MŽP
DTE2019
EGEXPERT

Budoucnost OXO rozložitelných plastů

Dne 16.1.2018 publikovala Evropská komise Zprávu Evropskému parlamentu a Radě o dopadu používání oxo-rozložitelných plastů, včetně oxo-rozložitelných plastových nákupních tašek na životní prostředí.

Budoucnost OXO rozložitelných plastů

ilustrační foto/pxhere

Vycházela z řady studií, včetně rozsáhlejší z nich z dubna 2017, která se věnovala:

  • biologické rozložitelnosti oxo-rozložitelných /degradabilních/ plastů v různých prostředích,
  • dopady na životní prostředí v souvislosti s odpady,
  • otázkám, týkajících se recyklací

Zpráva definuje pojmy, jako „biologický rozklad“, „kompostování“, „oxo-rozložitelné plasty“. Zmíním se pouze o o definici oxo-rozložitelných plastů jako plastů, které obsahují přísady, jež se aktivují působením UV záření a tepla a urychlují rozklad na velmi malé části. Rozpadající částice se stávají mikroplasty, tj. mají velikost pod 5 mm a působí v mořích stejně negativně jako běžné plasty. Většina oxo-rozložitelných plastů je vyráběna z polyetylenu nebo polypropylenu..

Takto upravené plasty nejsou vhodné pro žádnou formu kompostování. Problémem jsou i potenciálně možné toxické účinky zbytkových přídavných látek. Značné problémy by nastaly při shromažďování, identifikaci a třídění těchto produktů od běžných plastů, neboť by mohly negativně ovlivňovat kvalitu recyklátu.

Vzhledem k neexistenci přesvědčivých důkazů o pozitivním dopadu těchto plastů na životní prostředí, a vzhledem k indiciím svědčících o opaku, s ohledem na zavádějící informace pro spotřebitele a rizik jejich následného chování při řešení takovýchto odpadů, by měla být zvážena opatření na úrovni EU.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Workshop České plastikářské platformy zacílil na chemickou recyklaci

Workshop České plastikářské platformy zacílil na chemickou recyklaci

Dne 27.11.2018 proběhl v Lázních Bohdaneč workshop k recyklaci plastů v rámci cirkulární ekonomiky.

Kde je a kde není vhodná elektromobilita?

Kde je a kde není vhodná elektromobilita?

Rozvoj elektromobility má řadu problematických bodů, které bude nutné vyřešit. Je potřeba vytvořit odpovídající infrastrukturu, upravit ceny vozidel, aby byly dostupnější a chybí zpracovatelské kapacity na likvidaci baterií. Obrátili jsme se proto na Iva Hykyše, který má na starosti elektromobilitu ve společnosti Siemens, a položili mu pár otázek.

Textil v oběhovém hospodářství: Proč to moc nefunguje?

Textil v oběhovém hospodářství: Proč to moc nefunguje?

Od roku 2024 na nás čeká povinnost separovat textil. Zdá se, že pokud do té doby nebudeme mít vyřešeno, co s ním lokálně dělat, budeme mít velký problém. Evropa i ostatní kontinenty jsou už nyní textilem přehlceny, není jej kam vozit a na koho přehazovat odpovědnost. To, co se děje s plastem, nás velmi brzy čeká i s textilem.