Ecomondo
Ekolamp
VODKA

Jak dál se snižováním exhalací skleníkových plynů?

Podle generálního ředitele Světové meteorologické organizace Pettei Taalase nemá dosažení klimatického cíle z Pařížské dohody, tj. udržet do konce tohoto století zvyšování průměrné globální teploty maximálně o 1,5 – 2,0 stupně Celsia, mnoho nadějí na úspěch.

Jak dál se snižováním exhalací skleníkových plynů?

pixabay

  • Publicistika
  • 10.10.2018
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Pokud se nepodaří na zasedání Mezinárodního panelu pro změnu klimatu v Jižní Koreji od 8. 10. 2018 přijmout a následně realizovat účinné postupy, hrozí, že do konce století se zvýší globální teplota o 3 - 5 stupňů Celsia. Následně by se zvýšila hladina světových moří o 30 - 70 cm s katastrofálními dopady na ostrovy a přímořské pevniny.

Navrhuje se snižovat každoročně emise o 7% v souladu se zvyšováním podílu využívání energií z obnovitelných zdrojů a z jádra, přechodem na elektromobily a úsporná energetická opatření v průmyslu a zejména v budovách. Většina těchto opatření je podmíněna dalšími aplikacemi plastů.

Podle agentury thinkstep by se mohlo v budovách celosvětově uspořit 84 x 10 na třináctou tun CO2.

Pro představu uvádějí, že průměrný osobní automobil emituje 0,2343 kg CO2/km. Potenciální úspory v budovách by tak představovaly 2,4 miliony jízd takového auta mezi Zemí a Sluncem , což je vzdálenost 150 milionů km. O efektivní přístupy usiluje postupně EU. V Úředním věstníku EU z 19. 6. 2018 byla publikována nová v pořadí již třetí Evropská směrnice o energetické náročnosti budov č. 2018/844/EU– EPBD 3.

První směrnice tohoto typu spatřila světlo světa jako č. 2010/31/EU, druhá 2012/27/EU. V preambuli nové směrnice jsou ve 46 bodech shrnuty dlouhodobé cíle a strategie EU v oblasti klimatu a energetiky. Evropský fond budov je zodpovědný za 36% emisí CO 2. EU spotřebovává téměř 50% konečné spotřeby energie na vytápění a chlazení, přičemž budovy se podílejí 80% na této spotřebě.

Unie se zavazuje ke snížení emisí CO2 do roku 2030 o 40% proti stavu v roce 1990. Podíl renovací stávajících budov na vyšší energetický standard by měl dosáhnout 3% ročně, oproti současným 0,4 – 1,2%. Budovy by měly přispět k rozvoji elektromobility instalací kabelovodů pro dobíjecí stanice. Nové zásady z této směrnice by měly členské státy promítnout do národní legislativy do 10. 3. 2020.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.



Mohlo by vás zajímat

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.