Káčko
Ekolamp
EGEXPERT

Energetika 2018: Pojďme k jádru věci

Dvaadvacátá konference EGÚ Brno s názvem Energetika 2018 – Pojďme k jádru věci má za cíl potvrdit již dříve nastolený trend, kdy nechce být pouhou sérií přednášek, ale především unikátní otevřenou diskuzní platformou pro směřování energetiky ČR.

Energetika 2018: Pojďme k jádru věci

ilustrační foto pixabay.com

Základní údaje o konferenci:

  • konference EGÚ Brno, a. s.
  • a 20. září 2018
  • Brno, kongresové centrum OREA Hotel Voroněž
  • Více než 300 účastníků
  • 6 ucelených tematických bloků
  • 40 špičkových přednášejících a fundovaných diskutérů
  • 6 připravených moderátorů, kteří vědí, o čem mluví
  • kvalitní a plnohodnotný program po oba dva dny konference
  • komfortní harmonogram (15 minut na prezentaci, dostatek času nadiskuzi)
  • společenský galavečer (9 druhů moravského vína, ochutnávka sektů, DJ Silent)

Odborné zaměření konference

Název konference Energetika 2018 – Pojďme k jádru věci přináší jedno z prioritních témat nynější české energetiky, a to téma jádra, nicméně konference je již tradičně zaměřena na energetiku jako celek, především pak na elektroenergetiku, plynárenství, teplárenství a na trh s energetickými komoditami. Tomu odpovídá i její rozdělení do šesti tematických odborných bloků.

Uvedení konference

Uvedení konference provede zástupce EGÚ Brno. Následovat bude zahajovací řeč zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu.

Blok 1: Pojďme k jádru věci

Prestižní první blok nabízí nejvyšší míru nadhledu a možnost vystoupení pro opravdové špičky české energetické scény. Slouží k vyslovení hlavních tezí a myšlenek, které jsou rozvíjeny v dalších blocích.

Je stav české energetiky uspokojivý? Jaká jsou hlavní rizika jejího rozvoje do budoucna? Jaké vidíme příležitosti?

Moderátor: Pavel Šolc

Přednášející: Tomáš Hüner, Jiří Feist, Michal Macenauer

Diskutující: Jan Kalina, Pavel Pustějovský

Blok 2: Jaké vnější vlivy budou formovat energetiku?

Druhý blok nabízí pohled zvenčí a prostor pro prezentování širších souvislostí z evropského, politologického, sociologického a ekonomického pohledu. Jedná se o blok, který byl poprvé zařazen v roce 2016 a nesl vysokou sledovanost i pozitivní zpětnou vazbu auditoria.

Je evropská politika dlouhodobě efektivní a životaschopná? Potřebujeme k rozvíjení energetiky směrnice a cíle? Kteří dravci se chystají vstoupit do energetiky? Kdo si vlastně přeje rozvoj malé energetiky? Jaké dopady budou mít fúze energetických gigantů?

Moderátorka: Lenka Kovačovská

Přednášející: Michal V. Marek, Rut Bízková, Zuzana Krejčiříková

Diskutující: Pavel Zámyslický, Pavel Farkač, Vratislav Košťál

Blok 3: Jaké budeme mít zdroje elektřiny a tepla?

Třetí blok spojuje výrobu elektřiny a tepla a nabídne názory širokého spektra odborníků od tepelných čerpadel až po jádro.

Potřebujeme nové jaderné bloky? Bude odkud dovézt elektřinu? Je rozvoj lokální výroby a akumulace efektivní ze systémového hlediska? Lze poptávku elektřiny pokrýt v ČR lokálními zdroji?

Moderátor: Pavel Řežábek

Přednášející: David Tramba, Petr Závodský, Klára Sutlovičová

Diskutující: David Onderek, Petr Matuszek, Jiří Marek

Blok 4: Jak se bude rozvíjet plynárenství?

