celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Jsme aktivní v omezování odpadu. Vyplývá to z československého průzkumu

Češi i Slováci separují, do obchodu si nosí vlastní tašky a snaží se zbytečně nevyhazovat jídlo.

Jsme aktivní v omezování odpadu, to vyplývá z československého průzkumu

pixabay

Problém s plastovým odpadem, který zamořuje naši planetu, zaznamenalo 85% Čechů a tři čtvrtiny Slováků. I proto se v obou zemích aktivně třídí a tak jsou v Česku jen 2 procenta netřidičů, na Slovensku netřídí 4% dotázaných. Ovšem svoji ekologickou stopu oslovení respondenti snižují i jinými způsoby: polovina z nich si například do obchodu nosí vždy vlastní tašky.

Tyto výsledky vyplývají z aktuálního výzkumu společnosti Nielsen Admosphere, který byl uskutečněn na vzorku pětiset slovenských a pětiset českých respodentů, kteří spadají do kategorie aktivní internetové populace starší 15 let.

Třídíme o sto šest

Odpady dnes už skutečně třídí téměř každý a pouze jednotky procent respondentů z obou zemí se ve výzkumu přiznali, že to nedělají. "Okolo 95% procent dotázaných přitom vždy nebo většinou třídí plast, až 90% třídí papír a necelých 90% sklo," uvádí se v tiskové zprávě Nielsen Admosphere.

Není velkým překvapením, že první místa patří právě těmto materiálům, neboť jde o nejfrekventovanější kontejnery. Separace železného odpadu a baterií se rovněž dočkala vysokých procent: u nás je silnější recyklace baterií (76%), než kovového odpadu (66%), zatímco v sousední zemi jsou oba typy odpadu tříděny shodně (72%).

Na poslední místo se ve výzkumu dostala recyklace biologického odpadu, a to nejen prostřednictvím speciálních kontejnerů, ale i vlastního kompostování. Přičemž bioodpadu se více věnují na Slovensku (63%), u nás jsou procenta o něco nižší (55%).

Zero waste? Moc se o něm neví

Životní styl nazývaný "zero waste", tedy nulový odpad, vznikl teprve v posledních letech a jeho hlavní myšlenkou je podpora maximálního (znovu) využití všech materiálů bez toho, aby byl vytvářen nový odpad.

Zero waste se věnujeme i my a pokud byste chtěli přejít na nulový odpad, poradíme vám v našem článku "20 tipů pro zero waste. Tyto nápady vás dostanou" dvacet jednoduchých kroků.

V Čechách o této myšlence slyšelo pouhých 30% respondentů a 38% dotazovaných na Slovensku.

Co ještě děláme pro zlepšení životního prostředí?

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

SOVAK ČR ke kvalitě surové vody pro výrobu vody pitné

SOVAK ČR ke kvalitě surové vody pro výrobu vody pitné

Kvalitu povrchových či podzemních vod a její upravitelnost na vodu pitnou lze posuzovat z mnoha hledisek a řady vybraných ukazatelů. Každá ze sledovaných látek, kterou jsme v současné době schopni ve vodách analyzovat, má různý původ a dopad na proces úpravy surové vody na vodu pitnou a použité technologie.

Příspěvek evropského chemického průmyslu k udržitelnosti

Příspěvek evropského chemického průmyslu k udržitelnosti

Příznivých zpráv o chemickém průmyslu, na jehož obratu se z 21,5% podílí petrochemie, včetně monomerů a z 21,6% výroba polymerů, je v současnosti pramálo.

Vychází první unikátní studie o cirkulární ekonomice v Česku

Vychází první unikátní studie o cirkulární ekonomice v Česku

Cirkulární ekonomika je jedním z prioritních témat Evropské unie. Přináší příležitost materiálové soběstačnosti, vytváří nová pracovní místa a otevírá prostor pro investice do udržitelných inovací. Pro většinu českých firem se však stále jedná o nový pojem.