Káčko
Ekolamp
EGEXPERT

Vody je málo a je nutné se o ni starat

Voda i sucho byl předmětem zájmu setkání, které se konalo včera na Malé straně. V Senátu proběhl seminář zaměřený na tuto problematiku, který zhodnocoval vývoj situace od roku 2015.

Vody je málo a je nutné se o ni starat

prumyslovaekologie.cz

Úvodního slova se chopil Ivo Bárek, místopředseda Senátu, jenž začal aktuálním problémem, tedy nedostatkem vody. Hrozba sucha a nedostatek vody je napříč populací druhou až třetí hrozbou z vytipovaných 18. „Pro občany je závažnějším jevem, než sociální či zdravotní problémy. Stejně vnímá sucho i většinová evropská populace,“ upřesnil místopředseda.

Podle místopředsedy nám v Česku vznikají další a další komise pro řešení problematiky sucha, zřízena bude i národní koalice, a výsledkem je, že se sice navzájem ubezpečujeme o svých pravdách, ale není nikdo, kdo by rozhodl a přednesl jasný výsledek. „Pro stromy nevidíme les, a když dojde kůrovec, tak stromy ani les neuvidíme. A s vodou je to jednodušší, když nepoteče, prostě nebude,“ uvedl Ivo Bárek.

Ministr životního prostředí Richard Brabec připomenul, že ministerstvo zemědělství bude předkládat do legislativního procesu zásadní novelu vodního zákona a příští rok proběhne v Poslanecké sněmovně i v Senátu velmi intenzivní debata. Novelu v současné chvíli projednávají obě ministerstva a pokud vše půjde dobře, na konci listopadu bude předložena vládě.

Ministr Brabec podotkl, že nemůžeme očekávat zázraky. „Pokud se sto let cíleně odváděla voda, nemůžeme se divit, že za čtyři roky tento trend nezměníme,“ uvedl. Proti suchu se mělo bojovat již před desítkami let. „V boji se suchem jsme ztratili spoustu let,“ uvedl ministr a pokračoval: „Vody už dávno není dost, ač to tak mnohým občanům nepřipadá.“

Ministr je přesvědčen, že v boji proti suchu je nutné dělat všechny kroky najednou, ne se jen zaměřit na jeden jediný, například na stavění mokřadů. „Potřebné kroky činíme, ale je třeba počítat s tím, že se neprojeví hned,“ upozornil Brabec.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Přednášky na doprovodném programu VOD-KA 2019

Přednášky na doprovodném programu VOD-KA 2019

Na výstavě VODOVODY-KANALIZACE proběhly po tři dny i odborné přednášky, z nichž si nyní můžete prohlédnout i všechny prezentace. 

Fotogalerie přibližuje výstavu VODOVODY–KANALIZACE 2019

Fotogalerie přibližuje výstavu VODOVODY–KANALIZACE 2019

Malá galerie složená z fotografií Tomáše Trojana a Petra Jarolímka přibližuje letošní 21. mezinárodní vodohospodářskou výstavu Vodovody a kanalizace, která se uskutečnila ve dnech 21. - 23. května v pražských Letňanech.

Panelová diskuze na konferenci Elektromobilita v praxi

Panelová diskuze na konferenci Elektromobilita v praxi

Tématem panelové diskuze na konferenci Elektromobilita v praxi byla Budoucnost dobíjení v ČR. Hovořilo se o síti dobíjení, bariérách rozvoje elektromobility v ČR i o službách spojených s elektromobilitou.