Enviro
Ekolamp
VODKA

Aplikace odpadních plastů v silničním stavebnictví

V současném tažení proti plastům, resp. směrem k racionálnímu využívání plastových odpadů v rámci cirkulární ekonomiky, uvádíme pozitivní příklady originálních řešení v silničním stavebnictví.

Aplikace odpadních plastů v silničním stavebnictví

ilustrační foto/Wikimedia Commons

Myšlenka využití plastových odpadů při konstrukci silnic se v odborném tisku objevuje již několik let.

Syntetické polymery pod souhrným názvem Geosyntetika se úspěšně aplikují. K rozvoji nových aplikací byla v roce 1982 založena Mezinárodní geosyntetická společnost /IGS/. V USA obor rozvíjí Koalice pro podporu aplikací geosyntetických polymerů /CPAG/. Ve většině těchto aplikací lze použít odpadní plasty - od jejich přídavku do asfaltů, nebo betonu až po výstavbu silnic a mostů.

V případě aplikací Geofoam se jedná o využití bloků 2x1x0,75 metrů z pěnového polystyrenu (EPS) nebo XPS ke zpevnění podloží místo nestabilního podloží při realizaci silnic a mostů.

Do EPS bloků lze přidávat až 50% nekomprimovaných EPS odpadů, do XPS totéž množství recyklátu standardního polystyrenového odpadu. Blok je 50x lehčí než písek a hlína, rozměrově stabilní desítky let.

Poprvé byl systém úspěšně aplikován v roce 1977 v Norsku, následovaly seismicky ohrožené oblasti v USA a Japonsku. V ČR byla realizována, bohužel, pouze jedna aplikce při výstavbě dálnice u Vyškova.Od roku 1985 se konají konference k výměně zkušeností, naposledy v květnu letošního roku na Kypru.

První plastový most

Mosty a lávky se stavějí převážně ze dřeva, betonu a oceli. První most ze sklem vyztužených plastů byl postaven v americkém Fort Leonard Wood v roce 1998 a má maximální zátěž 12,5 tuny. V roce 2002 postavený plastový most v Wharton State Forest měl nosnost 36 tun. Ze 70 tun recyklátu z HDPE a z plastových nárazníků od osobních aut byl postaven v roce 2009 ve Fort Bragg /USA/ plastový most, který byl na nosnost testován 70-titunovýn tankem.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.