MŽP
Ekolamp
SOVAK

Zodpovědnost výrobce pěnového polystyrenu (EPS)

V rámci nedávno pořádaného semináře s názvem „Pěnový polystyren a cirkulární ekonomika“ zazněly v Kralupech nad Vltavou mimo jiné též příspěvky Zodpovědnost výrobce EPS a Zodpovědnost zpracovatele EPS. Zde vás seznámíme s obsahem přednášky p.Marcina Cebulskiho.

Zodpovědnost výrobce pěnového polystyrenu (EPS)

Foto: Petr Jarolímek

Mgr.inž.Marcin Cebulski, produktový manažer pro EPS u společnosti Synthos S.A., představil Asociaci výrobců pěnového polystyrenu – EUMEPS, která dnes sdružuje 23 národních asociací. 

Členy jsou jak výrobci EPS, tak i zpracovatelé a ti, kteří polystyren recyklují. Jedná se dohromady o 1,8 milionu tun EPS. 

Z toho připadá 80% na konstrukční materiály a 20% potom na obalový průmysl. EPS se užívá převážně ve stavebnictví jako izolace, nebo se přidává jako ochrana spotřebního zboží.

Pěnový polystyren je 100% recyklovatelný. „V dnešním světě se zhruba 60% pěnového polystyrenu, který pochází z obalů, plně recykluje a zhruba tak asi 21% potom s nějakým ziskem,“ uvedl přednášející. 

Ovšem problémem je, tak jako u všech recyklačních technologií, aby měl materiál k recyklaci správnou kvalitu, tzn. aby byl bez příměsi nečistot.

Dalším problémem je, že každá recyklující země má své vlastní zákony a provádí recyklaci trochu jiným způsobem. 

Proto jednotlivé asociace mají jakýsi nadnárodní řídící systém, kde seznamují jednotlivé členy s těmi nejlepšími možnostmi a inovacemi v oblasti recyklace.

Recyklace se používá již více než 30 let. Je důležitým a drahocenným zdrojem surovin pro polystyrenový průmysl, a to jak pro výrobu polystyrenových plastů, tak expandovatelných polystyrenů.

Z vytýčených úkolů EUMAPSu je prvním úkolem, aby do konce roku 2018 75% členů bylo zapojeno do nějakého recyklačního schématu podle nejlepších vývojových praktik EUMAPSu a aby souhlasili s předložením nějakého schématu pro Evropskou unii, tak aby se plasty využívaly co nejlépe.

Nejlepším příkladem inovativního využití odpadů z polystyrénu je polystyrenová smyčka (PolyStyreneLoop), která pomáhá zbavovat se starých ekologických zátěží. 

Tato technologie umožňuje odstranění retardéru hoření HBCD, který se celá léta používal pro pěnový polystyrén a umožňuje následně využití polystyrénu zbaveného tohoto materiálu pro další techniky.


 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Situace v teplárenství je velmi vážná a vyžaduje okamžité řešení

Situace v teplárenství je velmi vážná a vyžaduje okamžité řešení

Členové Teplárenského sdružení ČR se na setkání dne 18. října v Praze shodli, že situace v teplárenství je velmi vážná, vyžaduje okamžité řešení a vyzvali orgány státní správy, vládu a Parlament České republiky, aby se situací v teplárenství začaly urychleně zabývat.

Dostatek pitné vody zajistí houby

Dostatek pitné vody zajistí houby

V americkém Texasu se už dnes potýkají s nedostatkem pitné vody. Situace se zhoršuje především v letních měsících. Skupina vědců proto přišla s novou technologií, která využívá právě sluneční energie a řeší tento problém.

Hvězdou výstavy čisté mobility v Letňanech bude nové Audi e-tron!

Hvězdou výstavy čisté mobility v Letňanech bude nové Audi e-tron!

Polovinu listopadu mají v diáři zaškrtnutou všichni fanoušci elektromobilů. Na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech se totiž bude od 15. – 18. listopadu 2018 konat první ročník veletrhu e-SALON. A jeho hlavní hvězdou bude nejzářivější elektrická novinka tohoto roku Audi e-tron.