Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Dostatek pitné vody zajistí houby

V americkém Texasu se už dnes potýkají s nedostatkem pitné vody. Situace se zhoršuje především v letních měsících. Skupina vědců proto přišla s novou technologií, která využívá právě sluneční energie a řeší tento problém.

Dostatek pitné vody zajistí houby

pixabay

Vědecká pracovnice Donglei Fanová a její tým se rozhodli vyřešit problém s nedostatkem vody slunečním odpařováním. Čili procesem, který filtruje vodu prostřednictvím houby. To vše se děje při nízkých nákladech a za použití malého množství energie.

Metoda využívá slunce, což je na rozdíl od jiných obnovitelný zdroj, k ohřevu vody, odstranění nečistot a k získávání vyčištěné vody. Tato udržitelná technologie čištění vody snižuje množství kontaminantů v říčních vodách. Především těžkých kovů a infekcí, které mohou způsobit trvalé poškození zdraví.

"Vezměte si například vodu z řeky Colorado," řekla Fanová. "Před filtrováním voda vykazuje množství bakterií a lidé ji nemohou konzumovat. Po použití našeho zařízení se voda stává pitnou. Dodržují se při tom extrémně přísné normy Agentury pro ochranu životního prostředí pro bezpečnou spotřebu vody."

Na povrchu 3D houby jsou rozmístěny chemicky upravené kapky organické sloučeniny, takže rychle absorbuje vodu, uvedla Fanová. Dodala, že toto dodává houbám vysokou míru schopnosti odpařování a dovoluje houbě také sloužit jako volně stojící vodní nádrž. Zařízení tak dosahuje úrovně energetické účinnosti 88 %.

MoS2_C Solar Steam.jpg

Filtrační zařízení využívá sluneční světlo a chemicky změněnou houbu (zvětšenou vpravo), aby zbavila vodu škodlivých toxinů. Zdroj: Donglei Fan and Weigu Li

"3D houbovitý materiál je zcela nový a jeho výkon se řadí mezi jedny z nejvyšších," vysvětlila Fanová. "Opravdu dobře odstraňuje rtuť, což bylo pro nás důležité. Jsme také jedním z prvních týmů, které řeší retenci vody touto metodou."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
TECHNOLOGIEVoda

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Moravskoslezský kraj trápí vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší v důsledku nepříznivých rozptylových podmínek. Podniky musely zastavit či omezit některé činnosti, aby pomohly snížit vliv průmyslu a zlepšit kvalitu ovzduší.

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Je tomu už 11 let, co začaly české společnosti bojovat o přívlastek „zelené firmy“. Stejnojmenný projekt, který začal nápadem zefektivnění sběru a recyklace elektrozařízení ve firmách, čítá aktuálně na 2 200 registrovaných subjektů.

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

Přípravy na letošní mezinárodní vodohospodářskou výstavu VODOVODY – KANALIZACE vrcholí. Zájemci o výstavní plochu za zvýhodněnou cenu mají už jen několik dnů.