Pollutec 2018
DOH2018
VŠCHT

Dostatek pitné vody zajistí houby

V americkém Texasu se už dnes potýkají s nedostatkem pitné vody. Situace se zhoršuje především v letních měsících. Skupina vědců proto přišla s novou technologií, která využívá právě sluneční energie a řeší tento problém.

Dostatek pitné vody zajistí houby

pixabay

Vědecká pracovnice Donglei Fanová a její tým se rozhodli vyřešit problém s nedostatkem vody slunečním odpařováním. Čili procesem, který filtruje vodu prostřednictvím houby. To vše se děje při nízkých nákladech a za použití malého množství energie.

Metoda využívá slunce, což je na rozdíl od jiných obnovitelný zdroj, k ohřevu vody, odstranění nečistot a k získávání vyčištěné vody. Tato udržitelná technologie čištění vody snižuje množství kontaminantů v říčních vodách. Především těžkých kovů a infekcí, které mohou způsobit trvalé poškození zdraví.

"Vezměte si například vodu z řeky Colorado," řekla Fanová. "Před filtrováním voda vykazuje množství bakterií a lidé ji nemohou konzumovat. Po použití našeho zařízení se voda stává pitnou. Dodržují se při tom extrémně přísné normy Agentury pro ochranu životního prostředí pro bezpečnou spotřebu vody."

Na povrchu 3D houby jsou rozmístěny chemicky upravené kapky organické sloučeniny, takže rychle absorbuje vodu, uvedla Fanová. Dodala, že toto dodává houbám vysokou míru schopnosti odpařování a dovoluje houbě také sloužit jako volně stojící vodní nádrž. Zařízení tak dosahuje úrovně energetické účinnosti 88 %.

MoS2_C Solar Steam.jpg

Filtrační zařízení využívá sluneční světlo a chemicky změněnou houbu (zvětšenou vpravo), aby zbavila vodu škodlivých toxinů. Zdroj: Donglei Fan and Weigu Li

"3D houbovitý materiál je zcela nový a jeho výkon se řadí mezi jedny z nejvyšších," vysvětlila Fanová. "Opravdu dobře odstraňuje rtuť, což bylo pro nás důležité. Jsme také jedním z prvních týmů, které řeší retenci vody touto metodou."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
TECHNOLOGIEVoda

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Česká stopa na Ecomondo 2018

Česká stopa na Ecomondo 2018

V italském Rimini se letos konala přední akce v oblasti cirkulárních ekonomiky a obnovitelných zdrojů. Ve dnech 6. až 9. listopadu totiž proběhly veletrhy Ecomondo a Key Energy. Své zastoupení zde měla i Česká republika.

Deň odpadového hospodárstva 2018: Navýšení poplatků za skládkování je nedostatečné

Deň odpadového hospodárstva 2018: Navýšení poplatků za skládkování je nedostatečné

V kongresovém centru Technopol v Bratislavě probíhá již 14. ročník mezinárodního kongresu Den odpadového hospodářství 2018.

Elektromobil do 20 000 eur. Volkswagen chce představit "lidovou Teslu"

Elektromobil do 20 000 eur. Volkswagen chce představit "lidovou Teslu"

Volkswagen plánuje tři ze svých závodů konvertovat na výrobu elektromobilů. Koncern chce do rozvoje elektromobility nalít 20 miliard eur.