Káčko
DTE2019
VODKA

Dostatek pitné vody zajistí houby

V americkém Texasu se už dnes potýkají s nedostatkem pitné vody. Situace se zhoršuje především v letních měsících. Skupina vědců proto přišla s novou technologií, která využívá právě sluneční energie a řeší tento problém.

Dostatek pitné vody zajistí houby

pixabay

Vědecká pracovnice Donglei Fanová a její tým se rozhodli vyřešit problém s nedostatkem vody slunečním odpařováním. Čili procesem, který filtruje vodu prostřednictvím houby. To vše se děje při nízkých nákladech a za použití malého množství energie.

Metoda využívá slunce, což je na rozdíl od jiných obnovitelný zdroj, k ohřevu vody, odstranění nečistot a k získávání vyčištěné vody. Tato udržitelná technologie čištění vody snižuje množství kontaminantů v říčních vodách. Především těžkých kovů a infekcí, které mohou způsobit trvalé poškození zdraví.

"Vezměte si například vodu z řeky Colorado," řekla Fanová. "Před filtrováním voda vykazuje množství bakterií a lidé ji nemohou konzumovat. Po použití našeho zařízení se voda stává pitnou. Dodržují se při tom extrémně přísné normy Agentury pro ochranu životního prostředí pro bezpečnou spotřebu vody."

Na povrchu 3D houby jsou rozmístěny chemicky upravené kapky organické sloučeniny, takže rychle absorbuje vodu, uvedla Fanová. Dodala, že toto dodává houbám vysokou míru schopnosti odpařování a dovoluje houbě také sloužit jako volně stojící vodní nádrž. Zařízení tak dosahuje úrovně energetické účinnosti 88 %.

MoS2_C Solar Steam.jpg

Filtrační zařízení využívá sluneční světlo a chemicky změněnou houbu (zvětšenou vpravo), aby zbavila vodu škodlivých toxinů. Zdroj: Donglei Fan and Weigu Li

"3D houbovitý materiál je zcela nový a jeho výkon se řadí mezi jedny z nejvyšších," vysvětlila Fanová. "Opravdu dobře odstraňuje rtuť, což bylo pro nás důležité. Jsme také jedním z prvních týmů, které řeší retenci vody touto metodou."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
TECHNOLOGIEVoda

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Svazy, obce, asociace a firmy recyklačního průmyslu nabízejí pomoc a podporu s přípravou nové odpadové legislativy

Svazy, obce, asociace a firmy recyklačního průmyslu nabízejí pomoc a podporu s přípravou nové odpadové legislativy

Svazy, obce, asociace a firmy recyklačního průmyslu chtějí pomoci ministerstvu s průchodným nastavením nově připravované odpadové legislativy, zasílají otevřený dopis ministru Brabcovi.

Dny teplárenství a energetiky: Je klíčové, aby teplárenství přežilo i v následujících letech

Dny teplárenství a energetiky: Je klíčové, aby teplárenství přežilo i v následujících letech

V těchto dnech se v hradeckém hotelu Aldis koná konference s doprovodnou výstavou Dny teplárenství a energetiky, která letos slaví jubilejní 25. ročník. Jako první je na programu téma „Klimaticko-energetického rámce do roku 2030“.

Veolia má souhlas ministerstva pro stavbu multipalivového kotle v Karviné

Veolia má souhlas ministerstva pro stavbu multipalivového kotle v Karviné

Společnost Veolia Energie ČR získala souhlasné stanovisko Ministerstva životního prostředí k plánované modernizaci Teplárny Karviná, která přinese další snížení emisí na Karvinsku.