http://www.dhplegal.com/
Ekolamp
EGEXPERT

Jak dál se snižováním exhalací skleníkových plynů?

Podle generálního ředitele Světové meteorologické organizace Pettei Taalase nemá dosažení klimatického cíle z Pařížské dohody, tj. udržet do konce tohoto století zvyšování průměrné globální teploty maximálně o 1,5 – 2,0 stupně Celsia, mnoho nadějí na úspěch.

Jak dál se snižováním exhalací skleníkových plynů?

pixabay

  • Publicistika
  • 10.10.2018
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Pokud se nepodaří na zasedání Mezinárodního panelu pro změnu klimatu v Jižní Koreji od 8. 10. 2018 přijmout a následně realizovat účinné postupy, hrozí, že do konce století se zvýší globální teplota o 3 - 5 stupňů Celsia. Následně by se zvýšila hladina světových moří o 30 - 70 cm s katastrofálními dopady na ostrovy a přímořské pevniny.

Navrhuje se snižovat každoročně emise o 7% v souladu se zvyšováním podílu využívání energií z obnovitelných zdrojů a z jádra, přechodem na elektromobily a úsporná energetická opatření v průmyslu a zejména v budovách. Většina těchto opatření je podmíněna dalšími aplikacemi plastů.

Podle agentury thinkstep by se mohlo v budovách celosvětově uspořit 84 x 10 na třináctou tun CO2.

Pro představu uvádějí, že průměrný osobní automobil emituje 0,2343 kg CO2/km. Potenciální úspory v budovách by tak představovaly 2,4 miliony jízd takového auta mezi Zemí a Sluncem , což je vzdálenost 150 milionů km. O efektivní přístupy usiluje postupně EU. V Úředním věstníku EU z 19. 6. 2018 byla publikována nová v pořadí již třetí Evropská směrnice o energetické náročnosti budov č. 2018/844/EU– EPBD 3.

První směrnice tohoto typu spatřila světlo světa jako č. 2010/31/EU, druhá 2012/27/EU. V preambuli nové směrnice jsou ve 46 bodech shrnuty dlouhodobé cíle a strategie EU v oblasti klimatu a energetiky. Evropský fond budov je zodpovědný za 36% emisí CO 2. EU spotřebovává téměř 50% konečné spotřeby energie na vytápění a chlazení, přičemž budovy se podílejí 80% na této spotřebě.

Unie se zavazuje ke snížení emisí CO2 do roku 2030 o 40% proti stavu v roce 1990. Podíl renovací stávajících budov na vyšší energetický standard by měl dosáhnout 3% ročně, oproti současným 0,4 – 1,2%. Budovy by měly přispět k rozvoji elektromobility instalací kabelovodů pro dobíjecí stanice. Nové zásady z této směrnice by měly členské státy promítnout do národní legislativy do 10. 3. 2020.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Na domácí separaci je třeba dbát

Na domácí separaci je třeba dbát

Ne nadarmo se říká, že co se v mládí naučíš, v stáří jako když najdeš. Je také pravdou, že kvalita i kvantita domácí separace přichází z podnětu dětí. A tak jeden pohled středoškoláka přinášíme.

Legislativa k odpadním plastům ignoruje fakta

Legislativa k odpadním plastům ignoruje fakta

Průmyslová ekologie publikovala dne 14.1.2019 autorův článek „Německý úřední šiml falešně zařehtal k recyklovatelnosti pěnového polystyrenu", v němž se zabývá problematikou recyklovatelnosti.

Britské město používá k pouličnímu osvětlení psí výkaly!

Britské město používá k pouličnímu osvětlení psí výkaly!

Pouliční osvětlení využívající bioplyn získaný přeměnou psích výkalů je 100% lokální: cirkulární nápad, který v současnosti hýbe malým městem na západě Anglie. Majitelé psů vkládají psí exkrementy pákou do uzavřené nádrže, což je anaerobní reaktor zhruba o velikosti pračky.