Káčko
Ekolamp
VODKA

Toky plastových odpadů

V nedávno uveřejněném článku „Ach ty statistiky: produkce a odpady z plastů“, jsme uvedli: Z výčtu nepřesností ve statistikách o výrobě, spotřebě a využití plastových odpadů vyplývá, že prvořadým úkolem Evropské komise by měla být jednotná metodika ve vykazování. Jinak bude obtížné kontrolovat plnění ambiciózní evropské Strategie pro plasty v oběhovém hospodářství.

Toky plastových odpadů

pixabay

  • Publicistika
  • 31.10.2018
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Zatím se toho moc nestalo, improvizace a nepřesnosti pokračují. Vždyť samotná Strategie z 16.1.2018 používá údaje o odpadních plastech z roku 2015. Údaje za rok 2016 publikovaly evropské asociace výrobců plastů a recyklátorů o den později (náhoda?).

Údaje o odpadech za rok 2017 lze očekávat v nejbližších dnech. Evropský statistický úřad má připravit metodiku a způsob kontroly plnění deseti indikátorů.

Pro informaci uvádím ze Strategie údaje o podílu recyklací v EU ve vybraných segmentech za rok 2015.

  • Komunální odpad 46%
  • Odpad z obalových materiálů 66%
  • Odpad z plastových obalů 40%
  • Odpad z elektroniky 32%
  • Odpad ze stavebnictví a demolic 88%

O tom, že lze získat údaje o toku plastů v členském státu dokládá studie „Stoff-Strombild Kunststsoffe in Deutschland“, která byla zpracována agenturou Conversio Market and Strategy a publikována 11. 10. 2018. Unikátní je vůbec první zveřejnění podílu plastového recyklátu ve spotřebě a využití plastů.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
OdpadyPlasty

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Vnímání plastů německou veřejností je tak špatné, jako ještě nebylo

Vnímání plastů německou veřejností je tak špatné, jako ještě nebylo

Na tiskové konferenci Plastics Europe Deutschland, konané 28.3.2019 ve Frankfurtu, vystoupil předseda asociace Ruediger Baunemann s prezentací o výsledcích posledního průzkumu veřejného mínění o plastech. Tyto průzkumy se provádějí každoročně od roku 1993.

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

ZVUŽ: Bude řešit prostředí zpětného odběru výrobků s ukončenou životností dobře?

Společně s návrhy Zákonů o odpadech a obalech vešel do mezirezortního řízení i návrh Zákona o výrobcích s ukončenou životností.

Keramická unie jednala o vypouštění CO2 do ovzduší, vlivech výrobků na životní prostředí a benchmarkingu

Keramická unie jednala o vypouštění CO2 do ovzduší, vlivech výrobků na životní prostředí a benchmarkingu

Dne 10. dubna 2019 se v sídle Cerame unie (The European Ceramic Indrustry Association) na třídě Belliard 12 v Bruselu uskutečnila konference za přítomnosti členů z mnoha evropských zemí, např. Belgie, Francie, Německa, Rakouska, Dánska a České republiky.