http://www.dhplegal.com/
DTE2019
VODKA

Jsme aktivní v omezování odpadu. Vyplývá to z československého průzkumu

Češi i Slováci separují, do obchodu si nosí vlastní tašky a snaží se zbytečně nevyhazovat jídlo.

Jsme aktivní v omezování odpadu, to vyplývá z československého průzkumu

pixabay

Problém s plastovým odpadem, který zamořuje naši planetu, zaznamenalo 85% Čechů a tři čtvrtiny Slováků. I proto se v obou zemích aktivně třídí a tak jsou v Česku jen 2 procenta netřidičů, na Slovensku netřídí 4% dotázaných. Ovšem svoji ekologickou stopu oslovení respondenti snižují i jinými způsoby: polovina z nich si například do obchodu nosí vždy vlastní tašky.

Tyto výsledky vyplývají z aktuálního výzkumu společnosti Nielsen Admosphere, který byl uskutečněn na vzorku pětiset slovenských a pětiset českých respodentů, kteří spadají do kategorie aktivní internetové populace starší 15 let.

Třídíme o sto šest

Odpady dnes už skutečně třídí téměř každý a pouze jednotky procent respondentů z obou zemí se ve výzkumu přiznali, že to nedělají. "Okolo 95% procent dotázaných přitom vždy nebo většinou třídí plast, až 90% třídí papír a necelých 90% sklo," uvádí se v tiskové zprávě Nielsen Admosphere.

Není velkým překvapením, že první místa patří právě těmto materiálům, neboť jde o nejfrekventovanější kontejnery. Separace železného odpadu a baterií se rovněž dočkala vysokých procent: u nás je silnější recyklace baterií (76%), než kovového odpadu (66%), zatímco v sousední zemi jsou oba typy odpadu tříděny shodně (72%).

Na poslední místo se ve výzkumu dostala recyklace biologického odpadu, a to nejen prostřednictvím speciálních kontejnerů, ale i vlastního kompostování. Přičemž bioodpadu se více věnují na Slovensku (63%), u nás jsou procenta o něco nižší (55%).

Zero waste? Moc se o něm neví

Životní styl nazývaný "zero waste", tedy nulový odpad, vznikl teprve v posledních letech a jeho hlavní myšlenkou je podpora maximálního (znovu) využití všech materiálů bez toho, aby byl vytvářen nový odpad.

Zero waste se věnujeme i my a pokud byste chtěli přejít na nulový odpad, poradíme vám v našem článku "20 tipů pro zero waste. Tyto nápady vás dostanou" dvacet jednoduchých kroků.

V Čechách o této myšlence slyšelo pouhých 30% respondentů a 38% dotazovaných na Slovensku.

Co ještě děláme pro zlepšení životního prostředí?

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Dobrovolný závazek výrobců expandovatelného polystyrenu /EPS/ a jeho zpracovatelů v rámci asociace EUMEPS

Dobrovolný závazek výrobců expandovatelného polystyrenu /EPS/ a jeho zpracovatelů v rámci asociace EUMEPS

Jak jsme již informovali v článku „Rozšířená zodpovědnost výrobců a zpracovatelů polystyrenových hmot“, proběhla setkání představitelů výrobců suroviny /EPS/ reprezentujících asociaci Plastics Europe a 23 národních asociací zpracovatelů EPS zastřešených Evropskou asociací EUMEPS dne 13. 9. 2018 v Miláně k podání dobrovolného závazku k vyššímu využívání EPS odpadů.

Je nutné zajistit rovné podmínky na trhu s teplem

Je nutné zajistit rovné podmínky na trhu s teplem

Jedním z témat, která budou rezonovat na nadcházející konferenci Dny teplárenství a energetiky 2019 v Hradci králové, jsou rovné podmínky na trhu s teplem.

SOVAK ČR podporuje Ministerstvo zemědělství v přístupu k odlehčovacím komorám na ČOV

SOVAK ČR podporuje Ministerstvo zemědělství v přístupu k odlehčovacím komorám na ČOV

Jak už SOVAK ČR dříve informoval, od začátku letošního roku nabyl účinnosti zákon č. 118/2018 Sb., kterým se mění zákon č. 254/2001 Sb. o vodách.