Po úspěchu plynárenského bloku, uspořádaného poprvé v roce 2017, je tento blok zařazen i letos a nabídne názory provozovatelů páteřní infrastruktury, zásobníků plynu i expertů na jeho těžbu.

Jakými nástroji lze omezit závislost ČR na majoritním dodavateli plynu? Potřebuje česká energetika zásobníky plynu? Je bezpečnostní standard efektivním nástrojem pro zajištění dodávek plynu? Bude se břidlicový plyn využívat v Evropě? Jak mění LNG trh se zemním plynem? Jak je to sobchodním vs. fyzickým původem plynu? Potřebuje ČR nová propojení se sousedními zeměmi?

Moderátorka: Petra Grigelová

Přednášející: Ján Klepáč, Oldřich Petržilka, Michal Slabý, Martin Slabý

Diskutující: Jan Valenta, Jakub Nečesaný

Blok 5: Jaké budou elektrické sítě?

Pátý blok je jednou ze stálic a ostře sledovaných vlaků konference. Nabídne fundovaný pohled od přenosové soustavy přes distribuční sítě až po lokální distribuční soustavy.

Včem jsou zájmy provozovatelů těchto sítí shodné a včem se liší? Je rozvoj lokální výroby ohrožením nebo příležitostí pro provozovatele sítí? Kdo a za jakých podmínek má být provozovatelem akumulace? Jak rozvíjet sítě v době nejistoty výstavby velkých zdrojů?

Moderátor: Radim Černý

Přednášející: Svatopluk Vnouček, Pavel Čada, Stanislav Votruba

Diskutující: David Šafář, Pavel Kraják, Martin Panáč

Blok 6: Jaká bude situace na energetickém trhu?

Šestý blok nabídne tradičně názory na současnou situaci a především na možné směry vývoje na trhu s elektřinou i plynem v Evropě včetně obchodu s emisními povolenkami.

Lze v Evropě ještě mluvit o trhu s elektřinou? Jaká je likvidita na trzích s elektřinou a plynem? Jsou ještě povolenky to, co určuje tep energetiky? Budou agregátoři zásadní novou entitou na trhu s elektřinou?

Moderátor: Karel Vinkler

Přednášející: Martin Kašák, Jan Kanta, Viliam Grácz, Marek Záruba

Diskutující: Igor Chemišinec, Blahoslav Němeček, Jiří Strnad

Konference EGÚ Brno už 22 let vytváří prostor pro hledání jednoty v rozmanitosti, spolupráci, partnerství a společné tvůrčí činnosti. Podstatou konference je energetiku spojovat. Podílejte se na tom i Vy!

Zdroj: oenergetice.cz


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Výrobce dlaždic dostal pokutu 120 tisíc korun za úniky tuhých znečišťujících látek do ovzduší

Výrobce dlaždic dostal pokutu 120 tisíc korun za úniky tuhých znečišťujících látek do ovzduší

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany ovzduší v Plzni uložili pokutu 120 tisíc korun společnosti LASSELSBERGER, s.r.o.

Cena emisních povolenek dosáhla 11letého maxima. V příštích týdnech by mohla atakovat 30 EUR/t

Cena emisních povolenek dosáhla 11letého maxima. V příštích týdnech by mohla atakovat 30 EUR/t

Cena evropských emisních povolenek (EUA) na konci minulého pracovního týdne dosáhla svého 11 letého maxima, když se v pátek cena pro povolenky s dodávkou v prosinci 2019 vyšplhala na 28,79 EUR za tunu emitovaného CO2. Jen za týden vzrostla o 8,5 %.

Ministr Toman v Bruselu: Tlak na zemědělce v souvislosti s klimatickou změnou roste, na plnění úkolů potřebují silný rozpočet a méně administrativy

Ministr Toman v Bruselu: Tlak na zemědělce v souvislosti s klimatickou změnou roste, na plnění úkolů potřebují silný rozpočet a méně administrativy

Nové nastavení Společné zemědělské politiky (SZP) musí zemědělcům přinést zjednodušení a současně jim poskytnout dostatečnou finanční podporu.