MŽP
DOH2018
VŠCHT

Bude uskladňování tepla ze slunce levnější než baterie?

Vědci stále zdokonalují technologii výroby elektřiny z koncentrovaného slunečního tepla. Objevili odolnější materiál pro výměníky tepla.

Bude uskladňování tepla ze slunce levnější než baterie?

pixabay

Energii ze slunečního záření lze využívat v různých formách. Nejrozšířenějším způsobem při produkci elektřiny jsou solární fotovoltaické články, které mění sluneční paprsky na elektrický proud. Mezi jiné způsoby získávání elektřiny ze slunce patří technologie tzv. "koncentrované solární energie".

Energie ze slunce se získává přes velké množství zrcadel nebo čoček, které odrážejí a koncentrují sluneční paprsky do zásobníků se solným roztokem. Ten ohřívá vodu na vysokou teplotu, přičemž vzniká pára pohánějící turbínu generátoru elektrické energie. Výhodou této technologie oproti fotovoltaický panelům má být možnost produkovat elektřinu po celý den, ne pouze v době, kdy svítí slunce.

Obrovské zařízení koncentrované solární energie za pět miliard dolarů má vyrůst v USA. Provozovatel počítá s produkcí 1500 až 2000 MW elektřiny ročně, což odpovídá produkci atomové elektrárny nebo obrovské vodní elektrárny Hoover Dam. Už ale existují i menší elektrárny.

Uskladňování tepla levnější než baterie?

Vědci se snaží neustále vylepšovat i tuto technologii a nedávno přišli s novým materiálem a postupem, který by měl tepelnou energii slunce a její přeměnu na elektřinu využívat ještě efektivněji.

"Uskladňování solární energie ve formě tepla už může být levnější, než uchovávání energie v bateriích. Čili dalším krokem je snížit náklady na výrobu elektřiny ze slunečního tepla, což má přínos i v podobě nulových emisí skleníkových plynů," tvrdí Kenneth Sandhage, profesor materiálového strojírenství na univerzitě Purdue. Výzkumná práce, na níž spolupracovali i vědci z dalších akademických institucí, byla před pár dny publikovaná v časopise Nature.

Elektrárny koncentrované solární energie přeměňují energii slunce na elektřinu použitím zrcadel nebo čoček, kterými soustředí velké množství slunečních paprsků na poměrně malou plochu. Tím vzniká teplo, které se dále přenáší do solného roztoku. Odtud je dopravováno k hlavnímu médiu - CO2.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Česká stopa na Ecomondo 2018

Česká stopa na Ecomondo 2018

V italském Rimini se letos konala přední akce v oblasti cirkulárních ekonomiky a obnovitelných zdrojů. Ve dnech 6. až 9. listopadu totiž proběhly veletrhy Ecomondo a Key Energy. Své zastoupení zde měla i Česká republika.

Deň odpadového hospodárstva 2018: Navýšení poplatků za skládkování je nedostatečné

Deň odpadového hospodárstva 2018: Navýšení poplatků za skládkování je nedostatečné

V kongresovém centru Technopol v Bratislavě probíhá již 14. ročník mezinárodního kongresu Den odpadového hospodářství 2018.

Elektromobil do 20 000 eur. Volkswagen chce představit "lidovou Teslu"

Elektromobil do 20 000 eur. Volkswagen chce představit "lidovou Teslu"

Volkswagen plánuje tři ze svých závodů konvertovat na výrobu elektromobilů. Koncern chce do rozvoje elektromobility nalít 20 miliard eur.