MŽP
Ekolamp
SOVAK

Budoucnost OXO rozložitelných plastů

Dne 16.1.2018 publikovala Evropská komise Zprávu Evropskému parlamentu a Radě o dopadu používání oxo-rozložitelných plastů, včetně oxo-rozložitelných plastových nákupních tašek na životní prostředí.

Budoucnost OXO rozložitelných plastů

ilustrační foto/pxhere

Vycházela z řady studií, včetně rozsáhlejší z nich z dubna 2017, která se věnovala:

  • biologické rozložitelnosti oxo-rozložitelných /degradabilních/ plastů v různých prostředích,
  • dopady na životní prostředí v souvislosti s odpady,
  • otázkám, týkajících se recyklací

Zpráva definuje pojmy, jako „biologický rozklad“, „kompostování“, „oxo-rozložitelné plasty“. Zmíním se pouze o o definici oxo-rozložitelných plastů jako plastů, které obsahují přísady, jež se aktivují působením UV záření a tepla a urychlují rozklad na velmi malé části. Rozpadající částice se stávají mikroplasty, tj. mají velikost pod 5 mm a působí v mořích stejně negativně jako běžné plasty. Většina oxo-rozložitelných plastů je vyráběna z polyetylenu nebo polypropylenu..

Takto upravené plasty nejsou vhodné pro žádnou formu kompostování. Problémem jsou i potenciálně možné toxické účinky zbytkových přídavných látek. Značné problémy by nastaly při shromažďování, identifikaci a třídění těchto produktů od běžných plastů, neboť by mohly negativně ovlivňovat kvalitu recyklátu.

Vzhledem k neexistenci přesvědčivých důkazů o pozitivním dopadu těchto plastů na životní prostředí, a vzhledem k indiciím svědčících o opaku, s ohledem na zavádějící informace pro spotřebitele a rizik jejich následného chování při řešení takovýchto odpadů, by měla být zvážena opatření na úrovni EU.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Zlín je město historicky proslavené výrobou obuvi a jen málo lidí na světě se nesetkalo se jménem Baťa. Toto krajské město je ale také výjimečné svým nakládáním s odpadem. Město jde vstříc efektivitě v řešení odpadového hospodářství a tím i k šetření zdrojů a životního prostředí.

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita je pro mnohé budoucností, někteří v ní vidí obrovské problémy. Jak po stránce technologické, tak po stránce ekonomické. Jak to vidí současný generální ředitel Siemens Česká republika, Eduard Palíšek? Zeptali jsme se.

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Na letošní konferenci Předcházení vzniku odpadů se dostali ke slovu i odborníci z praxe. O praktické zkušenosti s provozem třídicí linky na plasty se podělil Petr Strankmüller z firmy Ekodepon.