskání či netěsnosti. Žebrovaná konstrukce slouží jednak na zpevnění nádrže, ale i jako ochrana proti protlačení stěn.

Přestože cena akumulačních nádrží z odolného polyetylénu je vyšší, jejich montáž vás nebude stát téměř nic, protože v tomto případě nevyžadují betonování. Najdete je v různých objemových variantách. Za velikost 500 litrů zaplatíte přibližně 250 až 300 eur, ale připravte se, že za velikost nádrže o objemu 12 metrů krychlových zaplatíte i více než 3 tisíc eur.

Svařované nádrže

Nyní se podívejme na svařované nádrže z polyetylenových desek. Mezi jejich největší výhodu patří nízká cena. Zde si však dejte pozor na to, že náklady určené na osazení jsou zase poměrně vysoké, takže investovat budete muset tak či tak.

Tyto provedení musíte složitým způsobem obetonovat, a to i přesto, že výrobci často tvrdí pravý opak. Kdybyste se rozhodli tuto skutečnost ignorovat, existuje velká pravděpodobnost, že nádrž ve svarech praskne. A nezapomeňte na to, že oprava také není zadarmo.

Svařované nádrže jsou cenově dostupnější, přičemž v tomto případě máte také možnost výroby na míru. To se týká samozřejmě i přepážek a jiných prvků.

Primárně je používáme na akumulaci dešťových vod a jejich využití, ale můžete je přizpůsobit i tak, že se stanou komplexním řešením hospodaření s dešťovou vodou. Nabízejí také možnost rozšíření o retenční schopnost s regulovaným odtokem.

Nádrže ze sklolaminátu

Na trhu však najdete i nádrže na dešťovou vodu z odolnějšího, pružnějšího a lehčího sklolaminátu. Asi největší nevýhodou tohoto typu je úzký vstup do nádrže. Dejte si však pozor i při manipulaci, protože ostré sklolaminátové střepy uvnitř nádrže vás mohou poranit. Tento materiál je také náchylnější k popraskání, což představuje zbytečné další náklady na opravu. Výhodou je však jejich lehkost a flexibilita.

Samonosné nádrže

Pokud máte ideální pozemek bez jílovité půdy a spodních vod, můžete zainvestovat i do samonosné nádrže. Její hlavní výhodou je skutečnost, že ji poměrně snadno usadíte a její instalace je opravdu jednoduchá.

Spočívá v tom, že ji jen postavíte na základovou desku a obsypete zeminou nebo štěrkem. Nezapomeňte však na to, že hladina vody v nádrži musí být vždy na úrovni obsypu.

Výběr správné velikosti nádrže na vodu závisí na velikosti odvodňované plochy, ale také na vydatnosti srážek v dané lokalitě. Na internetu však najdete různé druhy kalkulaček, které po zadání několika základních parametrů spočítají doporučený objem nádrže.

Typy plastových nádrží

Plastové nádrže můžeme rozdělit na více typů. Kromě samonosných nádrží najdete na trhu i dvouplášťová provedení. Ty doporučujeme použít především na místech s výskytem vyšší hladiny spodní vody. Jejich hlavní výhodou je poměrně jednoduchá montáž a obsluha, nenáročná údržba a dlouhá životnost. Jsou také vhodnou alternativou do záplavových oblastí.

Najdete však i nádrže určené k obetonování. Ty jsou zase vhodné pro místa, která se nacházejí v blízkosti příjezdových cest a komunikací s vyšším statickým zatížením. Jejich největší výhodou je stoprocentní vodotěsnost a nižší cena.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Komunitní kompostování je možnost, jak snížit objem směsného komunálního odpadu

Komunitní kompostování je možnost, jak snížit objem směsného komunálního odpadu

V minulých dílech o kompostování jsme se zaměřili na založení a údržbu kompostu a na možnosti kompostování v bytě. Dnes se podíváme na tzv. komunitní kompostování.

Nalejvárna: REACH pro následné uživatele

Nalejvárna: REACH pro následné uživatele

Připravili jsme si pro vás speciální třídenní blok kurzů. Říkáme mu „nalejvárna“.

Zapojte se do soutěže Přeměna odpadů na zdroje

Zapojte se do soutěže Přeměna odpadů na zdroje

Soutěž Ministerstva průmyslu a obchodu již potřetí ocení inspirativní projekty hledající nové využití pro druhotné suroviny.