Pollutec 2018
DOH2018
VŠCHT

Nevíte, co se starým oblečením? Poradíme vám

Dnešní doba je neúprosná. V obchodech vydáváme horentní sumy za impulzivní nákupy oblečení, které neunosíme. A to se nám bez užitku povaluje doma. Případně schraňujeme oblečení sice nošené, ale pro nás již nepotřebné. Jak s ním tedy naložit, aby prospělo ještě někomu jinému?

Nevíte, co se starým oblečením? Poradíme vám

pixabay

Ze starší košile nebo trička můžete ušít tašku na nákup nebo polštářek, případně tvořit s dětmi. Pokud ale nejste tak zruční, nejlepším způsobem, jak s oděvem ekologicky naložit, je odevzdat jej do sběrného kontejneru na použité oděvy. Ovšem i do tohoto kontejneru musíte oblečení vkládat v určitém stavu, jinak naděláte víc škody, než užitku.

Jak upravit oblečení, než ho odevzdám do kontejneru?

V první řadě je důležité zhodnotit stav vyhazovaného oděvu. Pokud chceme, aby oblečení posloužilo ještě někomu jinému, je nutné do kontejneru na textil vhazovat pouze věci, které nejsou zničené nebo špinavé. Až tak moc nevadí, když se na oblečení projevuje určitý stupeň opotřebení, ovšem nemělo by se jednat o úplný „hadr“. S tím raději utřete parapety, umyjte boty a pak ho hoďte do černé popelnice na směsný odpad.

Oblečení je nutné vyčistit, čili vyprat. Ani společnosti, které sbírají textil, ba ani neziskové organizace, které ho přijímají, nemají kapacitu na to jej prát. Rovněž musí být suché. Vlhké oblečení totiž začne plesnivět a znehodnotí ostatní věci.

Důležité je nezapomenout na tašku či pytel a do něj textil vložit. Jinak by mohlo znovu dojít ke znehodnocení oděvu v kontejneru nebo při jeho transportu. Nezapomeňte také na spárování bot a ponožek. Pokud tak neučiníte, je pravděpodobné, že se ztratí a nikomu už nikdy neposlouží.

Jak najdu nejbližší kontejner?

Úplně nejjednodušším způsobem je podívat se na stránky www.recyklujemetextil.cz, kde je přehledná mapa s vyhledávačem kontejnerů. Případně můžete stanoviště kontejnerů nalézt na webových stránkách některých městských částí.

Mohu nějak ovlivnit, kam to mnou odevzdané oblečení půjde (na charitu, do průmyslového zpracování atd.)?

Ne, ovlivnit to nelze. Je několik důvodů, proč tomu tak je. Prvním je, že každý máme subjektivní vnímání toho, v jakém stavu se naše oblečení nachází a komu by mohlo posloužit. Pro někoho může být tričko jen lehce onošené a někdo jiný by na sebe takový „hadr“ už nevzal.

Zároveň neznáte potřeby a požadavky neziskových organizací v době, kdy danou věc házíte do kontejneru.

Několikrát jsme se setkali s označením „nevděčná charita“,“ uvádí Kateřina Kučerová z ekologicko-charitativního projektu Potex a pokračuje: „Lidé by si ale měli uvědomit, že charita není popelnice a nemusí brát věci, pro které nemá využití.“

Problematická může být i sezónnost odevzdávaného oblečení. Na jaře se většinou vyřazují zimní věci, na podzim letní. Klienti neziskových organizací ale potřebují oblečení pro danou sezónu.

Jsme schopni charitám po nějaký čas skladovat např. zimní bundy, kalhoty, svetry (těch je totiž vždy v sezónně nedostatek). Neziskové organizace nedisponují dostatkem prostoru ke skladování a například zimní zboží mohou přijmout až na pozdim a ne na jaře nebo v létě.“ vysvětluje Kateřina Kučerová.

Vzhledem k nákupnímu chování v naší zemi není překvapením, že do kontejnerů se většinou dostává dámské oblečení. Ovšem neziskové organizace potřebují spíše oblečení pánské, a toho je naprostý nedostatek.

Počítat můžete s tím, že pokud do kontejneru vhodíte použitelné oblečení, najde ještě využití u někoho, kdo ho potřebuje. Když ovšem do kontejneru vhodíte oblečení už hodně poškozené, půjde pravděpodobně na průmyslové zpracování.

Ač tedy nemůžete ovlivnit, kam váš oděv půjde, je možné si zjistit např. to, které neziskové organizace jsou z daného projektu podporovány a ujasníte si, komu pomáháte.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Pozvánka: Pollutec Lyon 2018

Pozvánka: Pollutec Lyon 2018

V listopadu nás čeká další ročník mezinárodního veletrhu Pollutec 2018. Zjistěte, čím bude veletrh jedinečný. Registrace vstupenek je již otevřena!

Zemí roku 2018 se stala Burkina Faso

Zemí roku 2018 se stala Burkina Faso

Na letošním Pollutecu bude oceněna další francouzsky mluvící africká země - Burkina Faso. Proto nebudou chybět důležité osoby z burkinského tržního prostředí: ministr životního prostředí, zelené ekonomiky a změny klimatu, zástupci ministerstev pro vodní hospodářství, energetiku a obchod, společně s vedoucími představiteli podniků a zástupci profesních sdružení.

Pozvánka: Deň odpadového hospodárstva 2018

Pozvánka: Deň odpadového hospodárstva 2018

Mezi hlavné témy 14. ročníku medzinárodného kongresu budú patriť: európske a národné politiky odpadového hospodárstva, ako ďalej s plastovým odpadom, a slovenské odpadové hospodárstvo.