Pollutec 2018
PVO
VŠCHT

Recyklace po Česku: Spousta plamenných řečí a skutek utekl

Recyklace – slovo, které sbírá body politikům na všech úrovních. Je to slovo módní a moderní. Je slyšet z úst kdekoho. Plzeň velmi dobře ví, kde může recyklovaný stavební a demoliční odpad (SDO) využívat, paragrafy a podmínky zná dobře, ale rozhodně to nedělá.

Recyklace po Česku: Spousta plamenných řečí a skutek utekl

Kamenivo využívané při rekonstrukci plynovodu/prumyslovaekologie.cz

V nedávné době probíhala v Plzni rekonstrukce plynovodu podél Zábělské třídy. Na Doubravce se zase podél Revoluční ulice buduje parkoviště pro osobní vozidla. Ani v jednom případě nebyl dodavatelem využit recyklát ani z jednoho ze čtyř místních recyklačních center.

plynovod2.jpg

Obr. č. 1: Rekonstrukce plynovodu podél Zábělské třídy.

Nezanedbatelně drahý písek na rekonstrukci plynovodu se dováží z daleka. K ceně písku si přičtěme tedy i náklady na dopravu. To samé platí o kamenivu do nového parkoviště. Přitom je doloženo, certifikováno, vyzkoušeno a časem bohatě ověřeno, že recyklovaný SDO je více než důstojným suplentem primárních surovin. Zkrátka mechanicko – fyzikální vlastnosti jsou téměř stejné.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XVI.: Písek

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XVI.: Písek

Historie města Písek sahá do raného středověku. Tehdy vznikla osada u rýžovišť zlatého písku na levém břehu zlatonosné Otavy. V roce 1252 udělil Písku věhlasný král Přemysl Otakar II. status královského města.

Aplikace odpadních plastů v silničním stavebnictví

Aplikace odpadních plastů v silničním stavebnictví

V současném tažení proti plastům, resp. směrem k racionálnímu využívání plastových odpadů v rámci cirkulární ekonomiky, uvádíme pozitivní příklady originálních řešení v silničním stavebnictví.

Polemika:  Mělo by se financování vodního hospodářství změnit?

Polemika: Mělo by se financování vodního hospodářství změnit?

Státní podniky Povodí jsou v tuto chvíli z velké části financovány průmyslovými subjekty, které platí poplatky za odběry podzemní či povrchové vody. Jedná se skutečně o efektivní systém, který je dlouhodobě udržitelný?