Ecomondo
Ekolamp
VODKA

V Kalifornii vynalezli speciální písek, který dokáže vyčistit dešťovou vodu

Nízkonákladová a účinná metoda by mohla být řešením nedostatku pitné vody zejména ve městech a oblastech, kde se dlouhodobá sucha střídají s přívalovými dešti.

V Kalifornii vynalezli speciální písek, který dokáže vyčistit dešťovou vodu

pixabay

Dešťová voda je často vystavena znečišťujícím faktorům způsobeným lidskou činností, jako jsou dusík, fosfor, hnojiva, ropné látky, PET a jiný odpad. Vzhledem k tomu, že městská srážková voda teče po tvrdém povrchu přímo do recipientu nebo odvodňovacího potrubí, neexistuje žádná možnost, aby z ní mohla půda, rostliny, nebo filtrační zařízení odstranit kontaminaci.

Inženýři z Kalifornské univerzity v Berkeley však vytvořili nový způsob odstraňování znečišťujících látek z dešťové vody prostřednictvím speciálního písku. Jejich studie byla publikována v srpnovém vydání časopisu Environmental Science & Technology.

dešt.jpg

Foto: Cbf.org

"Způsob, jakým zpracováváme dešťovou vodu, je nesprávný. Uvažujeme nad ní jako nad znečišťující látkou, ale měli bychom nad ní uvažovat jako nad řešením," řekl pro portál Berkeley News Joseph Charbonnet, postgraduální student občanského a environmentálního inženýrství na Univerzitě v Berkeley.

Vyvinutý materiál je ve skutečnosti běžný písek, do něhož byly vmíchány dva typy přirozeně se vyskytujícího manganu. Tyto složky navzájem reagují tak, že se vytvoří oxid manganu, který je neškodný pro lidi i pro životní prostředí.

Když se přes takto upravený písek přefiltruje voda znečištěná látkami, chemikálie se navážou na oxid manganu. Písek si poradí i s látkami, jako jsou například herbicidy, pesticidy a bisfenol-A (BPA), což je organická sloučenina, která se využívá při výrobě plastů.

Znečišťující látky budou z vody buď kompletně odstraněny, nebo se rozloží na menší kousky, které jsou méně toxické a dají se biologicky odbourat. O to by se mohl případně postarat nějaký sekundární čisticí systém.

"Vyvinuli jsme technologii, která dokáže z vody odstranit kontaminaci před tím, než ji vypustíme do naší pitné vody pasivním, nízkonákladovým a neinvazivním způsobem za použití přirozeně se vyskytujících minerálů," řekl pro Berkeley News Charbonnet.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Fotografické momentky přibližují atmosféru Dnů teplárenství a energetiky 2019

Fotografické momentky přibližují atmosféru Dnů teplárenství a energetiky 2019

Galerie složená z fotografií Tomáše Trojana přibližuje ve zpětném pohledu hlavní momenty z letošní konference Dny teplárenství a energetiky v Hradci Králové, která se uskutečnila ve dnech 24. - 25. dubna.

Nerovné podmínky a nedodržování pravidel brzdí rozvoj systému zpětného odběru elektrozařízení v Evropě

Nerovné podmínky a nedodržování pravidel brzdí rozvoj systému zpětného odběru elektrozařízení v Evropě

Na výroční konferenci asociace EucoLight, která sdružuje organizace zabývající se recyklací světelných zdrojů a svítidel, se účastníci shodli na prioritách rozvoje evropského odpadového hospodářství.

Úloha energetických sítí v přechodu na čistou energii je letos v centru Fóra o energetické infrastruktuře

Úloha energetických sítí v přechodu na čistou energii je letos v centru Fóra o energetické infrastruktuře

Fórum bylo zřízeno jako součást strategie energetické unie a jejím cílem je odstranit technické a regulační překážky bránící energetice v rámci EU a diskutovat o hlavních otázkách týkajících se infrastruktury a energetické politiky EU.