Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Toky plastových odpadů

V nedávno uveřejněném článku „Ach ty statistiky: produkce a odpady z plastů“, jsme uvedli: Z výčtu nepřesností ve statistikách o výrobě, spotřebě a využití plastových odpadů vyplývá, že prvořadým úkolem Evropské komise by měla být jednotná metodika ve vykazování. Jinak bude obtížné kontrolovat plnění ambiciózní evropské Strategie pro plasty v oběhovém hospodářství.

Toky plastových odpadů

pixabay

  • Publicistika
  • 31.10.2018
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Zatím se toho moc nestalo, improvizace a nepřesnosti pokračují. Vždyť samotná Strategie z 16.1.2018 používá údaje o odpadních plastech z roku 2015. Údaje za rok 2016 publikovaly evropské asociace výrobců plastů a recyklátorů o den později (náhoda?).

Údaje o odpadech za rok 2017 lze očekávat v nejbližších dnech. Evropský statistický úřad má připravit metodiku a způsob kontroly plnění deseti indikátorů.

Pro informaci uvádím ze Strategie údaje o podílu recyklací v EU ve vybraných segmentech za rok 2015.

  • Komunální odpad 46%
  • Odpad z obalových materiálů 66%
  • Odpad z plastových obalů 40%
  • Odpad z elektroniky 32%
  • Odpad ze stavebnictví a demolic 88%

O tom, že lze získat údaje o toku plastů v členském státu dokládá studie „Stoff-Strombild Kunststsoffe in Deutschland“, která byla zpracována agenturou Conversio Market and Strategy a publikována 11. 10. 2018. Unikátní je vůbec první zveřejnění podílu plastového recyklátu ve spotřebě a využití plastů.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
OdpadyPlasty

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Větrná energie byla po hnědém uhlí loni druhým největším zdrojem elektřiny v Německu. Dvě události v prosinci ukázaly, s čímž je třeba v budoucnu počítat a proč jsou důležité technologie skladování.

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Zákon číslo 113/2018 Sb. poté, co nabyl účinnosti, vzbudil v oboru vodárenství negativní ohlasy. Nová legislativa mimo jiné nařizuje provozovatelům odlehčovacích komor na čistírnách odpadních vod nové platné vodopravní povolení pro vypouštění odpadních vod do vod povrchových.

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

Plány se týkají výstavby nového Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) na volném pozemku u elektrárny South Humber Bank.