Rimini
Ekolamp
VŠCHT

Agregátor a flexibilita - seminář v rámci Národního akčního plánu pro chytré sítě

Dne 1.října se na Ministerstvu průmyslu a obchodu konal odborný seminář nazvaný Agregátor a flexibilita. Cílem semináře bylo informovat zainteresované strany o pracích na opatření A12 NAP SG, týkajících se daného tématu.

Agregátor a flexibilita - seminář v rámci Národního akčního plánu pro chytré sítě

Foto: Petr Jarolímek

Na semináři vystoupili zástupci MPO a společností ČEPS, a.s., ČEZ Distribuce, a.s., EON Distribuce, a.s., PREdistribuce, a.s. a zástupce akademické sféry. 

Na workshopu byly prezentovány dosavadní výsledky prací provedených v rámci projektu NAP SG (Národní akční plán pro chytré sítě), opatření A12 „Využití DECE, spotřeby vč. elektromobility pro řízení elektrizační soustavy (ES) ČR v prostředí chytrých sítí (SG)“, jehož cílem je navrhnout a postupně realizovat model zapojení decentrální výroby (DECE), řízení spotřeby (demand side response - DSR) vč. elektromobility do procesu řízení ES ČR. Klíčovými pojmy jsou agregace a flexibilita. Stejně jako celý projekt NAP SG vychází práce ze zadání Státní energetické koncepce.

Úvodního slova se ujal Ladislav Havel (MPO ČR, ředitel Odboru elektroenergetiky), který se zamýšlel nad dosud ne zcela jasnou definicí agregátora, kdy však tento pojem figuruje v tzv.zimním energetickém balíčku a má být součástí aktualizace plánu pro chytré sítě, která bude na konci příštího roku předložena vládě.

Podotýkáme však, že v jednom z předchozích workshopů pořádaných MPO zaznělo, že agregátor je subjekt, který nakupuje flexibilitu od poskytovatelů flexibility a přeměňuje ji do „standardních“ produktů, které nabízí na trzích s elektřinou nebo trzích s podpůrnými službami.

Svatopluk Vnouček (ČEPS, a.s.) ve svém vystoupení vyšel ze studie IEA z roku 2016 „ Integrace intermitentních zdrojů do elektroenergetického sektoru“ a poukázal, že pro další rozvoj je zásadní posilování sítí, dispečerské řízení, vyšší míra automatizace, sběr, zpracování a využívání hromadných dat, větší a efektivnější využívání akumulace a využití DECE, akumulace, spotřeby a elektromobility pro řízení ES ČR. Jednou ze základních podmínek je pak nediskriminační přístup trhu ke všem jeho účastníkům stávajícím či novým.

Flexibilitu definoval jako schopnost zařízení (spotřebovávajících, vyrábějících nebo skladujících elektrickou energii) měnit v reakci na cenové signály nebo povel množství energie v daném časovém intervalu oproti sjednaným/předpokládaným diagramům.

Flexibilitu je možné využívat ve formě produktů podpůrných služeb, energie na vyrovnávacím trhu, energie na krátkodobém trhu s elektřinou a energie na krytí odchylek subjektů zúčtování.

Radim Černý (ČEZ Distribuce, a.s.) promluvil na téma akumulace a řízení ES ČR a využití bateriových systémů ze strany výrobce, zákazníka a obchodníka a současně seznámil s limity využití akumulace.


 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Zlín je město historicky proslavené výrobou obuvi a jen málo lidí na světě se nesetkalo se jménem Baťa. Toto krajské město je ale také výjimečné svým nakládáním s odpadem. Město jde vstříc efektivitě v řešení odpadového hospodářství a tím i k šetření zdrojů a životního prostředí.

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita je pro mnohé budoucností, někteří v ní vidí obrovské problémy. Jak po stránce technologické, tak po stránce ekonomické. Jak to vidí současný generální ředitel Siemens Česká republika, Eduard Palíšek? Zeptali jsme se.

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Na letošní konferenci Předcházení vzniku odpadů se dostali ke slovu i odborníci z praxe. O praktické zkušenosti s provozem třídicí linky na plasty se podělil Petr Strankmüller z firmy Ekodepon.