http://www.dhplegal.com/
DTE2019
VODKA

Budoucnost OXO rozložitelných plastů

Dne 16.1.2018 publikovala Evropská komise Zprávu Evropskému parlamentu a Radě o dopadu používání oxo-rozložitelných plastů, včetně oxo-rozložitelných plastových nákupních tašek na životní prostředí.

Budoucnost OXO rozložitelných plastů

ilustrační foto/pxhere

Vycházela z řady studií, včetně rozsáhlejší z nich z dubna 2017, která se věnovala:

  • biologické rozložitelnosti oxo-rozložitelných /degradabilních/ plastů v různých prostředích,
  • dopady na životní prostředí v souvislosti s odpady,
  • otázkám, týkajících se recyklací

Zpráva definuje pojmy, jako „biologický rozklad“, „kompostování“, „oxo-rozložitelné plasty“. Zmíním se pouze o o definici oxo-rozložitelných plastů jako plastů, které obsahují přísady, jež se aktivují působením UV záření a tepla a urychlují rozklad na velmi malé části. Rozpadající částice se stávají mikroplasty, tj. mají velikost pod 5 mm a působí v mořích stejně negativně jako běžné plasty. Většina oxo-rozložitelných plastů je vyráběna z polyetylenu nebo polypropylenu..

Takto upravené plasty nejsou vhodné pro žádnou formu kompostování. Problémem jsou i potenciálně možné toxické účinky zbytkových přídavných látek. Značné problémy by nastaly při shromažďování, identifikaci a třídění těchto produktů od běžných plastů, neboť by mohly negativně ovlivňovat kvalitu recyklátu.

Vzhledem k neexistenci přesvědčivých důkazů o pozitivním dopadu těchto plastů na životní prostředí, a vzhledem k indiciím svědčících o opaku, s ohledem na zavádějící informace pro spotřebitele a rizik jejich následného chování při řešení takovýchto odpadů, by měla být zvážena opatření na úrovni EU.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Na domácí separaci je třeba dbát

Na domácí separaci je třeba dbát

Ne nadarmo se říká, že co se v mládí naučíš, v stáří jako když najdeš. Je také pravdou, že kvalita i kvantita domácí separace přichází z podnětu dětí. A tak jeden pohled středoškoláka přinášíme.

Legislativa k odpadním plastům ignoruje fakta

Legislativa k odpadním plastům ignoruje fakta

Průmyslová ekologie publikovala dne 14.1.2019 autorův článek „Německý úřední šiml falešně zařehtal k recyklovatelnosti pěnového polystyrenu", v němž se zabývá problematikou recyklovatelnosti.

Britské město používá k pouličnímu osvětlení psí výkaly!

Britské město používá k pouličnímu osvětlení psí výkaly!

Pouliční osvětlení využívající bioplyn získaný přeměnou psích výkalů je 100% lokální: cirkulární nápad, který v současnosti hýbe malým městem na západě Anglie. Majitelé psů vkládají psí exkrementy pákou do uzavřené nádrže, což je anaerobní reaktor zhruba o velikosti pračky.