celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Budoucnost OXO rozložitelných plastů

Dne 16.1.2018 publikovala Evropská komise Zprávu Evropskému parlamentu a Radě o dopadu používání oxo-rozložitelných plastů, včetně oxo-rozložitelných plastových nákupních tašek na životní prostředí.

Budoucnost OXO rozložitelných plastů

ilustrační foto/pxhere

Vycházela z řady studií, včetně rozsáhlejší z nich z dubna 2017, která se věnovala:

  • biologické rozložitelnosti oxo-rozložitelných /degradabilních/ plastů v různých prostředích,
  • dopady na životní prostředí v souvislosti s odpady,
  • otázkám, týkajících se recyklací

Zpráva definuje pojmy, jako „biologický rozklad“, „kompostování“, „oxo-rozložitelné plasty“. Zmíním se pouze o o definici oxo-rozložitelných plastů jako plastů, které obsahují přísady, jež se aktivují působením UV záření a tepla a urychlují rozklad na velmi malé části. Rozpadající částice se stávají mikroplasty, tj. mají velikost pod 5 mm a působí v mořích stejně negativně jako běžné plasty. Většina oxo-rozložitelných plastů je vyráběna z polyetylenu nebo polypropylenu..

Takto upravené plasty nejsou vhodné pro žádnou formu kompostování. Problémem jsou i potenciálně možné toxické účinky zbytkových přídavných látek. Značné problémy by nastaly při shromažďování, identifikaci a třídění těchto produktů od běžných plastů, neboť by mohly negativně ovlivňovat kvalitu recyklátu.

Vzhledem k neexistenci přesvědčivých důkazů o pozitivním dopadu těchto plastů na životní prostředí, a vzhledem k indiciím svědčících o opaku, s ohledem na zavádějící informace pro spotřebitele a rizik jejich následného chování při řešení takovýchto odpadů, by měla být zvážena opatření na úrovni EU.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XI.: Mikulov

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XI.: Mikulov

Jihomoravský Mikulov leží asi 18 km západně od Břeclavi. Ve městě žije téměř osm tisíc obyvatel a historické jádro je městskou památkovou rezervací.

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem II.: Dvůr Králové nad Labem

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem II.: Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové je známé město s téměř 16 tisíci obyvateli, které spadá do okresu Trutnov. Ve Dvoře Králové se nachází známá zoologická zahrada s africkým safari, ve které se mimo jiné také velmi zajímavým způsobem zabývají odpady. Pozoruhodné jsou odpadkové koše v africkém stylu a zejména zavedení vratných kelímků se zálohou 30 Kč, protože díky tomuto kroku klesla ZOO produkce plastového odpadu na minimum.

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem III.: Dýšina

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem III.: Dýšina

Obec Dýšina se nachází asi 8 km severovýchodně od Plzně a má zhruba 1 850 obyvatel. Výraznou dominantou Dýšiny je trojlodní kostel Nejsvětější Trojice a svatých apoštolů Šimona a Judy Tadeáše. Lidé z obce pracují většinou v krajském městě, které je v pohodlné dojezdové vzdálenosti.