MŽP
DOH2018
VŠCHT

Vytvářet vodu ze vzduchu, to dnes není nic nemožného

Pomocí nového zařízení se vytvoří uvnitř přepravního kontejneru umělý mrak, který denně zajistí dostatek vody pro 100 lidí. Funguje kdekoliv, na střeše bytové budovy v Nairobi, v hurikánem zasažené Manile či ve vesnici v Zimbabwe.

Vytvářet vodu ze vzduchu, to dnes není nic nemožného

David Hertz, zdroj: skysource.org

V Skysource/Skywater Alliance vznikl návrh, který získal 1,5 milionu dolarů v soutěži XPrize Water Abundance. V roce 2016 byla soutěž zahájena a požádala konstruktéry o vybudování zařízení, které by mohlo z atmosféry extrahovat nejméně 2 000 litrů vody denně (což je dostatečný objem pro každodenní potřebu kolem 100 lidí), využívat čistou energii a nestálo by více než 2c litr.

S nedostatkem vody se dnes potýká téměř 800 milionů lidí. Jiná řešení, jakým je třeba odsolování, jsou drahá. Množství sladké vody je také omezené a vyskytuje se v uzavřeném systému.

Vítězný tým se proto rozhodl využít atmosféry jako zdroje a přišel s přístrojem, jenž je umístěn v přepravním kontejneru, umí využívat čistou energii a téměř okamžitě a kdekoliv přináší čistou pitnou vodu. Dělá to tak, že vytahuje vodu ze vzduchu. Ač již předtím existovalo několik zařízení přeměňujících vzduch na vodu, byla poměrně nákladná.

Nový systém nazvaný WEDEW ("wood-to-energy deployed water") byl vytvořen kombinací dvou již existujících systém

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Voda

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Česká stopa na Ecomondo 2018

Česká stopa na Ecomondo 2018

V italském Rimini se letos konala přední akce v oblasti cirkulárních ekonomiky a obnovitelných zdrojů. Ve dnech 6. až 9. listopadu totiž proběhly veletrhy Ecomondo a Key Energy. Své zastoupení zde měla i Česká republika.

Deň odpadového hospodárstva 2018: Navýšení poplatků za skládkování je nedostatečné

Deň odpadového hospodárstva 2018: Navýšení poplatků za skládkování je nedostatečné

V kongresovém centru Technopol v Bratislavě probíhá již 14. ročník mezinárodního kongresu Den odpadového hospodářství 2018.

Elektromobil do 20 000 eur. Volkswagen chce představit "lidovou Teslu"

Elektromobil do 20 000 eur. Volkswagen chce představit "lidovou Teslu"

Volkswagen plánuje tři ze svých závodů konvertovat na výrobu elektromobilů. Koncern chce do rozvoje elektromobility nalít 20 miliard eur.