Ecomondo
Ekolamp
EGEXPERT

Budoucnost OXO rozložitelných plastů

Dne 16.1.2018 publikovala Evropská komise Zprávu Evropskému parlamentu a Radě o dopadu používání oxo-rozložitelných plastů, včetně oxo-rozložitelných plastových nákupních tašek na životní prostředí.

Budoucnost OXO rozložitelných plastů

ilustrační foto/pxhere

Vycházela z řady studií, včetně rozsáhlejší z nich z dubna 2017, která se věnovala:

  • biologické rozložitelnosti oxo-rozložitelných /degradabilních/ plastů v různých prostředích,
  • dopady na životní prostředí v souvislosti s odpady,
  • otázkám, týkajících se recyklací

Zpráva definuje pojmy, jako „biologický rozklad“, „kompostování“, „oxo-rozložitelné plasty“. Zmíním se pouze o o definici oxo-rozložitelných plastů jako plastů, které obsahují přísady, jež se aktivují působením UV záření a tepla a urychlují rozklad na velmi malé části. Rozpadající částice se stávají mikroplasty, tj. mají velikost pod 5 mm a působí v mořích stejně negativně jako běžné plasty. Většina oxo-rozložitelných plastů je vyráběna z polyetylenu nebo polypropylenu..

Takto upravené plasty nejsou vhodné pro žádnou formu kompostování. Problémem jsou i potenciálně možné toxické účinky zbytkových přídavných látek. Značné problémy by nastaly při shromažďování, identifikaci a třídění těchto produktů od běžných plastů, neboť by mohly negativně ovlivňovat kvalitu recyklátu.

Vzhledem k neexistenci přesvědčivých důkazů o pozitivním dopadu těchto plastů na životní prostředí, a vzhledem k indiciím svědčících o opaku, s ohledem na zavádějící informace pro spotřebitele a rizik jejich následného chování při řešení takovýchto odpadů, by měla být zvážena opatření na úrovni EU.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

Elektromobilita v praxi – bez dotací to v tuto chvíli nepůjde

2. ročník konference Elektromobilita v praxi, konající se v pražském hotelu Olympik, přinesl zkušenosti municipalit, pohled na elektromobilitu z pohledu státní správy i z hlediska podpory jejího zavádění u podnikatelských subjektů.

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Městské odpadní teplo je v Evropě obrovským nevyužitým zdrojem energie. Projekt Life4HeatRecovery ho chce využít k vytápění našich domovů a zásobování teplou vodou.

Konference ENVIRO. Letos počtvrté a rozhodně ne naposledy

Konference ENVIRO. Letos počtvrté a rozhodně ne naposledy

Na konci května se uskutečnil 4. ročník československé konference, která je určená všem odborníkům zabývajícím se ochranou životního prostředí.