celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Zodpovědnost výrobce pěnového polystyrenu (EPS)

V rámci nedávno pořádaného semináře s názvem „Pěnový polystyren a cirkulární ekonomika“ zazněly v Kralupech nad Vltavou mimo jiné též příspěvky Zodpovědnost výrobce EPS a Zodpovědnost zpracovatele EPS. Zde vás seznámíme s obsahem přednášky p.Marcina Cebulskiho.

Zodpovědnost výrobce pěnového polystyrenu (EPS)

Foto: Petr Jarolímek

Mgr.inž.Marcin Cebulski, produktový manažer pro EPS u společnosti Synthos S.A., představil Asociaci výrobců pěnového polystyrenu – EUMEPS, která dnes sdružuje 23 národních asociací. 

Členy jsou jak výrobci EPS, tak i zpracovatelé a ti, kteří polystyren recyklují. Jedná se dohromady o 1,8 milionu tun EPS. 

Z toho připadá 80% na konstrukční materiály a 20% potom na obalový průmysl. EPS se užívá převážně ve stavebnictví jako izolace, nebo se přidává jako ochrana spotřebního zboží.

Pěnový polystyren je 100% recyklovatelný. „V dnešním světě se zhruba 60% pěnového polystyrenu, který pochází z obalů, plně recykluje a zhruba tak asi 21% potom s nějakým ziskem,“ uvedl přednášející. 

Ovšem problémem je, tak jako u všech recyklačních technologií, aby měl materiál k recyklaci správnou kvalitu, tzn. aby byl bez příměsi nečistot.

Dalším problémem je, že každá recyklující země má své vlastní zákony a provádí recyklaci trochu jiným způsobem. 

Proto jednotlivé asociace mají jakýsi nadnárodní řídící systém, kde seznamují jednotlivé členy s těmi nejlepšími možnostmi a inovacemi v oblasti recyklace.

Recyklace se používá již více než 30 let. Je důležitým a drahocenným zdrojem surovin pro polystyrenový průmysl, a to jak pro výrobu polystyrenových plastů, tak expandovatelných polystyrenů.

Z vytýčených úkolů EUMAPSu je prvním úkolem, aby do konce roku 2018 75% členů bylo zapojeno do nějakého recyklačního schématu podle nejlepších vývojových praktik EUMAPSu a aby souhlasili s předložením nějakého schématu pro Evropskou unii, tak aby se plasty využívaly co nejlépe.

Nejlepším příkladem inovativního využití odpadů z polystyrénu je polystyrenová smyčka (PolyStyreneLoop), která pomáhá zbavovat se starých ekologických zátěží. 

Tato technologie umožňuje odstranění retardéru hoření HBCD, který se celá léta používal pro pěnový polystyrén a umožňuje následně využití polystyrénu zbaveného tohoto materiálu pro další techniky.


 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

SOVAK ČR ke kvalitě surové vody pro výrobu vody pitné

SOVAK ČR ke kvalitě surové vody pro výrobu vody pitné

Kvalitu povrchových či podzemních vod a její upravitelnost na vodu pitnou lze posuzovat z mnoha hledisek a řady vybraných ukazatelů. Každá ze sledovaných látek, kterou jsme v současné době schopni ve vodách analyzovat, má různý původ a dopad na proces úpravy surové vody na vodu pitnou a použité technologie.

Příspěvek evropského chemického průmyslu k udržitelnosti

Příspěvek evropského chemického průmyslu k udržitelnosti

Příznivých zpráv o chemickém průmyslu, na jehož obratu se z 21,5% podílí petrochemie, včetně monomerů a z 21,6% výroba polymerů, je v současnosti pramálo.

Vychází první unikátní studie o cirkulární ekonomice v Česku

Vychází první unikátní studie o cirkulární ekonomice v Česku

Cirkulární ekonomika je jedním z prioritních témat Evropské unie. Přináší příležitost materiálové soběstačnosti, vytváří nová pracovní místa a otevírá prostor pro investice do udržitelných inovací. Pro většinu českých firem se však stále jedná o nový pojem.