http://www.dhplegal.com/
Ekolamp
VODKA

Vody je málo a je nutné se o ni starat

Voda i sucho byl předmětem zájmu setkání, které se konalo včera na Malé straně. V Senátu proběhl seminář zaměřený na tuto problematiku, který zhodnocoval vývoj situace od roku 2015.

Vody je málo a je nutné se o ni starat

prumyslovaekologie.cz

Úvodního slova se chopil Ivo Bárek, místopředseda Senátu, jenž začal aktuálním problémem, tedy nedostatkem vody. Hrozba sucha a nedostatek vody je napříč populací druhou až třetí hrozbou z vytipovaných 18. „Pro občany je závažnějším jevem, než sociální či zdravotní problémy. Stejně vnímá sucho i většinová evropská populace,“ upřesnil místopředseda.

Podle místopředsedy nám v Česku vznikají další a další komise pro řešení problematiky sucha, zřízena bude i národní koalice, a výsledkem je, že se sice navzájem ubezpečujeme o svých pravdách, ale není nikdo, kdo by rozhodl a přednesl jasný výsledek. „Pro stromy nevidíme les, a když dojde kůrovec, tak stromy ani les neuvidíme. A s vodou je to jednodušší, když nepoteče, prostě nebude,“ uvedl Ivo Bárek.

Ministr životního prostředí Richard Brabec připomenul, že ministerstvo zemědělství bude předkládat do legislativního procesu zásadní novelu vodního zákona a příští rok proběhne v Poslanecké sněmovně i v Senátu velmi intenzivní debata. Novelu v současné chvíli projednávají obě ministerstva a pokud vše půjde dobře, na konci listopadu bude předložena vládě.

Ministr Brabec podotkl, že nemůžeme očekávat zázraky. „Pokud se sto let cíleně odváděla voda, nemůžeme se divit, že za čtyři roky tento trend nezměníme,“ uvedl. Proti suchu se mělo bojovat již před desítkami let. „V boji se suchem jsme ztratili spoustu let,“ uvedl ministr a pokračoval: „Vody už dávno není dost, ač to tak mnohým občanům nepřipadá.“

Ministr je přesvědčen, že v boji proti suchu je nutné dělat všechny kroky najednou, ne se jen zaměřit na jeden jediný, například na stavění mokřadů. „Potřebné kroky činíme, ale je třeba počítat s tím, že se neprojeví hned,“ upozornil Brabec.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Na podporu energetické účinnosti v obytných budovách míří více evropských peněz

Na podporu energetické účinnosti v obytných budovách míří více evropských peněz

Služba Evropské místní energetické pomoci (ELENA) obdrží 97 milionů EUR z nových fondů Evropské komise určených pro dotační výzvu věnovanou obytným budovám.

Světový den vody 2019 a jeho oslavy v regionech

Světový den vody 2019 a jeho oslavy v regionech

Dne 22. března se koná každoročně Světový den vody (SDV) k připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji. Mottem SDV 2019 je Leaving no one behinde. 

Češi odevzdali k recyklaci 719 tun světelných zdrojů, zachránili tak před znečištěním 76 Máchových jezer

Češi odevzdali k recyklaci 719 tun světelných zdrojů, zachránili tak před znečištěním 76 Máchových jezer

Díky recyklaci zářivek neuniklo do životního prostředí až 24 kg rtuti, která by teoreticky mohla znečistit vodu v objemu dvou slapských přehrad či 76 Máchových jezer.