Pollutec 2018
PVO
VŠCHT

Vody je málo a je nutné se o ni starat

Voda i sucho byl předmětem zájmu setkání, které se konalo včera na Malé straně. V Senátu proběhl seminář zaměřený na tuto problematiku, který zhodnocoval vývoj situace od roku 2015.

Vody je málo a je nutné se o ni starat

prumyslovaekologie.cz

Úvodního slova se chopil Ivo Bárek, místopředseda Senátu, jenž začal aktuálním problémem, tedy nedostatkem vody. Hrozba sucha a nedostatek vody je napříč populací druhou až třetí hrozbou z vytipovaných 18. „Pro občany je závažnějším jevem, než sociální či zdravotní problémy. Stejně vnímá sucho i většinová evropská populace,“ upřesnil místopředseda.

Podle místopředsedy nám v Česku vznikají další a další komise pro řešení problematiky sucha, zřízena bude i národní koalice, a výsledkem je, že se sice navzájem ubezpečujeme o svých pravdách, ale není nikdo, kdo by rozhodl a přednesl jasný výsledek. „Pro stromy nevidíme les, a když dojde kůrovec, tak stromy ani les neuvidíme. A s vodou je to jednodušší, když nepoteče, prostě nebude,“ uvedl Ivo Bárek.

Ministr životního prostředí Richard Brabec připomenul, že ministerstvo zemědělství bude předkládat do legislativního procesu zásadní novelu vodního zákona a příští rok proběhne v Poslanecké sněmovně i v Senátu velmi intenzivní debata. Novelu v současné chvíli projednávají obě ministerstva a pokud vše půjde dobře, na konci listopadu bude předložena vládě.

Ministr Brabec podotkl, že nemůžeme očekávat zázraky. „Pokud se sto let cíleně odváděla voda, nemůžeme se divit, že za čtyři roky tento trend nezměníme,“ uvedl. Proti suchu se mělo bojovat již před desítkami let. „V boji se suchem jsme ztratili spoustu let,“ uvedl ministr a pokračoval: „Vody už dávno není dost, ač to tak mnohým občanům nepřipadá.“

Ministr je přesvědčen, že v boji proti suchu je nutné dělat všechny kroky najednou, ne se jen zaměřit na jeden jediný, například na stavění mokřadů. „Potřebné kroky činíme, ale je třeba počítat s tím, že se neprojeví hned,“ upozornil Brabec.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

První den 5. ročníku národní konference Přecházení vzniku odpadů 2018 začal velkým tématem - plasty.

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo vznik akciové společnosti, která bude výkonným orgánem Spolku Olomoucké odpady, z.s., který má v plánu řešit odpady svých členů – akconářů levněji a především v souladu s novou evropskou legislativou.

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Divize Building Technologies společnosti Siemens rozšířila cloudovou platformu Synco IC pro dálkové ovládání systémů topení, větrání a klimatizace (HVAC) o nové funkce.