Pollutec 2018
DOH2018
VŠCHT

Mechanická a chemická recyklace odpadních plastů

Ve dnech 16. - 20. 10. proběhne v německém Friedrichshafenu mezinárodní veletrh zpracovatelů plastů. V druhé polovině již několik veletrhů proběhlo a proto je na místě porovnání a celkové zhodnocení jednotlivých akcí.

Mechanická a chemická recyklace odpadních plastů

pixabay

  • Zpravodajství
  • 08.09.2018
  • František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

V následující tabulce je provedeno srovnání návštěvníků a výstavní plochy těchto veletrhů.

Kunststoffe 2016 **

Chinaplas 2018*

MPE 2018 Orlando**

Plast Milano 2018**

Fakuma Friedrichshafen 2017***

A

B

A

B

A

B

A

B

A

235

175

180

340

70

110

63

55

48,5

 

A = počet návštěvníků v tisících

B = čistá výstavní plocha v tis. m2

*= veletrh se pořádá každoročně, místo konání se střídá Šanghaj s Kantonem

**= tříletá periodicita

***= v letech, kdy se nekoná Kunststoffe

Největší dynamiku vykazuje Chinaplas, když od 2008 zaznamenal více než trojnásobný počet návštěvníků, přičemž téměř 50 tis. jich letos přicestovalo ze zahraničí.

Na všech těchto akcích má výrazné zastoupení segment strojů a zařízení pro mechanickou recyklaci dobře vytříděných jednodruhovách plastů. V dodávkách regranulačních linek dominují evropští výrobci – Erema, Starlinger a NGR. Prvně jmenovaná firma již dodala zařízení např. pro recyklaci PET ve výši 1, 2 miliony tun.

Na prezenentacích v sídle společnosti v rakouském Ansfeldenu ve dnech 27. - 29. 6. bylo zopakováno, že za posledních 60 let bylo vyrobeno a zpracováno 8,3 miliardy tun plastů, tj. termoplastů, termosetů, elastomerů a syntetických vláken, z toho 6,3 miliardy tun skončilo po apliační životnosti jako odpady. Mechanicky bylo zrecyklováno pouze 570 milionů tun.

I když se seberou od obyvatelstva polyetylenové folie, skočí jich 96% na skládkách. Od 18 tisíců obchodních řetězců se recykluje pouze 0,2% folií. Pokud máme v Evropě dosáhnout recyklační cíl, tj. 55% recyklovaných plastových obalů, pak je nutno vyrobit kvalitní regranulát ve výši 10 mil. tun a uplatnit jej na trhu.

Prezident evropských recyklátorů (PRE) pan Ton Emans, uvádí, že v roce 2015 byly instalovány kapacity jenom pro recyklaci flexibilních polyetylenových výrobků ve výši 2,3 mil tun/rok, což při celkové instalované kapacitě 7,4 mil. tun výrobků pro tuto aplikaci představuje 31% podíl mechanických recyklací. Zdroje těchto odpadů jsou z 43% z obchodních řetězců, z 23% z výroby a zpracování, ze 17% ze zemědělství a z 23% z domácností.

Renomovaná rakouská firma Denkstatt publikovala v září 2014 rozsáhlou studii „Criteria for eco-efficient (sustainable) plastic recycling and waste managment“, z níž mimo jiné vyplývá, že současnými dostupnými technologiemi (slabé místo je sběr a zejména třídění) lze zpracovávat s environmentálním a nákladově optimálním způsobem pouze 35 - 50% evropských plastových odpadů z obalů.

Příznivě vycházejí folie z obchodních řetězců, tuhé obaly, nápojové a jiné láhve, odnosné tašky. Z komunálních obalových odpadů se jeví s mírně pozitivními parametry některé tuhé obaly a 25 dalších obalů. Většina plastových odpadů z komunálního sběru vykazuje negativní parametry.

Obdobné studie spatřily světlo světa i ve Švýcarsku a Švédsku. Z evropských statistik využití plastových odpadů vyplývá, že obě země patří mezi devítku, kde se skládkuje méně než 1% plastových odpadů. Švýcarsko recykluje 24,2%, Švédsko 40,6%, zbytek využívají energeticky.

Podle údajů ICIS se Evropa stane ze současného exportéra plastů do roku 2025 významným importérem – v PE to bude 5.5 mil. tun, u PP 4,5 mil.tun. Tento deficit není reálné nahradit recyklátem. Podle Johna Richardsona nepomohou ani environmentální daně ani restrikce některých aplikací. Problém lze řešit s využitím komerčních předností evropského polyolefinového průmyslu.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Česká stopa na Ecomondo 2018

Česká stopa na Ecomondo 2018

V italském Rimini se letos konala přední akce v oblasti cirkulárních ekonomiky a obnovitelných zdrojů. Ve dnech 6. až 9. listopadu totiž proběhly veletrhy Ecomondo a Key Energy. Své zastoupení zde měla i Česká republika.

Deň odpadového hospodárstva 2018: Navýšení poplatků za skládkování je nedostatečné

Deň odpadového hospodárstva 2018: Navýšení poplatků za skládkování je nedostatečné

V kongresovém centru Technopol v Bratislavě probíhá již 14. ročník mezinárodního kongresu Den odpadového hospodářství 2018.

Elektromobil do 20 000 eur. Volkswagen chce představit "lidovou Teslu"

Elektromobil do 20 000 eur. Volkswagen chce představit "lidovou Teslu"

Volkswagen plánuje tři ze svých závodů konvertovat na výrobu elektromobilů. Koncern chce do rozvoje elektromobility nalít 20 miliard eur.