Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Vytvářet vodu ze vzduchu, to dnes není nic nemožného

Pomocí nového zařízení se vytvoří uvnitř přepravního kontejneru umělý mrak, který denně zajistí dostatek vody pro 100 lidí. Funguje kdekoliv, na střeše bytové budovy v Nairobi, v hurikánem zasažené Manile či ve vesnici v Zimbabwe.

Vytvářet vodu ze vzduchu, to dnes není nic nemožného

David Hertz, zdroj: skysource.org

V Skysource/Skywater Alliance vznikl návrh, který získal 1,5 milionu dolarů v soutěži XPrize Water Abundance. V roce 2016 byla soutěž zahájena a požádala konstruktéry o vybudování zařízení, které by mohlo z atmosféry extrahovat nejméně 2 000 litrů vody denně (což je dostatečný objem pro každodenní potřebu kolem 100 lidí), využívat čistou energii a nestálo by více než 2c litr.

S nedostatkem vody se dnes potýká téměř 800 milionů lidí. Jiná řešení, jakým je třeba odsolování, jsou drahá. Množství sladké vody je také omezené a vyskytuje se v uzavřeném systému.

Vítězný tým se proto rozhodl využít atmosféry jako zdroje a přišel s přístrojem, jenž je umístěn v přepravním kontejneru, umí využívat čistou energii a téměř okamžitě a kdekoliv přináší čistou pitnou vodu. Dělá to tak, že vytahuje vodu ze vzduchu. Ač již předtím existovalo několik zařízení přeměňujících vzduch na vodu, byla poměrně nákladná.

Nový systém nazvaný WEDEW ("wood-to-energy deployed water") byl vytvořen kombinací dvou již existujících systém

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Voda

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Moravskoslezský kraj trápí vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší v důsledku nepříznivých rozptylových podmínek. Podniky musely zastavit či omezit některé činnosti, aby pomohly snížit vliv průmyslu a zlepšit kvalitu ovzduší.

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Je tomu už 11 let, co začaly české společnosti bojovat o přívlastek „zelené firmy“. Stejnojmenný projekt, který začal nápadem zefektivnění sběru a recyklace elektrozařízení ve firmách, čítá aktuálně na 2 200 registrovaných subjektů.

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

Přípravy na letošní mezinárodní vodohospodářskou výstavu VODOVODY – KANALIZACE vrcholí. Zájemci o výstavní plochu za zvýhodněnou cenu mají už jen několik dnů.